Медия без
политическа реклама

Борисов не признава изборите в Беларус

В Минск се проведе и митинг в подкрепа на Лукашенко

20 Авг. 2020Обновена
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел на големия екран и националните лидери на малките. Борисов трябва да е на синия екран долу вдясно, където пише +10.
ЕПА/БГНЕС
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел на големия екран и националните лидери на малките. Борисов трябва да е на синия екран долу вдясно, където пише +10.

Заедно с другите лидери на държавите в ЕС премиерът Бойко Борисов определи президентските избори в Беларус като "нито свободни, нито честни" и затова декларира, че "не признава резултатите им". В заключителната декларация на Европейския съвет от днешното видеоконферентно заседание се казва, че ЕС изразява "пълна солидарност с народа на Беларус и неговия стремеж да упражнява основните си демократични права". Осъжда се насилието над протестиращи и се настоява за незабавно освобождаване на задържаните демонстранти. Виновните за злоупотребите със сила трябва да бъдат назовани и наказани.

В документа, подписан от името на всички лидери от председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, се казва, че "ЕС скоро ще наложи санкции срещу значителен брой лица, отговорни за насилие, репресии и фалшификация на изборните резултати". Списъкът ще бъде съгласуван на заседание на външните министри.

Призоваваме беларуските власти да намерят начин за излизане от кризата чрез прекратяване на насилието, дезескалация и национален диалог. Само мирен и демократичен процес, подкрепен от независими и свободни медии и силно гражданско общество може да донесе трайни резултати", се казва в декларацията.
Полският премиер Матеуш Моравецки каза на пресконференция след заседанието, че всички участници са се изказали за повторение на изборите в Беларус. Подобно изискване не се съдържа в декларацията, но се подразбира от непризнаването на изборите, състояли се на 9 август. "Всички смятаме, че изборите в Беларус трябва да се организират повторно", подчерта премиерът на Полша.

Литовският президент Гитанас Науседа потвърди, че всеобщото мнение е било за нуждата от нови избори в Беларус. "Разговорът вървеше в унисон. Всички признаха, че резултатите от изборите са били фалшифицирани. Те не бяха свободни и не могат да бъдат признати. Необходимо е да се създадат условия за свикване на нови избори", каза той на пресконференция.

Германската канцлерка Ангела Меркел каза, че участниците в заседанието "се обявиха на страната на мирните демонстранти", но тя се противопостави на външна намеса. Меркел изрази съжаление, че Александър Лукашенко отказва да разговаря по телефона с нея и така отхвърля всяка възможност за посредничество на ЕС, чийто ротационен председател е Германия.

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен съобщи, че ЕС ще отпусне допълнителна помощ от 53 млн. евро "за беларуския народ", от които 2 млн. евро ще бъдат за участниците в протестите, които са подложени на репресии. Тя не разясни как тези помощи ще заобиколят беларуските власти.

Борисов не се показа пред журналисти, но пусна прессъобщение през сайта на Министерския съвет. Според него бил казал,  че е недопустимо използването на насилие срещу мирни протестиращи. Той изтъкнал значението на политическия диалог с властта и с опозицията, за да се избегне по-нататъшна ескалация на напрежението. "Всички канали за диалог трябва да останат отворени", подчертал Борисов.

 

ТВЪРДОСТ

Междувременно Лукашенко преназначи правителството на страната в пълен състав, без промени в министерските постове, предложени в началото на юни от премиера Роман Головченко. Той предупреди, че ще предприеме нови, сериозни мерки срещу демонстрантите и нареди на силите за сигурност да възстановят реда и даде да се разбере, че е възможно да бъдат повдигани обвинения на опозиционни активисти. Снощи в Минск, паралелно с демонстрациите срещу Лукашенко, се проведе и митинг на привържениците му.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата