За поредна година Софийската математическа гимназия запазва лидерското си място по най-висок минимален бал, с който приема ученици след 7. клас - 483 точки среден бал за всички паралелки (от 500 т. възможни). Това показват резултатите след първия етап на класиране за гимназиите след седми клас, обявени днес от МОН. Проверката става в системата https://infopriem.mon.bg с входящ номер и идентификационен код.
Както и м.г., следват Технологичното училище "Електронни системи" (470 т. среден бал) и 91-ва Немска гимназия "Проф. Константин Гълъбов" - 465 т. На четвърта и пета позиция са 164-та Испанска гимназия (456 т.) и 73-то училище, известно като Втора немска гимназия (448 т.). В топ 10 са още Втора английска гимназия - 445 т., Първа английска гимназия - 441 т., Националната природо-математическа гимназия (438 т.), 51-во училище "Е. Багряна" (434 т.) и 9-та Френска гимназия (431 т.).
Ако вземем обаче бала на отделните паралелките във въпросните гимназии, то подредбата на училищата изглежда по различен начин. Първа отново е СМГ със своята паралелка по математика и информатика с английски - 485.75 точки общо за момчета и момичета. На второ място според индивидуалното представяне на паралелките е Националната природо-математическа гимназия - т.г. минималният бал за прием там е 483.75 т. за паралелката с математика, информатика и английски. На трета позиция е Технологичното училище "Електронни системи" към Техническия университет в София (ТУЕС) - с минимален бал за прием 473.5 т. в паралелката по системно програмиране, следвано от 164-та Испанска гимназия (468 т. - за паралелката с испански и английски) и 91-ва Немска гимназия (465.5 т. - немски с английски). Изненадващо тази година още две професионални гимназии попадат в топ 10 на училищата с най-висок минимален бал, ако гледаме индивидуалния бал на отделните паралелки - това са Софийската професионална гимназия по електроника "Джон Атанасов" - на шесто място с 465.25 точки за паралелката по системно програмиране и Софийската професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Христо Ботев" - на осмо място с 458 т. за паралелката по строителство и архитектура с английски. На седма позиция е 73-то училище, известно като Втора немска (463 т. за паралелката с немски и английски), а на девето и десето съответно Втора (452.5 т.) и Първа (450 т.) английски гимназии за паралелките си с английски и немски.
Най-желани
Специалностите "Електронна търговия" и "Банково дело", които се изучават в Националната търговско-банкова гимназия, са сред най-често заявяваните паралелки от кандидат-гимназистите в София. Това показват данните на РУО София -град след първото класиране. Специалност "Електронна търговия" с английски и испански език е пожелана от 1 480 ученици, а "Банково дело" с английски и испански език от 1332 деца. Следват "Бизнес администрация" в Националната търговско-банкова гимназия, "Строителство и геодезия" в Софийска професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Христо Ботев", и "Графичен дизайн" в Професионална гимназия по дизайн "Елисавета Вазова".
От профилираните гимназии най-много пъти са посочвани тези с чужди езици (английски и испански) на Втора английска гимназия "Томас Джеферсън" и Първа английска езикова гимназия. Тези профили са посочени съответно 2637 и 2325 пъти. Следват паралелките във Втора английска гимназия с английски и немски език, в 32 СУ с английски и испански език, в 164-та Испанска гимназия "Мигел де Сервантес" - испански и английски език.
Най-много пъти посочени като първо желание:
- 164 Испанска гимназия, профил "Чужди езици" - испански; английски - 532 пъти;
- 91. Немска езикова гимназия "Проф. К. Гълъбов", профил "Чужди езици" - немски; английски 488 пъти;
- Втора английска езикова гимназия "Томас Джеферсън", профил "Чужди езици" - английски; испански - 306 пъти
- ТУЕС, специалност "Системно програмиране" с английски - 288 пъти;
- СМГ, профил "Математически" (математика и информатика) с английски - 244 пъти
Най-често заявявани сред желанията паралелки:
Профилирани:
- Втора английска гимназия, профил "Чужди езици" - английски; испански - 2637 пъти
- Първа английска, профил "Чужди езици" - английски; испански - 2325 пъти
- Втора английска, профил "Чужди езици" - английски, немски - 2309 пъти
- 32 Средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент Охридски" - профил "Чужди езици" - английски; испански - 2092 пъти
- 164 Испанска гимназия, профил "Чужди езици" - испански; английски - 2083 пъти
Професионални:
- Национална търговско-банкова гимназия - специалност "Електронна търгови" - английски; испански - 1480 ученици;
- Национална търговско-банкова гимназия - специалност "Банково дело" - английски; испански - 1332 ученици;
- Национална търговско-банкова гимназия - специалност "Бизнес администрация" - испански - 1299 ученици;
- Софийска професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Христо Ботев" - специалност "Строителство и архитектура" с английски - 1170 ученици
- Професионална гимназия по дизайн "Елисавета Вазова" - специалност "Графичен дизайн" - английски - 1138 ученици
Какво следва оттук нататък?
Учениците, класирани по първо желание след първи етап на класиране, се записват в училището, в което са приети - в срок от 15 юли до 17 юли вкл. В противен случай не запазват мястото си и то се обявява като свободно за II етап на класиране.
Учениците, които не са удовлетворени от класирането си на първи етап, следва да подадат в училището, в което са класирани, заявление за участие във втори етап на класирането в срок до 17 юли вкл. Желанията не се пренареждат и кандидатът може да се класира на втория етап само на по-предно желание или на това, което е приет на първо класиране. Ако няма възможности за по-предно класиране, кандидатът запазва мястото си от първия етап на класирането (след като е подал заявление за участие във втория етап на класиране).
Некласираните по нито едно желание на I етап на класиране ученици участват автоматично във II етап на класиране, като не е необходимо да подават заявление. Независимо от резултата от втория етап на класиране ученикът следва да се запише в училището, в което е класиран - на 22, 23 или 24 юли вкл.
За неуспелите да се класират или неудовлетворени от втория етап на класирането и незаписали се ученици съществува възможност за участие в трети етап на класиране. Подаването на документи за участие в трети етап на класиране е в срок от 26 юли до 29 юли вкл. (без събота и неделя!). За целта следва да се подаде ново заявление. В заявлението желанията се подреждат съобразно останалите свободни места в паралелките за този етап. В трети етап на класирането участват и тези, които не са кандидатствали до момента.
След обявяване на резултатите от третия етап на класиране следва записване на класираните ученици - на 31 юли и 1 август 2024 г.
Свободните места след трети етап на класиране се обявяват в срок до 2 август. Следва четвърто класиране с подаване на ново заявление и посочване на желанията, само за свободните места, като това е на 5 и 6 август. Записването е на 8 и 9 август. Попълването на незаетите места в паралелките след четвърти етап на класиране се осъществява в съответните приемащи училища в срок до 11 септември вкл. по определен от директорите ред. Необходимата информация се получава от директорите на приемащите училища, където се извършват подаването на документи и класирането.