Медия без
политическа реклама

Гърция бойкотира клетвата на Силяновска

Новият македонски президент встъпи в длъжност със съседски скандал

12 Май 2024Обновена
Гордана Силяновска-Давкова спечели президентските избори на 8 май
БГНЕС
Гордана Силяновска-Давкова спечели президентските избори на 8 май

Новоизбраният президент на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова "изработи" скандал още с встъпването си в длъжност. Силяновска, която още в предизборната си кампания се отличи с антибългарско поведение, предизвика проблеми и с Гърция на церемонията по встъпването си в длъжност.

На инаугурацията ѝ гръцката посланичка в Скопие - София Филипизу, напусна демостративно, защото при полагането на клетвата си президентката говореше само за “Македония”, а не “Северна Македония”. Силяновска не се съобрази с текста, прочетен от председателя на парламента Йован Митрески и вместо да повтори "Северна Македония", тя каза само "Македония": 

"Декларирам, че ще изпълнявам съвестно и отговорно функцията президент на Македония, като почитам конституцията и законите", каза тя.

Веднага гръцката информациянно агенция АНА-ΜΠА припомни, че Силяновска предизборно - и конкретно на 1 май 2024 г. - заяви, че няма да използва официалното име на страната:

„Когато казвам, че няма да използвам термина „Северна“, нямам предвид, че ще го махна от табелите пред сградите, в които се помещават институции или от табелите на международни конференции или двустранни срещи, и т.н. Далеч съм от такива неща. Говоря лично за себе си. Правото на самоопределение е лично право и никой няма право да ти нарежда да използваш нещо, което умът и сърцето ти не приемат. Ще го уважавам, но няма да използвам термина "Северна". Ще използвам "Македония" и никога няма да създавам объркване, защото не трябва да правя разлика с Република Южна Македония. Няма такова нещо. Затова, когато говоря, ще използвам термините Македония, македонски, македонец.“

Последва и официална реакция на Гърция, чрез външното министерство.

„Този акт нарушава явно Преспанския договор, но и конституцията на съседната страна, която беше хармонизирана с международните ѝ ангажименти - се подчертава в изявлението на гръцкото МВнР. - Гръцкото правителство, въпреки възраженията, които изрази като опозиция при ратификацията на договора, го зачита като ратифициран международен договор, който има предимство пред всяка друга разпоредба на закона. В този смисъл Гърция заявява категорично, че по-нататъшният напредък в двустранните ѝ отношения със Северна Македония, както и европейският път на последната, зависят от пълното прилагане на Преспанския договор и главно от употребата на конституционното наименование на страната“.

Реакция имаше и от правосъдния министър на Северна Македония, който заяви, че клетвата на Силяновска е нищожна.

„Незачитането на конституционното име на държавата прави клетвата на Силяновска нищожна. Или повторение на процедурата, или позицията на президент на държавата трябва да бъде поета от Йован Митревски [председателя на Скупщината], като изпълняващ длъжността президент“, написа Кренар Лога във "Фейсбук".

Очаква се първият указ на новия северномакедонски президент да бъде за връчване на мандат за съставяне на ново правителство на лидера на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски.

Проф. Гордана Силяновска-Давкова през годините се е показала като противник на Преспанското споразумение между Македония и Гърция, с което беше решен спорът за името на Република Македония, а след това Атина подкрепи Скопие за НАТО и ЕС.

Силяновска е също така против и Договора за приятелство с България от 2017 г. Тя се обяви срещу закона за разширяване употребата на албанския език през 2018 г. В рамките на тазгодишната предизборна кампания твърдо следваше антибългарската политическа линия.

Последвайте ни и в google news бутон