Медия без
политическа реклама

ЕС призна, че e приел да бъде цензуриран от Китай

Дипломатическата служба се е огънала под натиск от Пекин заради публикувана статия в издание, близко до Компартията

13 Май 2020
ЕПА/БГНЕС
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел

ЕС се огъна под натиск от Китай и прие да бъде цензуриран. Това призна върховният представител на ЕС по въшната политика и сигурността, и зам.председател на ЕК Жозеп Борел, цитиран от електронното издание „Политико“. Той обяви това в онлайн заседание с министрите на отбраната от ЕС. Дипломат номер 1 на ЕС обеща повече да не се случва подобно нещо.

Европейската дипломатическа служба се е съгласила Пекин да наложи цензура на статия, под която са се подписали посланикът на ЕС и пратениците на 27-те страни членки в азиатската държава. Материалът е посветен на 45-та годишнина от установяването на дипломатически отношения между ЕС и Китай, както и на потенциала за бъдещото им развитие. Той е публикуван на 6 май в изданието China Daily – един от рупорите на управляващата Комунистическа партия, но преди излизането му със съгласието на Европейската служба за външна дейност е цензуриран, като е махнато изречение. Скандалът гръмна, след като външните министри на някои от 27-те страни-членки на ЕС пуснаха „оригиналната версия“ на статията.

Шефът на европейската дипломация Жозеп Борел твърди, че изданието China Daily се е съгласило да публикува статията, едва след като „се премахне част от изречение, свързано с произхода и разпространението на коронавируса“. Той обяви, че решението да бъде публикувана цензурираната версия на статията е взето от делегацията на ЕС в Пекин, но без да е консултирано с Брюксел. Посланик на ЕС в Пекин е френският дипломат Никола Шапюи. 

Жозеп Борел обеща, че ЕС няма да се поддаде повече на китайска цензура. Той обясни също, че "административната йерархия" в Европейската служба за външна дейност е обсъдила въпроса, "за да гарантира, че подобно нещо няма да се повтори", както и че взетото решение от европредставителство в Пекин "не е било правилно". Борел е категоричен, че „при такива случаи ще е по-добре да се направи консултация с централата“. Въпреки необичайното решение на посланик Шапюи, той „продължава да има моето доверие“, каза върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността.

ДЕЖАВЮ

Това е втори скандал в рамките на последните две седмици заради китайска намеса в работата на дипломатическата служба на ЕС. В края на април в. „Ню Йорк таймс“ написа, че под натиск от Пекин Европейската служба за външна дейност е смекчила заключенията си в доклад за разпространението на дезинформация за коронавируса. Евродепутати настояха за "официално и пълно разследване" на появилите се съмнения за манипулация на доклада. Жозеп Борел отрича твърденията за коригиране на документа. Той обаче признава, че са изготвени два доклада – единият е за вътрешно ползване, тъй като съдържа чувствителна информация, а другият е за пред обществото.

Още по темата