Медия без
политическа реклама

ЕК: България не бива да спира сезонните работници

Те попадат в категорията възлови професии заедно с медиците

EPA/БГНЕС архив
Брането на ягоди, което става на ръка, изисква много сезонни работници.

България не бива да спира сезонните работници, които заминават по заявка на чуждестранни работодатели, каза на "Сега" говорител на Европейската комисия. Той бе помолен да разясни насоките, които ЕК публикува на 30 март "За упражняването на свободното движение на работници по време на епидемичния взрив от COVID-19".

"Насоките относно упражняването на свободното движение на работници по време на пандемията на коронавирус ясно посочват, че държавите членки трябва да позволят на работниците от други държави членки да продължат да преминават границите си на работа, ако работата в съответния сектор все още е разрешена в приемащата държава членка", изтъква говорителят. "Като цяло държавите членки следва да възложат на работодателите необходимостта от осигуряване на адекватна защита на здравето и безопасността."

Запитан дали не е прекалено рисковано да се позволява в тази обстановка
движение на групи хора през границите, говорителят казва: "Здравето и благополучието на хората са нашата основна грижа. В единния пазар пресичането на граници за достигане до работното място е често срещано. Много от тези работници изпълняват възлови функции за борба с пандемията на коронавирус или предоставят основни услуги. Ето защо ние насърчаваме държавите членки да гарантират, че тези работници могат да стигнат до местоназначението си без препятствия."

Според говорителя "сезонните работници в селското стопанство изпълняват при определени обстоятелства възлови функции за прибиране на реколтата, засаждането и поддържането. В такава ситуация държавите членки трябва да третират тези лица като възлови работници и да им позволят да влязат на тяхната територия и да имат безпрепятствен достъп до работното си място. Държавите членки следва да обменят информация за различните си нужди в този сектор на техническо ниво, за да отговорят на недостига на работна ръка в резултат на кризата."

На въпрос какви могат да бъдат гаранциите за здравето на тези лица и на хората, с които сетне контактуват, говорителят обяснява: "Споделена е отговорността между държавите членки, сезонните работници и работодателите да се грижат за всички предпазни мерки, за да се избегне по-нататъшното разпространение на коронавируса."

Запитан какви са европейските контролни механизми, говорителят препраща отговорността към националните власти. "За държавите членки остава отговорността да прилагат всички подходящи мерки в областта на здравния скрининг преди или след пресичане на границата. В случай че работникът прояви симптоми и националните власти преценят, че на него не трябва да се разрешава да продължи пътуването си, работникът следва да има достъп до подходящо здравеопазване, а информацията за това лице трябва да бъде споделена със съответната съседна държава членка."

 

ВЪРВЕТЕ НА ПОЛЕТО!

„Приветстваме също всички усилия на държавите членки за мобилизиране на местните работни сили. През това време държавите членки трябва да позволят на хората, които не могат да работят на обичайната си работа поради пандемията, да работят в селското стопанство“, заяви днес заместник-председателят на Европарламента от ЕНП Херберт Дорфман (Италия). Той е от Южнотиролската народна партия.

„Реколтата няма да чака и за да се храни Европа, се нуждае от умели ръце. Европейската комисия и държавите членки на ЕС трябва да предприемат незабавни и спешни действия, за да улеснят мобилността на сезонните работници “, заяви евродепутатът, който е говорител на групата на ЕНП за земеделието и развитието на селските райони.

 

Още по темата