Президентът на Северна Македония Стево Пендаровски заяви, че вече няма да кани българския си колега Румен Радев, съобщи БГНЕС.
Според Пендаровски за последните две години не е имал нито един конструктивен разговор с българския президент. "За танго са нужни двама", смята държавният глава. Той обвини нашата страна в "серия от провокации".
Българите няма да унищожат страната, тя по никакъв начин не е застрашена от конституционните промени, заяви Пендаровски по телевизия „Сител“. Според него работната група, която трябва да изработи промените, няма да има много работа. Президентът обаче е песимист, че Конституцията ще бъде променена до ноември.
За последните години поне десет пъти съм канил президента на Република Северна Македония (РСМ) Стево Пендаровски да посети България, коментира президентът Румен Радев в кулоарите на Народното събрание. "През октомври при откриването на интерконектора с мое съдействие пред председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен РСМ получи финансова помощ от ЕС за купуване електричество. Аз бях човекът, който успя да работи с всички европейски лидери и институции, така че вписването на македонските българи в Конституцията на РСМ да стане задължително условие за начало на преговорите за влизане в ЕС. Надявам се президентът на РСМ да осъзнае, че това е в помощ на неговата страна, за да скъса с идеологемите на тоталитарното минало и да поеме към демократизиране на страната", каза още Радев.
ПРИЗИВ
От културния център "Иван Михайлов" в Битоля изпратиха писмо до Стево Пендаровски с искане за „свобода и справедливост за българския народ“, който живее в Северна Македония, предаде БГНЕС. Писмото е подписано от председателя на центъра Люпчо Георгиевски, който е бивш премиер.
Сред основните искания в писмото са да не се агитират европейските съюзници, че македонските българи са "фашисти", да се спре със създаването на „фалшиви български сдружения“, да се спре с „корумпирането на отделни обществени лица в София“, да спрат „побоищата над македонските българи, уволненията от работа, палежите и стрелбите по български клубове, оневиняването на извършителите, забраната на българските сдружения, говорът на омразата, поругаването на паметници и фалшифицирането на българската история“.