Медия без
политическа реклама

Над 10 000 деца в София чакат за място в детска градина

Повечето от тях пак няма да бъдат приети, затова родители готвят протест за септември - четвърти поред

Илияна Кирилова

Над 10 132 деца чакат за места в столичните ясли и детски градини. Това е равносметката преди тазгодишното класиране в края на август, когато част от местата за хронично болни деца традиционно се прехвърлят към общата опашка. По всичко изглежда, че за повечето от тях места пак няма да има, затова и родителски организации готвят нов протест през септември - четвърти поред, на който отново ще настояват за ваучери за семействата, чийто деца не са приети в общинска ясла или градина.

"Всякакви заблуди за 5-6 хиляди са ЛЪЖА", е написала във фейсбук Антонина Кенова от инциативата "За иновативна и качествена образователна система" по повод предишни твърдения на общината, че толкова е недостигът от места в яслите и градините.

През юни т.г. столичният кмет Йорданка Фандъкова обяви, че след второто класиране са останали около 2800 свободни места в детските градини в София, част от които са за деца с хронични заболявания и със специални образователни потребности. Тъй като тези места не се заемат в по-голямата си част, тя обеща да бъдат освободени 1500 места, които да се обявят през август за всички деца, които кандидатстват в София. Преди дни пък заместникът й Тодор Чобанов заяви, че ще бъдат освободени около 3000 места за класиране в цяла София и насърчи родителите да кандидатстват. Днес и директорът на Дирекция „Образование“ в Столичната община Мария Минчева също съобщи пред БГНЕС бройката от 3 хиляди места, като по думите й, най-голям е недостигът на места в яслените групи.

Във въпросните 3-хиляди места обаче се включват и подготвителните групи в училищата, които са празни целогодишно, защото масово родителите не иска децата им на 5 и 6 г. да ходят на училище, вместо на градина, обясняват родители.

Освен това те се опасяват, че за свободни ще бъдат обявени всички незаети места за деца с хронични заболявания и със специални потребности, което, от една страна, може да ощети специалните деца, които могат да се диагностицират целогодишно, а от друга, да влоши качеството на образователния процес в препълнени групи.

"Постепенно днес се прехвърлят местата за деца с Хронични заболявания към общия ред. Знаете, че покрай Ковид мерките много ТЕЛК-ове се забавиха, виждам район, където за момента са прехвърлени ВСИЧКИ места! Поне СОП все още не са пипнати! Призовавам ви да остане поне по едно място във всяка градина, където е имало свободни. Също така децата да не надвишават допустимия брой по наредба!!! Изфабрикуването на "свободни места" няма да реши проблема с липсата им, а за пореден път създава нови проблеми!", предупредиха майките.

"Изкуственото разкриване на места, чрез завишаване на броя на настанените в групите, т.н. „уплътняване” на групите, понижава значително качеството на образователният процес, представлява рисков фактор за опазването на здравето на децата и води до невъзможност на учителите да се справят със задълженията си", коментира дама в свой пост.

Според постове на родители във фейсбук практиката в някои общини в група да има по 30 деца, въпреки коронавируса, продължават. Те дават за пример 142-ва детска градина в столичния квартал Лагера, която е обявила 5 свободни места за набор 2016 г., при положение, че във въпросната група вече има 23 приети деца, т.е. с новите 5 децата в група ще станат максимално допустимия брой 28. В условия на коронавирус обаче те следва да са до 20-22 в група. "Отново Столична община е в клета ситуация да тъпка деца в групите. Ама било филиал в блок, малък апартамент- нищооооо 29 деца. Ама 60 кв стая с легла и занималня на едно - 28 деца. За какво има закони и наредби, които не спазват, не разбирам! Дали ще пуснете 1500 места, няма никакво значение за 10 000 неприети. Обаче има значение за над 40 000 приети и техните учители! ЗАСРАМЕТЕ СЕ!", ядосва се и Кенова.

На 29-ти август трябва да станат ясни свободните места за детските градини в София, за които ще могат да кандидатстват неприети досега малчугани. По сметки на общината още 1750 места следва да бъдат разкрити в детските градини в София до края на годината в обновени и новопостроени сгради.

 

ГОТОВНОСТ

Родители определят като минимален успех от протестите досега обещанията, че част от сградите, определени за детски градини, които в момента се ползват от социални и други служби, ще бъдат върнати отново за нуждите на децата в София. Това например трябва да се случи със социалните служби в кварталите "Младост" и "Люлин", но чак през 2022 г. Според родителите това никак не е достатъчно, както и започналите строежи на нови гради и преустройства на стари, затова през септември ще продължат с протестите си и с исканията си за ваучери, които да получават неприетите в общинска детска градина деца.

 

ИЗБОР

От думите на Мария Минчева става ясно и, че от 15-и септември родителите сами ще преценяват дали да пускат децата си в ясла или детска градина, като на децата няма да им се пишат отсъствия. Децата, които се връщат в градината за първи път след ваканция, не е необходимо да носят медицински документи. "Единствено медицински документи са необходими за децата, които за първи път ще влязат в детска градина или ясла. Останалите могат да бъдат изпращани, без да носят медицински документи", заяви тя пред БГНЕС.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата