Още два университета стават изследователски, става ясно от новия, актуализиран Списък на изследователските висши училища, приет наскоро от МС. Това са университет "Проф. д-р Асен Златаров" - Бургас и проверяваният от прокуратурата Югозападен университет "Неофит Рилски".
Изследователският статут бе въведен в закона за висшето образование през 2021 г. Той се дава по предложение на просветния министър за срок от 4 г. на университети, които дават "значим принос за развитието на важни обществени области чрез върхови научни изследвания" и имат "високи резултати от научноизследователска дейност". Оценката за научната дейност се изчислява по приета от Министерския съвет методика, включваща показатели като брой научни публикации в издания, реферирани в международните бази данни, брой публикувани заявки за патенти, брой цитати от други автори в реферирани и индексирани списания в международните бази данни и др.
Определените за изследователски висши училища имат значима научна продукция, голям брой цитирания в научната литература и висок дял на придобилите степен "доктор". До момента изследователски бяха 10 университета у нас - Софийски университет, медицинските университети в София, Варна, Пловдив и Плевен, Технически университет - София, ХТМУ, Пловдивски университет, Тракийски университет в Стара Загора и Русенския университет "Ангел Кънчев". Сега към тях се присъединяват и Югозападният университет "Неофит Рилски" в Благоевград и университет "Проф. д-р Асен Златаров" - Бургас.
Показатели
За ЮЗУ данните в рейтинговата системата показват, че университетът подобрява представянето си по 10 показателя, свързани с научната дейност, а ги намалява - по 4 показателя. Индексът на цитируемост на ЮЗУ в базата данни Scopus остава непроменен - 21, а този в Web of Science се увеличава от 13 на 14. Статиите му в научни списания и в двете бази данни се увеличават - съответно от 548 на 597 в Scopus и от 557 на 590 в Web of Science. При докладите от научни конференции има намаление и в двете бази данни, а по отношение на средствата за научна дейност се отчита увеличение - от 4452 лв. на 4621 лв. общо, или от 694 на 740 лв. на един студент, като привлечените средства за наука са в размер на 4 млн. лв. Спадат също така значимостта на научните изследвания на преподавателите - индикаторът намалява от 22 на 18, както и показателят, показващ ползваемостта на научните продукти от работодатели - от 6 на 2. Увеличава се пък интензивността на научната работа - от 12 на 23, както и средният брой цитирания на документ в Web of Science. Докторските му програмите си остават същия брой - 85.
Бургаският университет "Проф. д-р Асен Златаров" увеличава статиите си в научни списания в Scopus и в Web of Science, съвместните научни статии в Web of Science и средният брой цитирания на документ в тази база данни, както и индексът на цитируемост в Scopus. Растат и средствата за научна дейност - от 6570 лв. на 7654 лв. (от 2200 лв. на 2660 лв. на един студент), а привлечените средства са около 7.4 млн. лв. Намаляват докторските програми от 13 на 11, значимостта на научните изследвания на преподавателите, индексът на цитируемост в Web of Science и докладите от научни конференции в Web of Science и др.
Двата нови изследователски университета наскоро стартираха проект за "интердисциплинарно, иновативно и интегративно обучение на докторанти за конкурентна икономика и авангардни научни изследвания", съфинансиран по програма "Образование 2021-2027".
Легитимация
Припомняме, че проверка на МОН м.г. по сигнал на преподавателя доц. Стефан Дечев установи десетки нарушения в университета - неподписани оценки, неправомерно признати изпити, обучение в съкратени срокове в регулираната специалност "Право" - за 3 вместо за 5 г. и други. В резултат през март м.г. окръжната прокуратура - Благоевград образува досъдебно производство за извършени длъжностни престъпления в ЮЗУ. От него обаче все още няма резултат.
Междувременно, ЮЗУ получава подкрепа от различни институции под формата на съвместни инициативи. Преди Нова година висшето училище подписа Споразумение за сътрудничество в областта на правата на детето с Държавната агенция за закрила на детето по повод 35-годишнината от приемането на Конвенцията за правата на детето на ООН. Преди това, в рамките на договор за сътрудничество със социалното министерство, в ЮЗУ имаше обучение за социално предприемачество и дигитални умения. През май м.г. пък тогавашният вътрешен министър Калин Стоянов изнесе публична лекция във висшето училище на тема противодействието на организираната престъпност в Шенгенското пространство.