Медия без
политическа реклама

Майк Пенс отказа да започне процедура по отстраняване на Тръмп

Поне 20 представители от Републиканската партия ще подкрепят евентуален импийчмънт на действащия президент

13 Яну. 2021Обновена

Вицепрезидентът на Съединените щати Майк Пенс заявява в писмо до председателя на Камарата на представителите Нанси Пелоси, че според него употребата на  25-тата поправка в конституцията с цел отстраняването от власт на Доналд Тръмп не е в най-добрия интерес на страната, нито е в съгласие с основния закон, предава БНР. Вицепрезидентът смята още, че използването на законовата възможност "ще създаде ужасен прецедент." 

25-ата поправка на конституцията на Съединените щати гласи, че в случай на невъзможност на президента да продължава да изпълняване своите функции, то той трябва да бъде заместен на поста от вицепрезидента.

В долната камара на Конгреса в момента тече вота по резолюцията с призив към Пенс да се възползва от поправката. Ако той не го направи, в рамките на 24 часа там трябва да гласуват и за импийчмънт на държавния глава. Представител на Белия дом заяви, че очаква поне 20 представители от Републиканската партия да подкрепят импийчмънта, съобщава Си Ен Ен. Източник от партията от своя страна отбелязва, че броят на недоволните от Тръмп може да е между 10 и 25 души. 

До момента в подкрепа на импийчмънт на Доналд Тръмп се обявиха трима републиканци в долната камара на Конгреса, сред тях е и дъщерята на бившия вицепрезидент Дик Чейни - Лиз. 

Лидерът на републиканците в Сената Мич Макконъл (от Кентъки) е склонен да подкрепи импийчмънта на действащия президент Доналд Тръмп. Това съобщи информационният портал Axios, цитиран от Агенция Фокус. Вероятността Макконъл да подкрепи импийчмънт е повече от 50%. Според източници на The New York Times републиканският лидер в Сената онзи ден е казал на помощници, че Тръмп, според него, е извършил нарушения, във връзка с които може да бъде отстранен от власт.

Обсъждането на процедурата за импийчмънт се очаква да започне в Камарата на представителите на Конгреса на САЩ още в сряда в 9 ч. сутринта местно време (16:00 ч. българско време).

Часове по-рано президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че не се притеснява, че вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс може да се позове на 25-ата поправка на Конституцията на САЩ. "25-ата поправка е с нулев риск за мен", отбеляза Тръмп, докато говореше пред участък от граничната ограда между САЩ и Мексико в щата Тексас, която е символ на строгата имиграционна политика, провеждана от него по време на четиригодишното му управление.

"Внимавайте какво си пожелавате. Използването на 25-ата поправка по този начин "ще се върне обратно към Джо Байдън и администрацията на Байдън", каза още Тръмп.  Той също така отбеляза, че процесът по импийчмънт е "опасен за САЩ, особено в този много деликатен момент".

"Измамата с импийчмънта е продължение на най-големия и най-жесток лов на вещици в историята на нашата страна и причинява огромен гняв и разделение и болка, далеч по-голяма, отколкото повечето хора някога ще разберат, което е много опасно за САЩ, особено в това много деликатно време", каза още той.

15 хиляди въоръжени бойци на Националната гвардия ще бъдат на инаугурацията на Байдън

Безопасността по време на инаугурацията на избрания президент на САЩ – демократът Джо Байдън, ще бъде обезпечена от около 15 хиляди бойци на Националната гвардия и много от тях ще бъдат въоръжени, предава The New York Times, цитиран от Агенция Фокус. Американското издание се позовава на източници от Министерството на отбраната на САЩ.

Това решение беше взето от секретаря на Сухопътните войски на САЩ Райън Маккарти след размириците в сградата на Конгреса миналата сряда и след като той получи искане от председателя на Камарата на представителите, демократът Нанси Пелоси, за укрепване на сигурността по време на встъпването в длъжност на новия президент. Източници на изданието подчертават, че ще бъде дадено оръжие най-малко на онези войници от Националната гвардия, които ще служат близо и на подстъпите към Капитолия. Общо според The New York Times до 15 хиляди национални гвардейци ще обезпечават сигурността в столицата на страната.

Преди това Маккарти заяви пред „Асошиейтед прес“, че обмисля да оборудва персонала на Националната гвардия за откриването с автоматични карабини М-4 и пистолети Beretta. Ще им бъдат дадени и полицейски палки.

По-рано ген. Марк Мили, председател на Комитета на началниците на щабове и други членове на Комитета осъдиха безредиците от 6 януари в Конгреса на САЩ. В обръщението на КНЩ към военните се отбелязва, че „вълненията с насилие във Вашингтон на 6 януари 2021 г. са пряка атака срещу Конгреса на САЩ, сградата на Капитолия и конституционния процес“ на страната.

 

ЮТюб също  изгони Тръмп

ЮТюб премахна във вторник последното видео и замрази за седмица възможността да се публикуват видеоклипове и да се излъчва съдържание от официалния акаунт на президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде ТАСС.
Мярката е взета "след внимателна проверка и в светлината на опасения във връзка с постоянната възможност от поява на насилие", се казва в изявлението на ЮТюб.
Мотивирайки се с риска от провокация на насилие, платформата за видеосподеляне е блокирала и възможността да бъдат коментирани клиповете, останали на канала на американския лидер.
По-рано Туитър отстрани за постоянно Тръмп от своята микроблогова платформа, като се позова на "риск от по-нататъшно подстрекаване към насилие" след щурма на Капитолия във Вашингтон от привърженици на президента. Тръмп бе лишен и от възможността да пише във Фейсбук и Инстаграм, докато още е на поста. Компанията Епъл временно премахна от своя магазин за мобилни приложения микроблоговата услуга Парлър, популярна сред привържениците на сегашния държавен глава.