Медия без
политическа реклама

Албания вече се дърпа от сделката с Италия за мигранти

Конституционният съд в Тирана разглежда законността на неизгодното споразумение

18 Яну. 2024
На 8 август 1991 г. няколко кораба, превозващи около 15 000 албански мигранти, успяха да влязат в пристанището на Бари, Италия. Сега Албания връща жеста на Италия, като обещава да я разтовари от мигранти в знак на благодарност за нейното принудително гостоприемство преди 30 години
albaniandailynews.com/
На 8 август 1991 г. няколко кораба, превозващи около 15 000 албански мигранти, успяха да влязат в пристанището на Бари, Италия. Сега Албания връща жеста на Италия, като обещава да я разтовари от мигранти в знак на благодарност за нейното принудително гостоприемство преди 30 години

Конституционният съд на Албания разглежда от днес споразумението с Италия за откриване на два центъра за задържане на албанска земя за мигранти, спасени в италиански води, предаде БГНЕС, като се позова на АФП.

Споразумението, подписано от италианската премиерка Джорджа Мелони и албанския ѝ колега Еди Рама миналата година, бе осъдено от опозиционните партии в двете страни, както и от правозащитни групи, което доведе до съдебно оспорване, стигнало до съда в Тирана. „Това споразумение, което трябва да бъде одобрено и от президента на републиката, противоречи на международните стандарти по отношение на правата на мигрантите“, се казва в изявление на коалиция от опозиционни партии в Албания. Албанската дясна опозиция също критикува премиера Еди Рама за предполагаемата липса на прозрачност и консултации по споразумението, наричайки сделката "безотговорен и опасен акт за националната сигурност".

През декември Конституционният съд спря процедурите за ратифициране на споразумението в албанския парламент, където партията на Рама има твърдо мнозинство. Съдиите трябва да се произнесат до 6 март, но решението им може да бъде издадено доста преди крайния срок, „като се има предвид интересът на този случай както за Албания, така и за Италия“, казаха пред АФР източници, запознати с въпроса.

Споразумението позволява да бъдат създадени два центъра близо до пристанището Шенгин, където мигрантите ще се регистрират за убежище, както и съоръжение в същия регион за настаняване на онези, които чакат отговор на молбите си. Двата центъра, които ще бъдат управлявани от Италия, ще могат да приемат до 3000 мигранти на месец.

Албанските власти настояват, че споразумението съответства на предишни договори, подписани с италианското правителство, на международните закони, уреждащи правата на търсещите убежище, както и на конституцията на страната. „Ние не продаваме парче земя в Албания“, каза министърът на вътрешните работи Таулант Бала пред АФП по време на интервю миналия месец. „Ние предлагаме тази земя на Италия, както обикновено правим, например, когато създаваме посолство.“ Юрисдикцията вътре в лагера ще принадлежи на Италия, но самата земя ще остане в албански ръце, добави той.

Италия ще поеме изцяло разходите за изграждане на двата центъра и необходимата инфраструктура, както и разходите, свързани със сигурността и медицинското обслужване на търсещите убежище, според албанските власти. През последните месеци в Италия се наблюдава голямо нарастване на броя на пристигащите мигранти - 145 000 души през 2023 г. в сравнение с 88 000 през предходната година. Рама нарече споразумението жест на "солидарност" с Италия, която отвори вратите си за хиляди албанци след падането на комунистическия режим в началото на 90-те години.

Албания се е съгласила да стане мигрантски център от благодарност към Италия, която през 1991 г. посрещна хиляди албанци, бягащи от бедността след падането на комунизма, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Албания, мигранти

Още по темата