Министерството на образованието смята да промени критериите, по които училищата и детските градини стават защитени и средищни. Целта е дори при намаляване на учениците те да не губят своя статут и съответно да не бъдат затваряни. Това стана ясно от отговор на парламентарен въпрос на просветния министър проф. Галин Цоков.
Министър Цоков бе попитан от депутата Ангел Янчев за намеренията на ведомството му за закриване на две училища в Свищовска област - "Христо Ботев" в село Ореш, и "Никола Йонков Вапцаров" в село Бисерци. Специално за училището в село Ореш "Сега" информира още през юни за решението на общинския съвет да го закрие, срещу което се надигна масово недоволство. "Жителите на село Ореш са събрали 556 подписа за защита на училищната си институция, които са внесени в МОН в началото на юни 2024 г. В община Свищов вече са закрити седем училища, а селата са 15, като четири училища са само в малки населени места. В община Кубрат вече са закрити три училища, а селата са 16", коментира Ангел Янчев. По думите му в последните 35 г. в България са закрити 1600 училища, а "закрие ли училище - закрива се и населеното място".
В отговор министър Цоков посочи, че комисията, разглеждаща предложенията за затваряне на училища, е предложила на министъра на образованието ОУ "хр. Ботев" в с. Ореш да не бъде закрито "на базата на това, че има много широка подписка от местната общност за неговото запазване". В другото училище обаче се обучавали 13 ученици и анализите на общината и на експертите от МОН показвали, че и в следващите години броят на децата няма да се увеличи. Затова предложението на комисията за него е то да бъде закрито. Министър Цоков заяви, че е подписал заповедта с огромно нежелание, защото закриването на едно училище в малко населено място оказва голямо влияние върху възможностите му за развитие.
Той посочи също, че има намерение екипът му да отвори "наредбата за средищните и защитените училища, за да могат да се променят съответните индикатори по отношение за получаване на дадено училище на статут на средищно, за да може училища с по-малко ученици, каквото е училището в Кубрат, да могат да получат статут на средищно училище". Проф. Цоков призна, че в последните години по искане на много общини дадени училища не са били затваряни, макар да не са отговаряли на условията, т.е. и в момента се правят компромиси с наредбата (става дума не за наредба, а за постановления на МС за определяне на критерии за включване в списъка на средищните и на защитените училища - бел. ред.). "Има много училища, запазваме им статута (на защитени или средищни - бел. ред.), които не отговарят на наредбата. Затова тя се нуждае от актуализиране", посочи той. По думите му съществуват много съвременни инструменти, с които да се помогне на въпросните училища, като например използване на "Дигиталната раница" на МОН и др.
Кое училище е защитено, кое - средищно?
В Списъка на защитените детски градини и училища за изминалата вече 2023/24 г. са включени 264 институции - 106 защитени детски градини и 158 защитени училища. Те са в общини и области, където мрежата от детски градини и училища е оптимизирана, както и в райони с ниска гъстота на населението, гранични, планински и полупланински.
За защитена градина се определя тази, която, ако бъде закрита, най-малко 8 деца в задължителна предучилищна възраст ще пътуват на не по-малко от 14 километра, или 5 деца в задължителна предучилищна възраст ще пътуват на не по-малко от 20 километра до най-близката друга детска градина или училище. За защитено училище от 1. клас до 7. клас се определя това, което, ако бъде закрито или преобразувано, най-малко 10 ученици ще трябва да пътуват на не по-малко от 20 километра, за да учат. За защитено училище от 8.клас до 10. клас се определя училище, което при закриване или преобразуване, най-малко 15 ученици ще пътуват повече от 30 км до най-близкото друго държавно, или общинско училище, в което се провежда обучение в съответния клас.
953 пък са средищните детски градини и училища за 2023/24 г. 196 от тях са детски градини, 42 - части от детски градини, и 715 - училища. Те са от 660 населени места и 265 общини от всички области у нас.
Средищна детска градина е градина или част от нея в друго населено място, в която се обучават най-малко 4 деца в задължителна предучилищна възраст от други населени места, в които няма детска градина или училище, което да организира задължително предучилищно образование, и която за тези деца е на най-малко разстояние. Средищно училище пък е начално, основно, обединено или средно училище, в което се обучават най-малко 10 ученици от други населени места, в които няма училище и за които това е училището, обучаващо в съответния клас и намиращо се най-близо. За тях задължително се осигуряват средства от държавния бюджет за транспорт до най-близката детска градина или училище.
Данните показват, че близо 1/3 от училищата у нас са или защитени, или средищни.