Едва 112 от общо 50 000 британци, които откликнаха на призивите на британското правителство да участват в събирането на тазгодишната реколта, са се съгласили да работят на полето, твърди британският в. "Дейли телеграф". Това е само 0,22% от предварително заявилите интерес към подобен вид заетост.
Обичайно за събирането на реколтата във Великобратания са наемани работници от държавите от Източна Европа, но тази година заради разпространението на коронавируса има сериозен недостиг на работна ръка в селското стопанство. Това накара британският миинстър, отговарящ за околната среда, Джордж Юстис да предложи на принудително пуснатите в отпуск заради COVID-19 британци да се заемат с бране на плодове и зеленчуци като източник на доходи в кризата. Очевидно обаче британците изобщо не желаят да се ангажират с това, коментират медиите на Острова.
В Алианса на етичните работодатели - една от основните организации, осигуряващи работници във фермите - са получени 50 000 заявления за работа, като 6000 от кандидатите са преминали и през видеоинтервю. На 900 от тези 6000 души е предложено да започнат работа, но едва 112 са приели офертата.
Според Гренвил Ричардс, който е управляващ директор на Southern England Farms в Западен Корнуол, "когато стигнем до същността на работата" броят на желаещите да работят ще намалее още. "Ако има добри хора, които искат да дойдат, ще ги вземем. Работата е тежка и отнема много време, но пък заплащеното е добро. Ядосвам се, когато се заговори, че този труд е евтин. Хората печелят пари, работят усилено, но е трудно да намерим британци", споделя той пред в. "Дейли телеграф".
Компанията Riviera Produce от Корнуол е изправена пред същите проблеми. Работата там започва в 5 часа сутринта, а полаганият физически труд е изтощителен и при всякакви климатични условия. Това може да накара работниците да се откажат, опасяват се от фирмата. През зимата в стопанството са пристигнали 200 души от Източна Европа, но има свободни места, които компанията се опитва да запълни с местни хора.
Великобритания се нуждае от 90 000 сезонни работници, които да приберат тазгодишната реколта. Досега стопанствата разчитаха на източноевропейци, за да си осигурят 90% от необходимата работна ръка.