Германското правителство е предложило да инвестира 1 милиард евро в два терминала за втечнен природен газ от САЩ в опит да убеди Вашингтон да се откаже от налагането на санкции по проекта за газопровода "Северен поток-2", съобщи БНР, цитирайки немския седмичник Die Zeit.
"В замяна на това САЩ ще позволят безпрепятствено финализиране и използване на" Северен поток 2", е заявил германският вицеканцлер и министър на финансите Олаф Шолц в писмо, адресирано до министъра на финансите на САЩ Стивън Мнучин, изпратено в началото на август, посочва изданието.
В писмото германското правителство е подчертало, че "съществуващите правни възможности за санкции все още не са изчерпани".
Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо обяви през юли, че Законът за противодействие на американските противници чрез санкции (CAATSA) е актуализиран, за да включи и "Северен поток 2".
От друга страна говорителят на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че санкциите на Вашингтон "гарантират нелоялна конкуренция", докато Берлин го възприема като „опит за изнудване“.
По-рано днес говорителката на германското правителство Улрике Демер коментира, че въпросът за доизграждането на газопровода "Северен поток-2" ще зависи от действията на Русия по случая с Алексей Навални.
"Нямаме нова позиция по проекта. Ще се консултираме с партньорите от ЕС и НАТО за съразмерна обща реакция и ще вземем решение според руските изявления", отбеляза Демер.
Също днес Дмитрий Песков, прессекретарят на руския президент Владимир Путин, призова западните държави да не политизират ситуацията около проекта "Северен поток-2", предаде ТАСС. "Това е търговски проект, който е в интерес както за Русия, така и за страните от Европейския съюз, на първо място за Германия", каза Песков пред журналисти.
Той коментира изявление на председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен във връзка със ситуацията около предполагаемото отравяне на руския опозиционер Алексей Навални. В речта си за състоянието на съюза, тя даде да се разбере, че предполагаемото покушение срещу руския опозиционер няма да остане без отговор от страна на Европейския съюз.
"Привържениците в ЕС на развиването на по-тесни отношения с Русия трябва да помнят, че отравянето на Алексей Навални с химично вещество не е единичен случай", изтъкна председателката на ЕК. Тя даде за пример руските действия в Грузия и Украйна, както и отравянето с подобен нервнопаралитичен агент в Солсбъри, Великобритания, на бившия руски двоен агент Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия.
"Русия категорично не приема подобно твърдение", каза говорителят на Кремъл и призова за "разследване и изясняване" на случилото се с Навални. "За напредъка на това разследване (и за) изясняване на обстоятелствата и причините е необходимо сътрудничество с Германия. Русия се стреми към такова сътрудничество, но засега не среща взаимност", заяви той