Една от трите организации, които тази година получиха Нобеловата награда за мир - руската "Мемориал", е била притискана от властите в Русия да откаже отличието. Това разказа пред Би Би Си Ян Рачински, един от ръководителите на "Мемориал", която е сред най-старите правозащитни организации в Русия. Днес на церемония в Осло бяха връчени трите награди за мир.
"Казаха ми да не приемам наградата, защото другите носители са "неподходящи", разказа Рачински. "Мемориал" дели тазгодишния приз с беларуския активист Алес Бяляцки, основател на правозащитната организация "Вясна" и украинската ''Център за граждански свободи". Бяляцки в момента е в затвора, поради което не можа лично да получи приза си - от негово име го прие съпругата му. "Мемориал" пък е затворена от руското правителство от миналата година.
"Естествено, не се съобразихме с искането", посочва Рачински, който казва, че въпреки заплахите работата на "Мемориал" остава изключително важна. "В днешна Русия безопасността на никого не е гарантирана. Да, много бяха убити. Но ние знаем до какво води тази безнаказаност на държавния апарат. Трябва да намерим начин да се измъкнем от тази дупка", казва активистът.
"Мемориал" от години документира репресиите в Съветския съюз, а след това и в Русия. Първият председател на организацията - Арсений Рогински, е пратен в лагер заради "антикомунистически" изследвания на историята. Въпреки това, "Би Би Си" разкрива, че представителката на украинския "Център за граждански свободи" Олександра Матвийчук е отказала да бъде интервюирана заедно с Рачински и това е наложило екипът на британската медия да ги запише отделно в Осло.
Попитана защо настоява на отделно интервю, Матвийчук казва: "Ние сме във война и искаме ясно да се чуе гласът на украинските защитници на човешките права. Но нямам съмнение, че независимо от това, че говорим отделно, нашето послание е общо". Тя оцени високо работата на Рачински и определи "Мемориал" за техен партньор, който им помага от години. "Огромно уважение за всичките ни руски колеги, които работят при тежки условия", обърна се към тях Матвийчук.
"Център за граждански свободи" е отличен от Нобеловия комитет за насърчаване на демокрацията в Украйна и разследване на руски военни престъпления в страната. Матвийчук призова днес за нов международен трибунал, който да търси отговорност от Владимир Путин и другите, отговорни за агресията в Украйна. Според нея сегашната система не е адекватна. "Въпросът е кой ще осигури справедливост за стотиците хиляди жертви на военни престъпления", попита тя. В словото си на церемонията Матвийчук обяви, че Украйна не може да приеме мира на Путин. "Народът на Украйна иска мир повече от всеки друг в света. Но мирът не може да бъде приет от страна, която е подложена на нападение и принудена да сложи оръжие. Това няма да е мир, а окупация", каза тя.
Третият носител на Нобелова награда за мир тази година - беларуският активист Алес Бяляцки, не можа да получи наградата си, защото от юли 2021 г. е в затвора без съд и присъда. Бяляцки е основател на правозащитната организация "Вясна", основана през 1996 г. в отговор на бруталното смазване на гражданските протести в Беларус под ръководството на Лукашенко. Бяляцки не за пръв път е в затвора - прекарал е там три години през 2011-2014 г. "Изключително смел човек, който ще продължи тази битка дори от затвора", описва го Олександра Матвийчук.
Русия иска да превърне Украйна в "зависима диктатура" подобно на Беларус, каза днес на церемонията съпругата на Бяляцки. "Зная точно каква Украйна би устройвала Русия и Путин – зависима диктатура. Същата като днешен Беларус, където гласът на потиснатите хора е пренебрегван и незачитан", каза Наталия Пинчук, допълвайки, че предава думи на съпруга си. Той е посветил наградата на "милионите беларуски граждани, които се надигнаха и предприеха действия по улиците и онлайн, за да защитят гражданските си права".