При по-добра епидемична обстановка от 5 април в училище да се върнат учениците от XII клас, а от 12 април да бъдат възстановени присъствено учебните занятия за детските градини, началния етап и поне по три випуска на ротационен принцип. Националното външно оценяване в IV и X клас пък да не бъде задължително. Това предлага директорът на 119-то училище Диян Стаматов и председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета.
Във фейсбук профила си той посочва, че е разговарял с много родители, учители и директори. На тази база прави няколко предложения:
- На 1 и 2 април да продължат учебните занятия за цялата страна в електронна среда;
- При благоприятна възможност учениците от XII клас да преминат присъствено от 5 април, според графика си за учебното време;
- От 12 април да бъдат възстановени присъствено учебните занятия за детските градини, децата от първи до четвърти клас и за поне три випуска на ротационен принцип, като бъде приложена ротация присъствено за по 5 учебни дни и след тях преминаване в електронна среда;
- Веднага след априлската ваканция да бъдат оповестени промените в изпитното съдържание за националното външно оценяване в VII клас и държавните зрелостни изпити в XII клас, като бъдат съобразени с продължителното провеждане на обучение в електронна среда;
- Националното външно оценяване за IV и X клас да се проведе според предварителния график, като се приложи вариант за незадължителност при реализирането му, без да се поставя оценка, като резултатите му се използват за корекция на учебните програми;
- В края на учебната година да бъдат планирани и проведени присъствено изходни външни оценявания по всички предмети и класове, без да се поставя оценка, за да се установят наличните дефицити и пропуски в нивото на усвояване на учебния материал и да се планират дейности по констатираните пропуски.
Предложенията на директорите идват на фона на трети национален локдаун, допреди който ситуацията в образованието бе доста хаотична - малките от I-IV клас учиха присъствено, големите се редуваха, но в различните части на страната и дори в различните училища картината бе крайно шарена, съответно и подготовката на младежите е се оказва съвсем различна.
Докато отварянето на училищата зависи от здравния министър, то за изпитите в края на IV и X клас крайното решение е на просветния министър. Доскоро Диян Стаматов бе на позиция, че националното външно оценяване в IV и VII клас трябва да се проведе, за да се оценят знанията на учениците. Сега той също смята, че изпитите трябва да се проведат, но да не са задължителни и без оценка, като се използват само за корекция на програмите. Незадължителността може да означава, че никой няма да иска да се яви, а липсата на оценки очевидно ще попречи изпитът да служи за вход в гимназиите.
От Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" отдавна настояват за отмяна на НВО-то в IV клас, на същата позиция е и омбудсманът. Миналата година точно тези изпити - за IV и X клас - бяха отменени заради пандемията. Поне към момента обаче позицията на министерството на образованието е, че изпитите няма да се отменят, тъй като сега и учителите, и учениците са доста по-подготвени. Обмисля се евентуално отпадане на определени теми от учебното съдържание.