Медия без
политическа реклама

Един на всеки пет учители иска да се ваксинира

Държавата ще плаща на лекарите по 10 лв. за всяка поставена доза от двустепенните ваксини срещу COVRD-19

11 Яну. 2021Обновена
МЗ

Всеки пети учител у нас е готов да се ваксинира срещу коронавирус. Тези данни съобщиха от здравното ведомство след среща на здравния министър Костадин Ангелов и колегата му от просветното министерство Красимир Вълчев, на която заедно с членове на Националния оперативен щаб е обсъдена предстоящата ваксинационна кампания сред работещите в образователната сфера. По-късно проф. Ангелов се срещна и с представители на Българския лекарски съюз, на което е решено лекарите да получават по 10 лв. за всяка поставена доза от ваксината срещу коронавирус.

Според данните на здравното ведомство 21% от учителите в образователните институции са заявили желанието си да се ваксинират на този етап. Те показват увеличение в дела им - преди няколко седмици проучване на синдикатите показва под 15% педагози, склонни да си поставят ваксина, но не чак толкова, колкото очакваха от кабинета. "Ще продължи записването (на желаещи да се ваксинират учители-бел.ред.), докато тече ваксинацията на втората група по плана. Приоритетно ще бъдат ваксиниран и непедагогическият персонал в образователните институции", коментират от здравното министерство в задочен отговор на апела на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" ваксини да има и за непедагогическия персонал, който е над 35 хил. души.

Освен за ваксинацията министрите са разговаряли и за противоепидемичните мерки в училищата."Анализът на противоепидемичните мерки продължава и все още е рано да се вземат окончателни решения", казват от МЗ. В момента в училище са само учениците от началния етап от 1-ви до 4-ти клас, които се върнаха обратно по класните стаи на 4-ти януари. По-големите ученици от 5-12 клас продължават да учат онлайн - поне до 18-и януари. Поне засега намерението е да се анализрат данните до четвъртък, след което да се реши дали от другия понеделник в клас да бъдат пуснати и останалите ученици.

Нагласите са противоречиви и сред родители, и сред учителската гилдия и експертите. Според някои директори стихийното връщане на всички ученици в училище крие големи рискове, затова и в МОН се обсъждат варианти за редуване на присъственото и онлайн обучението - например една седмица петокласниците и седмокласниците да учат в училище, след което другата седмица да излязат в дистанционно обучение, когато пък присъствено да започнат да се обучават примерно учениците в 6-и и 9-ти клас. Идеята е децата да не губят мотивация и да наваксват пропуските, ако са натрупали такива. С приоритет за връщане в училищните сгради ще са учениците от 5-ти, 7-и и 12 клас, на последните два класа от които предстоят изпити. Сред обсъжданите варианти е и първоначално да отворят по-малките училища, които могат да осигурят известно невзаимодействие между различните класове, а при по-големите школа да се избере вариантът с редуването на класове.

Пред БНР председателят на Съюза на работодателите в системата на образованието и директор на 119-то училище в София Диян Стаматов съобщи за 5 варианта за продължаване на учебния процес от понеделник идната седмица, които са били обсъдени на заседание на Отраслов съвет в МОН. Първият и най-благоприятен вариант е учениците от 1-ви до 4-ти клас да продължат да учат присъствено в училищата и след 18 януари. Ако обаче броят на положителните Covid тестове през тази седмица се увеличи, е възможен вариант две, при който и тези ученици ще преминат към онлайн обучение, който е "най-песимистичният, най-неприятният и най-нежеланият вариант". При третия вариант решенията ще се вземат локално и така в малки населени места, където няма интензивно смесване на ученически потоци, е възможно връщане на всички ученици в клас. Четвъртата опция за учебния процес след 18 януари предполага връщане в училищата само на определени класове - "12-и, 8-и, 7-и и 5-и". Последният пети вариант е за ротационно връщане в клас на отделни випуски за по една седмица, така че да няма струпване на ученици в училищата. Кой от тези варианти ще бъде взет като решение, ще стане яно около 15-ти януари. Възможно е да има комбиниране и на петте варианта.

 

Тестване 

"Предстои масово тестване на работещите в образователната сфера", посочват още от МЗ, без допълнителни подробности. Не е ясно колко учители ще бъдат проверени за коронавирус, нито кога ще започне и евентуално ще приключи тази акция. Преди няколко месеца също бе съобщено за подобно масово тестване сред учители в София, но засега не е известно то да е реализирано. 

Министърът на здравеопазването проф. д-р Костадин Ангелов и главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев съобщиха, че темповете на ваксинация у нас съвпадат с тези в Германия, съпоставени на база брой поставени ваксини на глава от населението.

Междувременно днес стана ясно, че имунолози ще консултират за ваксините на безплатния телефон 0800 14 515 всеки делничен ден от 9:00 до 18:00 часа. На този телефон гражданите могат да задават въпроси, свързани със състава на наличните и очакваните ваксини, възможните странични ефекти, както и за ваксинирането при пациенти с различни хронични заболявания. Специалистите са запознати много добре с характеристиките на препаратите за ваксиниране, следят новостите и съобщенията за ефектите от приложението на ваксините и ще бъдат на разположение с тази информация за гражданите. Безплатната телефонна линия 0800 14 515 подкрепя пациенти с хронични заболявания с възможностите за безплатно и анононимно консултиране със специалисти в лечението на COVID-19, на диабет, на онкологични и кардиологични заболявания, както на пациенти, нуждаещи се от консултации с психолог.

 

10 лв. на лекар за поставяне на доза

Държавата ще заплаща по 10 лева за всяка доза от двустепенните ваксини срещу COVRD-19, които ще бъдат поставяни, стана ясно на среща при министъра на здравеопазването, в която участваха и заместник-министрите на здравеопазването д-р Бойко Пенков, Жени Начева, както и ръководството на Българския лекарски съюз. Парите ще се изплащат на личните лекари, работещите в Диагностично-консултативните центрове, лекарите в лечебните заведения, лекарите в изнесените и мобилните ваксинационни центрове, медиците в Регионалните здравни инспекции. Средствата ще бъдат осигурени от държавния бюджет, а заплащането ще става след вписването на ваксинацията в електронен регистър.

 

 

Още по темата