Медия без
политическа реклама

Ливан забрани на Карлос Гон да напуска границите му

Япония поиска бизнесменът беглец да се върне, за да бъде доосъден

09 Яну. 2020
ЕПА/БГНЕС
Карлос Гон заяви на пресконференцията в Бейрут, че е невинен и че е загубил доверие в японското правосъдие.

Бизнесменът беглец Карлос Гон загуби отново частично свободата си, защото Ливан, където избяга от Япония, му забрани да напуска границите му, предадоха световните агенции. На другия ден след неговата сензационна пресконференция в Бейрут, на която разобличи японското правосъдие, ливанската главна прокуратура се позова на издадената срещу него международна заповед за арест, за да обяви, че той не може да пътува в чужбина, докато не даде още днес показания пред ливанското правосъдие.

Бившият шеф на автомобилния концерн „Рено-Нисан-Мицубиши“, сочен допреди година като световен виртуоз в бизнеса, предизвика с пресконференцията си гневна реакция в Япония, която се отнасяше иначе сдържано след бягството му на 29 декември. Японската министърка на правосъдието Масако Мори се разгневи на неговото „медийно шоу“ в сряда и заяви днес: „Искам той да дойде и да се изправи наистина през японското правосъдие, но той избяга, въпреки че дори не бе заключен и можеше свободно да се среща с адвокатите си“. Гон се възползва да избяга, докато бе под домашен арест. Японското правосъдие го преследва заради предполагаемо присвояване на голяма сума под формата на многомилионна премия, за която той заяви вчера, че нито е получавал, нито е била гласувана от управителния съвет на концерна.

Карлос Гон се оплака от психически тормоз по време на следствието и обвини японското правосъдие, че по неговата практика прокуратурата, а не съдията е господар на съдебния процес. Той избегна да разкрие пред журналистите – въпреки техните настойчиви въпроси – как точно е избягал и дали се е укрил в контейнер за контрабас, както се твърди. Френското списание „Експрес“ се добра до изтекла информация, според която частният самолет модел Bombardier Global Express, с който е напуснал Япония, е бил на турската компания MNG Jet, която е изпълнила поръчка на базираната в Дубай компания Al-Nitaq Al-Akhdhar срещу заплащане от 175 000 долара за полет от Осака до Истанбул. По-рано тази компания е оперирала в Ирак.

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?