Медия без
политическа реклама

Германия: Има следа, че криптокралицата Ружа Игнатова е в България

Паралелно с тази възможност се разследват и сигнали, че тя е в ЮАР или Русия

08 Дек. 2024
Даниела Дарсел от германската полиция
Скрийншот видео Нова тв
Даниела Дарсел от германската полиция

Германската полиция върви по следа, че изчезналата криптокралица Ружа Игнатова, която е издирвана от почти всички полицейски служби в света и е сред най-търсените от ФБР лица, може да се намира в България.

Това стана ясно от интервю с Даниела Дарсел, говорител на криминалната полиция в Северен Рейн - Вестфалия, Германия, за Нова тв. Игнатова се разследва от години основно от Германия и САЩ. Както "Сега" разказва на няколко пъти, тя е станала германска гражданка през последните години и се издирва от Интерпол с червена бюлетина като такава.

Дарсел потвърди, че германската полиция продължава да я разследва и издирва. Тя даде да се разбере, че Германия изобщо не вярва на версията, че Игнатова е била убита, каквито твърдения се появиха напоследък. “Установихме, че конкретното лице, за което се твърди, че я убило, всъщност е било в затвор в България”, каза Дарсел.

Германската полицайка разказа, че са разпитали хора от нейното семейство и по конкретно майка ѝ. “Семейството, което е било много близко с Ружа Игнатова, изобщо не е показало да скърби за нея, затова изхождаме, че и за семейството тя все още е жива”, разказа тя

Марсел потвърди, че се работи с полицията в ЮАР по следа, че Игнатова е в тази държава, както и в Русия. Тя натърти, че се работи по следа, че е възможно да се укрива в България.

"Теорията, че тя е мъртва, както много хора смятат, е просто още една лъжа, която се хвърля, за да се размъти водата", обяви преди три седмици и д-р Джонатан Леви, адвокат на част от жертвите на криптокралицата Ружа Игнатова. Това стана веднага след като  стана ясно, че Игнатова е получила 50 милиона долара и част от активите ѝ са били отблокирани. По правило активите ѝ в Европа и Арабските емирства са замразени, но една транзакция от месец август в Дубай на стойност от 50 млн. долара отвори кутията на Пандора и постави въпроса дали е жива Ружа Игнатова, за кого са парите и как така има размразяване на активите ѝ.

Сравнително наскоро Софийската градска прокуратура (СГП) обвини задочно криптокралицата Ружа Игнатова за пране на пари, както и за това, че е образувала и ръководила престъпна група за инвестиционни измами по схемата "Понци". Всичко това се е развивало от 2014 г. до 2017 г. на територията на България, става ясно от съобщението на прокуратурата. Не се разбира обаче защо обвиненията идват 10 години по-късно, както и кои са участниците в престъпната група на Игнатова.

Обяснява се, че досъдебното производство е образувано "във връзка с постъпили материали от чуждестранни правоохранителни органи". За прането на пари прокуратурата твърди, че при условията на продължавано престъпление като подбудител и помагач в едни случаи, а в други като извършител, Игнатова направила множество сделки за имуществено разпореждане, като по този начин е прикрит произходът и действителните права върху имущество, за което знаела, че е придобито от инвестиционни измами от типа "Понци". Имуществото е в особено големи размери и случаят е особено тежък, казва прокуратурата, но не сочи размерът на имуществото.

"Спрямо обвиняемата е постановено задържане до 72 часа, което ще бъде изпълнено при установяването ѝ", завършваше тогава съобщението на българската прокуратура.

"СЕГА" ПРИПОМНЯ:

Германската гражданка Ружа Игнатова, родена в България, бе обявена през 2022 г. за международно издирване по искане на властите във ФР Германия, съобщава официално българското МВР.  В съобщението на вътрешното министерство изрично се посочва, че тя е освободена от българско гражданство. За известната като "криптокралицата" жена, от която няма и следа от 2017 г. насам, има въведен сигнал в Шенгенската информационна система (ШИС),  а целта е арест и екстрадиция на основание Европейска заповед за арест, издадена от съда в гр. Bielefeld, ФР Германия.Игнатова се издирва за извършена престъпна дейност, свързана с измами с търговска цел, прогресивно набиране на клиенти и пране на пари чрез създаване и разпространение на виртуална валута OneCoin, разказват още от МВР.

Това е втори апел за помощ от партньорските германските служби по този случай. Първият бе през 2017 г.. Тогава  бе планирана и проведена специализирана полицейска операция за неутрализиране на мащабна пирамидална структура за измами с търговска цел. Действията у нас, планирани в рамките на международно разследване за неутрализиране на група за пране на пари чрез  ОneCoin, бяха осъществени от служители на ГДБОП. 

Криптокралицата Ружа Игнатова, която се издирва от десетки полицейски служби и е в Топ 10 на най-търсените от ФБР лица, е плащала по 100 000 евро месечно на митичния Христофорос Никос Аманатидис, по-известен като Таки. Това твърди в разследване британската Би Би Си.

Тогава антимафиоти, съвместно със следователи от отдел „Следствен“ и под ръководството на прокурори от Специализираната прокуратура участваха в международна операция за неутрализиране на мащабна пирамидална структура за измами с търговска цел, припомня МВР. В екипа участваха и служители на ДАНС.

По онова време бяха претърсени офисите на 15 дружества, разпитани бяха 50 човека и бяха иззети сървъри.

В рамките на международното разследване е изяснено, че регистрирано в Обединените арабски емирства дружество действа чрез стотици свързани с него дружества на 4 континента. То въвежда разплащания с уанкойн (по подобие на криптовалутата биткойн). В Германия и в други държави разпространението на уанкойни е забранено. Според местните контролни органи, уанкойните служат като платежно средство, чрез което се заобикаля местното законодателство, уреждащо платежните услуги.  Има съмнения, че чрез схемата „уанкойн“ може да се финансират организирани престъпни групи и терористични организации, твърдеше през 2017 г. българското МВР.

Българското дружество е изпълнявало функциите на фактически търговски представител и дистрибутор на виртуалната валута, създадена от регистрираната в ОАЕ компания. В момента дейността на свързани с нея дружества се разследва още в Англия, Ирландия, Италия, САЩ, Канада, Украина, Литва, Латвия, Естония и много други държави.

През 2019 г. пpoĸypaтypaтa нa Maнxaтън, Hю Йopĸ, повдигна обвинeния за финансови измами на двама човека, измислили криптoвaлyтaтa ОnеСоіn. Според властите в САЩ мултимилионерката Ружа Игнатова и брат й Констатин Игнатов са създали финaнcoвa пиpaмидa - едноименната компания ОnеСоіn, която е завлякла лековерни инвеститори с повече от 1.2 млрд. долара. Жертви на колосалната измама са 3 милиона души от 21 държави от всички континенти - Германия, Англия, Италия, Китай, Индия, Нигерия, Уганда, Виетнам и т.н., смята щатската прокуратура. Тандемът убеждавал инвеститорите да купуват едри пакети от валутата с обещания за големи печалби, а събраните пари отивали в личните им сметки. Maĸcимaлнoтo нaĸaзaниe зa тoзи вид пpecтъплeния в CAЩ е 20 гoдини затвор. 

Игнатов бе арестуван от ФБР на 6 март 2019 г. на летището в Лос Анджелис. Сестра му е в неизвестност от 2017 г., когато срещу нея започна разследване в Германия. Медии твърдят, че през 2017-2018 г.

Валутата ОnеСоіn e cъздaдeнa през 2014 г. и бързо набира световна популярност. Но преди две години Германия започна разследване по пoдoзpeния зa измамна схема и забрани търговията с ОnеСоіn.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Ружа Игнатова

Още по темата