Медия без
политическа реклама

300 000 души са без дом след взрива в Бейрут

Ливан е в траур заради трагедията, след която има над 100 жертви и повече от 4000 ранени, а щетите се оценяват на над $3 млрд.

05 Авг. 2020Обновена

Около 300 000 души са останали без дом след гигантския взрив, който нанесе огромни поражения в ливанската столица Бейрут вчера. Това обяви гебурнаторът на града Маруан Абуд.

"Щетите са за повече от 3 млрд. долара", добави Абуд пред ТВ канала Al-Mayadeen. По-рано губернаторът обяви и смъртта на 10 души от спасителните служби, които са се опитвали да помагат в първите часове след взрива. 

В Ливан е обявен тридневен национален траур, след трагедията, довела до смъртта на повече от 100 души и раняване на повече от 4000. Целият град бе разтърсен от взрива, който започна с пожар на пристанището и избухна в огромен облак от гъст дим.

Президентът Мишел Аун заяви, че експлозията е причинена от 2750 тона амониева селитра, които са били съхранявани в опасен стар склад в продължение на шест години. Той насрочи спешно заседание на кабинета за днес и заяви, че трябва да бъде обявено двуседмично извънредно положение.

Президентът Аун също обяви, че правителството ще отпусне извънредно 66 милиона долара за спешна помощ.

"Това, на което сме свидетели, е огромна катастрофа", заяви пред местните медии ръководителят на Ливанския червен кръст Кетани. "Навсякъде има жертви и ранени".

Длъжностни лица съобщиха във вторник, че се води разследване, за да се намери точната причина за експлозията. Върховният съвет по отбрана на Ливан заяви, че отговорните ще бъдат изправени пред възможното "най-суровото наказание". Съобщава се, че амониевата селитра е била конфискувана от митническите власти през 2015 г. от задържан през 2014 г. кораб и след това съхранявана в склад. Версиите на местните медии за детонацията варират от заваръчни работи в самия склад до удар с израелска ракета. Израел опроверга да има нещо общо с взрива и дори предложи хуманитарна помощ на Ливан. Трета версия насочва вниманието към кораб в пристанището, който карал пиротехнически материали и предизвикал верижен взрив.

Българският президент Румен Радев изпрати днес съболезнователно писмо до своя ливански колега президента Мишел Аун, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. В писмото си българският президент изказва своите дълбоки съболезнования и изразява надежда за бързо възстановяване на ранените и успешно преодоляване на последиците от този трагичен инцидент. По думите на държавния глава трагедии като тази не само унищожават десетки човешки съдби, но и поставят на изпитание възможностите на обществата да се справят и с икономическите, и със социалните последствия.

Министър-председателят Бойко Борисов изпрати съболезнователна телеграма до премиера на Ливанската република Хасан Диаб, съобщиха от правителствената пресслужба. „Шокирани сме от мащабите на пораженията и множеството жертви и ранени вследствие на този трагичен инцидент. Изразяваме своята солидарност с народа на Ливан и готовността ни да окажем съдействие за преодоляване на последиците от трагедията“, отбелязва българският премиер.

Президентът на Франция Еманюел Макрон изрази "братска солидарност с ливанците" и нареди да бъде изпратена незабавна помощ на пострадалите. Готовност за помощи изразиха също Турция, САЩ и Канада. Катар изпрати полеви болници, защото градските болници в Бейрут се препълниха за часове.

Журналист на Би Би Си, присъствал на мястото на инцидента съобщи за мъртви тела и тежки щети, достатъчни, за да извадят пристанището в Бейрут от функционирането му. "Всички сгради наоколо са се срутили. Разхождам се през стъкла и отломки навсякъде", заявил свидетел в близост до пристанището пред Франс прес.

Силната експлозия разтърси ливанската столица Бейрут около 18:20 ч. българско време вчера. Болниците са препълнени с пострадали, съобщи министърът на здравеопазването Хамед Хасан. Има много разрушения - паднали сгради, рухнали стени, изпотрошени прозорци.  Взривът е бил равен на земетресине с магнитуд от 4.5 по Рихтер, съобщи йорданският сеизмологичен институт. 

Премиерът на Ливан Хасан Диаб заяви малко след полунощ в сряда, че вероятната причина за гиганския взрив е неправилното съхранение на 2750 тона амониев нитрат (амониева селитра) в складове на пристанището на Бейрут. 

На видео в социалните мрежи се вижда как взривът отнася за миг цели жилищни блокове. Има разрушения не само на пристанището, но и на летището "Рафик Харири", което се намира на десетина километра.

Сред пострадалите сгради е и посолството на България в града, съобщават от МВнР, цитирани от Нова тв. По сградата му има минимални щети – счупени прозорци. По информация на дипломатическата ни мисия няма пострадали сред служителите в посолството. От консулството ни нямат данни и за пострадали българи.

Съпругата и дъщерята на ливанския премиер Хасан Диаб са ранени при мощната експлозия в Бейрут. Това съобщи телевизионният канал Ал Арабия. Според него сред ранените има и няколко съветници на ръководителя на кабинета.

Нанесени са и щети на президентския дворец Баабда в ливанската столица.

Според телевизия Al-Mayadeen под отломките има още много стотици души, като не може да се каже колко от тях са оцелели.

Международната система за мониторинг на Организацията на Договора за всеобща забрана на ядрените опити (ДВЗЯО)  фиксира силни сигнали от взрива в Бейрут на ултразвуковите си станции в Тунис и Белгия, заяви секретарят на организацията Ласина Зербо в Twitter.

"Приличаше на ядрен взрив", заяви ливанският посланик в Москва Ел-Хури. Случилото се прилича на събитията от Хирошима и Нагасаки, заяви губернаторът на Бейрут в изявление пред ливанските ТВ канали. 

 

 

#CTBTO #IMS detected strong signals from large explosion in #Beirut today 4 August20 ~15:05 UTC at infrasound stations I48TU #Tunisia🇹🇳 & I26DE #Germany🇩🇪 Analysts continue to review all data. Our thoughts go to the many victims caused by the explosion - Solidarity w/ #Lebaron🇱🇧 pic.twitter.com/aX2HYW923P

— Lassina Zerbo (@SinaZerbo) August 4, 2020

 

 

Двете масивни експлозии, които нанесоха огромни материални щети, взеха човешки жертви и раниха стотици хора, може да са причинени от стари взривни материали, конфискувани преди години и съхранявани в пристанището, каза шефът на сигурността в града Абас Ибрахим.

"Изглежда, че експлозиите могат да са в стар склад, в който са съхранявани взривни вещества съдържащи експлозивни материали, конфискувани преди години", заяви високопоставеният служител по сигурността и добави, че ще започне разследване на експлозиите.

АФП съобщи, че заради пожарите на пристанището и кораб е обхванат от пламъците, предаде БГНЕС.

Премиерът на Ливан Хасан Диаб обяви сряда за ден на траур, а президентът Мишел Аун призова за „спешни“ преговори в Съвета за отбрана.

Огромни гъсти кълба дим се издигат и се стелят над града. Взривът е в района на пристанището. Кореспондентът на АФП в Бейрут предава, че всеки магазин в комерсиалния район Хамра е претърпял разрушения в някаква степен, като всички витрини са разрушени, много коли са потрошени. Ранени хора ходят по улиците, а пред медицинския център "Клемансо" се трупат окървавени хора, включително и много деца, които искат да влязат, за да получат първа помощ.

A Powerful explosion has occured in Beirut. It's not yet clear what caused the blast. #Beirut pic.twitter.com/h7ayT5DKdK

— Sputnik Insight (@Sputnik_Insight) August 4, 2020

LBCI Lebanon News твърди, че преди експлозията е имало пожар в склад за фойерверки. С оглед на огромните щети и помитането на почти цял квартал обаче по-скоро не става дума за фойерверки, а за склад с муниции - в района също така има военно-морска база.

Според вестник Daily Star пък експлозиите са били две - една в пристанището и една близо до дома на покойния ливански президент Рафик Харири, който бе убит преди 15 години от атака с кола-бомба на иранския клон на "Хизбула". Взривът става в навечерието на произнасянето на присъдата на трибунала на ООН срещу четиримата заловени атентатори срещу Харири. 

"Апартаментът ми е тотално разрушен - разказва пред Daily Star 26-годишната Ели, която живее в квартала Gietawi, на около 2 км от пристанището. - Експлозията ме прати на пода, ушите ми бучат все още. Не зная дали въобще ще спрат".

Местна журналистка пък се включи по телевизия "Ал Джазира" и разказа за ужаса в града, за това, че има много ранени и жертви. Сама тя е ранена от стъкла, а къщата й е била буквално отнесена от взрива.

VIDEO: Additional footage of the large explosion in #Beirut. - @zainabhijazi97pic.twitter.com/KNol64zidr

— Conflict News (@Conflicts) August 4, 2020

 

Вашингтон смята експлозията в Бейрут за "атака" 

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че се е срещнал с американски генерали и те смятат експлозията в Бейрут за нападение, предаде ТАСС. На пресконференция в Белия Дом Тръмп нарече експлозията в Бейрут „атака“ и беше попитан от журналисти дали вярва, че това е нападение.

"Да, изглежда е така, въз основа на естеството на експлозията. Срещнах се с някои от нашите важни генерали и изглежда, те се чувстват по същия начин. Не прилича на някакъв индустриален взрив", каза Тръмп. "Изглежда, че те мислят, че това е нападение, че е някаква бомба", добави американският президент.

Американските военни нямат доказателства, че експлозията в ливанската столица е нападение, както по-рано посочи президентът на САЩ Доналд Тръмп. Това обяви CNN, позовавайки се на три неназовани източника в Пентагона. Източници на CNN в Министерството на отбраната на САЩ отбелязват, че „не знаят за какво говори президентът“. Един от тях посочил, че ако военните разполагат с доказателства за подобно нападение, американските власти незабавно ще решат да въведат допълнителни мерки за защита на американските въоръжени сили и имущество в региона. Същият източник посочи, че все още не са получени такива заповеди.

Посланикът на България в Бейрут: Смята се, че са гръмнали цистерни с амониев нитрат

„Две експлозии разтърсиха целия град. Предварителната версия е, че са гръмнали цистерни с амониев нитрат. От едно място се казва, че са били 80 тона, от друго – над 200”, обясни посланикът на България в Бейрут Боян Велев в ефира на „Здравей, България” на Нова тв. Той обясни, че се твърди, че цистерните са оставени на пристанището от 2015 г. 

„Нанесени са материални поражения практически в целия град. Предполага се, че до 24 часа ще има правдоподобна версия на съответните органи, а в последствие инцидентът ще се разследва. Експлозията беше след работно време на посолството. Аз бях извън него, но има колеги, които живеят там. Аз, като всички, го усетих много силно. Има поражения и по сградата на посолството – счупени прозорци по 4 етажа на посолсвото”, обясни Велев.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Бейрут, взрив

Още по темата

ОЩЕ ОТ ЧУЖБИНА

След примирието "Хамас" и Израел освободиха заложници и затворници

20 Яну. 2025

Тръмп пак извади САЩ от СЗО и Парижкото споразумение за климата

21 Яну. 2025

Байдън осигури съдебен имунитет за цялото си семейство

20 Яну. 2025

Макрон заговори за мобилизация

21 Яну. 2025

Нидерландците летят от Белгия и Германия заради по-евтини билети

18 Яну. 2025