Медия без
политическа реклама

И хореографските паралелки влизат в е-системата за прием в 1 клас

Децата от 4-та група - с адрес в административния район, в който се намира училището - ще получават 5 точки

Pixabay

Децата в София, които искат да учат в хореографски, музикални и други паралелки, свързани с изкуство, ще кандидатстват през централизираната електронна система за прием в първи клас на Столичната община, а не в паралелно класиране извън системата за тези класове, както беше миналата година. Това е една от промените, които предлага зам.-столичния кмет Мирослав Боршош в проект на Наредба за прием на ученици в първи клас в общинските училища на територията на СО. С нея се отменя системата за централизирано електронно класиране, която бе пусната м.г. Новата наредба всъщност запазва повечето правила от м.г. - системата пак си остава централизирана, електронна и с някои леки корекции.

Една от тях е свързана именно с училищата по изкуства. Приемът на децата в паралелките с разширено изучаване на хореография, изобразително изкуство, музика и др. вече ще се извършва изцяло чрез системата. Както "Сега" писа, миналата година за тях не се кандидатстваше през новата е-система, а чрез подаване на заявления към училищата. Това обаче създаде проблеми на някои родители - веднъж приети в някое от тези учебни заведения, кандидатурите на децата им за други училища, направени през е-системата, биваха премахнати от нея, без родителите да бъдат уведомени, че останалите им кандидатури в системата автоматично ще бъдат анулирани. Така редица деца останаха без места в системата, като от СО ги посъветваха да подадат документи във второто класиране.

Сред другите промени е, че се въвежда критерий "дете с постоянен/настоящ адрес в административния район на Столична община, в който се намира училището", който ще се прилага за деца от 4-та група от водещия критерий след изчерпване на възможностите за прием на деца от първа, втора и трета група и ще носи 5 точки. Досега тези точки се получаваха, ако детето е с постоянен/настоящ адрес в "прилежащия район, граничен на прилежащия район на училището". Родители тълкуват във фейсбук, че така на практика се премахват граничните училища - децата, нямащи адрес в района на дадено училище, но живеещи в административния му район, ще имат точки за въпросното училище, дори да не им е точно гранично, а просто да попада в административния район, където живеят.

Останалите критерии остават непроменени - с най-голям шанс да бъдат приети в първи клас са децата от първа група, т.е. с адрес в прилежащия район на училището, който не е променян в последните над 3 години, както и такива, чиито братя или сестри до 12-годишна възраст са ученици в същото училище. Във втора група са децата с адрес в района на училището повече от 1 година, но променен през последните от 1 до 3 г., а в трета група - ако адресът е сменен в последната 1 г. Четвърта група са деца с адрес извън прилежащия район на училището.

Ще се извършват служебни проверки на всички критерии за прием с изключение на осиновени деца и деца, настанени в приемни семейства, като по този начин се намалява административната тежест за родителите, предвижда още Наредбата. Графикът на дейностите по прием е съобразен изцяло с почивните и празнични дни, както и с дните, в които има НВО и матури. Освен това класирането на ученици в първи клас ще се извършва след класирането за детските градини, а не паралелно.

 

След засечките и другите "изненади" в новата е-система за прием в първи клас в София се появи нов проблем - този път с приема в хореографските паралелки.

 

Още по темата