Пенсионираният папа Бенедикт XVI призова публично своя наследник папа Франциск да не смекчава правилата за свещеническото безбрачие в католическата църква. Защитата на безбрачието е публикувана в книга, написана в съавторство с кардинал Робърт Сара и идва в отговор на предложението да се позволи и на женени мъже да стават свешеници в района на Амазонка, съобщава Би Би Си. Папа Бенедикт, който се пенсионира през 2013 г., заяви, че не може да мълчи по въпроса.
През октомври католическите епископи от цял свят се събраха за да обсъдят бъдещето на Църквата в Амазонка. В края на срещана бе издаден документ, в който подробно се разглеждат проблеми, засягащи Църквата. По молба на южноамерикански свещеници в него имаше и предложение, поради недостига на кадри, в отдалечени части на Амазонка да се позволи ръкополагането и на по-възрастни, женени мъже. Но според мнозина безбрачието е изключително важно за католическия свещеник - той трябва за бъде женен за Бог и да не се разсейва от така наречените „светски проблеми“ за съпруга и семейство.
В книгата си 92-годишният папа Бенедикт настоява, че вековната традиция на безбрачието в Църквата има „голямо значение“, защото позволява на свещениците да се съсредоточат върху своите духовни задължения. Бенедикт пише, че „не изглежда възможно да се реализират едновременно двете призвания [свещеничество и брак]“. Рядко се случва папа Бенедикт, който беше първият глава на римокатолическата църква, подал оставка след почти 600 години, да се намеси в духовни дела.
Ватиканът все още не е коментирал книгата, откъси от която бяха публикувани от френския вестник Le Figaro, преди излизането й в понеделник, 13 януари. Но ватикански журналисти реагираха с учудване на намесата на Бенедикт, предполагайки, че той нарушава договорката при пенсионирането си. Като консервативен теолог с традиционни възгледи за католическите ценности, когато се отказа от от поста си заради влошеното си здраве, папа Бенедикт обеща да остане „скрит от света“. Оттогава неведнъж в статии, книги и интервюта, е изразявал мнения, различни от подхода на папа Франциск, който е смятан за по-прогресивен.