Медия без
политическа реклама

Разследваният ЮЗУ получи нов висок статут

Две висши училища стават изследователски

ЮЗУ
DarikNews.bg
ЮЗУ

Още два университета стават изследователски, става ясно от новия, актуализиран Списък на изследователските висши училища, приет наскоро от МС. Това са университет "Проф. д-р Асен Златаров" - Бургас и проверяваният от прокуратурата Югозападен университет "Неофит Рилски".

Изследователският статут бе въведен в закона за висшето образование през 2021 г. Той се дава по предложение на просветния министър за срок от 4 г. на университети, които дават "значим принос за развитието на важни обществени области чрез върхови научни изследвания" и имат "високи резултати от научноизследователска дейност". Оценката за научната дейност се изчислява по приета от Министерския съвет методика, включваща показатели като брой научни публикации в издания, реферирани в международните бази данни, брой публикувани заявки за патенти, брой цитати от други автори в реферирани и индексирани списания в международните бази данни и др.

Определените за изследователски висши училища имат значима научна продукция, голям брой цитирания в научната литература и висок дял на придобилите степен "доктор". До момента изследователски бяха 10 университета у нас - Софийски университет, медицинските университети в София, Варна, Пловдив и Плевен, Технически университет - София, ХТМУ, Пловдивски университет, Тракийски университет в Стара Загора и Русенския университет "Ангел Кънчев". Сега към тях се присъединяват и Югозападният университет "Неофит Рилски" в Благоевград и университет "Проф. д-р Асен Златаров" - Бургас.

 

Показатели

За ЮЗУ данните в рейтинговата системата показват, че университетът подобрява представянето си по 10 показателя, свързани с научната дейност, а ги намалява - по 4 показателя. Индексът на цитируемост на ЮЗУ в базата данни Scopus остава непроменен - 21, а този в Web of Science се увеличава от 13 на 14. Статиите му в научни списания и в двете бази данни се увеличават - съответно от 548 на 597 в Scopus и от 557 на 590 в Web of Science. При докладите от научни конференции има намаление и в двете бази данни, а по отношение на средствата за научна дейност се отчита увеличение - от 4452 лв. на 4621 лв. общо, или от 694 на 740 лв. на един студент, като привлечените средства за наука са в размер на 4 млн. лв. Спадат също така значимостта на научните изследвания на преподавателите - индикаторът намалява от 22 на 18, както и показателят, показващ ползваемостта на научните продукти от работодатели - от 6 на 2. Увеличава се пък интензивността на научната работа - от 12 на 23, както и средният брой цитирания на документ в Web of Science. Докторските му програмите си остават същия брой - 85.

Бургаският университет "Проф. д-р Асен Златаров" увеличава статиите си в научни списания в Scopus и в Web of Science, съвместните научни статии в Web of Science и средният брой цитирания на документ в тази база данни, както и индексът на цитируемост в Scopus. Растат и средствата за научна дейност - от 6570 лв. на 7654 лв. (от 2200 лв. на 2660 лв. на един студент), а привлечените средства са около 7.4 млн. лв. Намаляват докторските програми от 13 на 11, значимостта на научните изследвания на преподавателите, индексът на цитируемост в Web of Science и докладите от научни конференции в Web of Science и др.

Двата нови изследователски университета наскоро стартираха проект за "интердисциплинарно, иновативно и интегративно обучение на докторанти за конкурентна икономика и авангардни научни изследвания", съфинансиран по програма "Образование 2021-2027".

 

Легитимация 

Припомняме, че проверка на МОН м.г. по сигнал на преподавателя доц. Стефан Дечев установи десетки нарушения в университета - неподписани оценки, неправомерно признати изпити, обучение в съкратени срокове в регулираната специалност "Право" - за 3 вместо за 5 г. и други. В резултат през март м.г. окръжната прокуратура - Благоевград образува досъдебно производство за извършени длъжностни престъпления в ЮЗУ. От него обаче все още няма резултат.

Междувременно, ЮЗУ получава подкрепа от различни институции под формата на съвместни инициативи. Преди Нова година висшето училище подписа Споразумение за сътрудничество в областта на правата на детето с Държавната агенция за закрила на детето по повод 35-годишнината от приемането на Конвенцията за правата на детето на ООН. Преди това, в рамките на договор за сътрудничество със социалното министерство, в ЮЗУ имаше обучение за социално предприемачество и дигитални умения. През май м.г. пък тогавашният вътрешен министър Калин Стоянов изнесе публична лекция във висшето училище на тема противодействието на организираната престъпност в Шенгенското пространство.

Последвайте ни и в google news бутон