Медия без
политическа реклама

ЕС удвоява на 1 млрд. евро военната помощ за Украйна

Във Версай лидерите не се разбраха за бърза писта на страната към членство в съюза

11 Март 2022Обновена
ЕПА/БГНЕС
Срещата на европейските лидери във Версай продължава и днес.

Европейският съюз ще удвои военната си помощ за Украйна до 1 млрд. евро. Това стана ясно на започналата втора част от срещата на европейските лидери във Версай. Не беше трудно да стигнем до съгласие по този въпрос, коментира върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел. "За всички беше съвършено ясно, че трябва да увеличим военната подкрепа за Украйна, за да увеличим натиска върху Русия", коментира дипломатът.

Още днес Европейската комисия (ЕК) нареди да бъдат прехвърлени 300 млн. евро от предварително отпуснатата за тази година макрофинансова помощ в размер на 1,2 млрд. евро на Украйна, за да се "поддържа макрофинансовата стабилност" на страната. Това се казва в изявление на ЕК.

"Европейската комисия преведе 300 млн. евро спешна макрофинансова помощ на Украйна. Прехвърлянето беше ускорено, за да се подкрепи макрофинансовата стабилност в Украйна", се казва в документа. „Този транш е първата част от пакета за помощ в размер на 600 млн. евро в рамките на новата програма за макрофинансова помощ в размер на 1,2 млрд. евро", се казва в изявлението на ЕК.

ЧЛЕНСТВОТО В ЕС - НЕ ПО БЪРЗА ПИСТА

Вратата на ЕС за Украйна е отворена, но бърза писта за членство няма да има. Това е равносметката от първия ден на срещата на Европейския съвет във Версай. Европейските лидери обсъждат кандидатурите на Украйна, Грузия и Молдова за членство в съюза и санкциите срещу Русия. Срещата разкри пробойните в единния фронт на Европа срещу безпрецедентната агресия на Москва - единомислие няма нито за членството на Украйна, нито за санкциите.

"Европейският съвет признава европейските аспирации и европейския избор на Украйна. Съветът реагира веднага и покани Комисията да оцени кандидатурата й съгласно съответните клаузи на договорите на ЕС. В очакване на този преглед и без забавяне, ще продължим да укрепваме нашите връзки и да задълбочаваме партньорството си в подкрепа на европейския път на Украйна. Украйна принадлежи към европейското семейство". Това се казва в изявление на ръководителите на държавите членки, публикувано тази нощ.

Украйна подаде молба за членство на 28 февруари. Кандидатурите си подадоха и Грузия и Молдова, за които Европейският съвет също отправя покана към Комисията да започне преглед.

"Историческа нощ във Версай. След пет часа напрегнати дебати европейските лидери казаха "Да" на украинската евроинтеграция. Процесът започва. Сега зависи от нас и от украинците да го приключим бързо. Героичният украински народ заслужава да знае, че е добре дошъл в ЕС", туитна след срещата литовският президент Гитанас Науседа. Литва, Латвия, Естония, Унгария и Полша подкрепят искането на Украйна за бърза писта към членство. В изявленията си преди началото на срещата обаче лидерите на старите членки попариха тези надежди нееднозначно.

"Всички страни в Западна Европа, с които си говоря, казват, че не трябва да има бърза писта и ускорен процес за членство. По-важно е, че Украйна поиска членство в ЕС. Но няма бърза писта към него", коментира преди началото на разговорите холандският премиер Марк Рюте.

"Длъжни сме да изпратим силен сигнал към Украйна и украинците. Но същевременно, трябва да внимаваме. Можем ли да отворим процедура за членство със страна, която е във война? Аз не мисля, че можем", заяви и френският президент Емануел Макрон.

Днес литовският президент изостави оптимизма и коментира, че има разочарование от решението на европейските лидери да не предложат бърза писта. На влизане за втората част от разговорите, която вече започна във Версай, Науседа коментира, че е можело да се направи повече, но в другите държави има притеснения сред населението, които трябва да получат отговор. Той обаче очаква ЕС да се върне отново на този въпрос. "Иска ми се Украйна да получи статут на кандидатка веднага. Но не е възможно да стане днес", коментира Науседа.

РАЗМИНАВАНЕ И ЗА САНКЦИИТЕ

Енергийната зависимост на част от европейските държави от Русия води до разминаване и по отношение на необходимостта от по-тежки санкции срещу руската икономика. Латвийският премиер Крисянис Каринс заяви, че пълното спиране на руския нефт и газ е най-ефективният начин Путин да бъде принуден да седне на масата на преговорите. "Трябва да отидем много по-далеч и то много бързо", предупреди Каринс. Германия обаче до този момент отказва подобна стъпка, тъй като разчита на Русия за една трета от енергийните си нужди. Канцлерът Олаф Шолц все още не е коментирал този въпрос във Версай.

По въпроса за санкциите изявлението от първия ден на срещата е твърде лаконично. В него се казва само: "Решени сме да увеличим още повече натиска върху Русия и Беларус. Приехме значителни санкции и оставаме в готовност бързо да предприемем допълнителни санкции".

ОЩЕ ОТ ИЗЯВЛЕНИЕТО

Европейските лидери призовават незабавно да се гарантира безопасността на ядрените централи на Украйна съвместно с Международната агенция по атомна енергия. "Настояваме Русия незабавно да прекрати военната операция и да изтегли всички сили и военна техника от цялата територия на Украйна, като се съобразява с териториалната цялост, суверинитет и независимост в рамките на международно признатите граници", се казва още в изявлението.

"Няма да изоставим украинския народ. ЕС ще продължи да осигурява координирана политическа, финансова, материална и хуманитарна подкрепа. Решени сме да осигурим помощ за възстановяването на демократична Украйна след края на руската агресия", заявяват още европейските лидери.

"Предлагаме временна закрила на всички бежанци от войната в Украйна. Приветстваме европейските страни, специално тези, които граничат с Украйна, за огромната солидарност, която показаха с приютяването на бежанците от Украйна. Ще продължим да демонстрираме солидарност и да осигуряваме хуманитарна, медицинска и финансова подкрепа на всички бежанци и на страните, които ги подслониха. Настояваме незабавно да бъдат осигурени средства по Действия по линия на сближаването за бежанците в Европа (Cohesion Action for Refugees in Europe – CARE) и ReactEU", се казва в изявлението.

Европейските лидери призовават Русия да спазва задълженията си по международното законодателство и да осигури безопасен хуманитарен достъп до пострадалите и останалите без дом, както и безопасен коридор за тези, които искат да напуснат.

 

Още по темата