Най-дългият железопътен тунел в света, свързващ северната и южна част на Швейцария под Алпите ще бъде затворен в следващите 4 месеца, съобщи националният жп оператор SBB.
След като миналия четвъртък товарна композиция дерайлира и разкъса релсовото трасе, сега влаковете отново ще се придвижват по доста по-дългия стар маршрут. При катастрофата 16 вагона, които излязоха от релсите останаха блокирани в дългия 57 км тунел Готард, в южния регион Тичино. Няма пострадали хора, но щетите са значителни.
Тунелът е много важна пътна артерия за стоки и товари, особено между Германия и Италия. През 2022 г. над 2/3 от железопътния товарен трафик през Алпите е преминал през тунела, според данни на швейцарското правителство.
Едната тръба, която не е засегната при дерайлирането, трябва да заработи „по принцип“ след седмица за товарни влакове, каза SBB, но трафикът на пътнически влакове ще трябва да чака с месеци.
„Изглежда, че размерът на щетите е значително по-голям от първоначалните оценки. Общо около 8 км релси и 20 000 бетонни железопътни връзки ще трябва да бъдат подменени - казват от SBB. - Ремонтните работи трябва да продължат до края на 2023 г. Пътническите влакове ще се движат по панорамния маршрут до второ нареждане“.
Алтернативният маршрут добавя един час за местни и два часа за международни пътници.
Тунелът беше открит през 2016 г. с пищна церемония, на която присъстваха лидерите на Франция, Италия и Германия. Преминаващият под Алпите Готард е считан за инженерен подвиг, а изграждането му отне 17 години, като струваше 12,2 млрд. швейцарски франка (12.8 млрд. евро).
Макар Швейцария да не е член на Европейския съюз, жп мрежата на ЕС получава голям бонус от прекия път през Алпите, а тунелът е част от по-широка товарна мрежа, която тръгва от нидерландския пристанищен град Ротердам и стига до до Генуа в Италия.