Силно земетресение беше усетено в столицата на Тайланд - Банкок. Епицентърът на труса е в Мианма, допълват агенциите, като се позовават на три референтни сеизмологични института.
Според Европейско-средиземноморския сеизмологичен център трусът е бил с магнитуд 7,3, а епицентърът е бил на 33 километра югозападно от град Мандалей, в Мианма, в който живеят около 1,2 милиона души. Трусът е бил на дълбочина от 10 километра.
Американският Геоложки институт пък съобщава за магнитуд 7,7. Епицентърът е бил на 16 километра северозападно от Сагайнг, в Мианма. Институтът съобщава за дълбочина от 10 километра.
Според Германския геофизичен институт, който също говори за магнитуд 7,7, трусът е бил на около 50 километра източно от град Монива, в централната част на Мианма, предаде Асошиейтед прес.
Myanmar’ın Mandalay kentinde meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremin hissedildiği Tayland’ın başkenti Bankok’ta İnşaat halindeki bir gökdelen böyle yıkıldı. pic.twitter.com/UiXBeuVAGD
— Mehmet Dikbayır (@mehmetdikbayir) 28 март 2025 г.
В социалните мрежи се разпространява видео от срутващ се строящ се небостъргач в Банкок и как се изплисква водата от басейните. Твърди се, че под отломките има 43 работници. В момента се говори общо за 50 загинали. Земетресението доведе до евакуация на офиси и магазини в тайландския мегаполис. Премиерката на Тайланд Паетонгтарн Шинаватра обяви извънредно положение.
Massive 7.7 earthquake strikes Myanmar — Bangkok shaken hard.
— NEXTA (@nexta_tv) 28 март 2025 г.
▪️ Water spills from rooftop pools in high-rises
▪️ Buildings sway, people flee
▪️ Evacuation declared across the city
Locals report a high-rise under construction may have collapsed — official confirmation still… pic.twitter.com/UII9JXNPPm
Метровлак в Банкок се люлее като бебешка люлка:
BTS Skytrain rocks violently in Bangkok earthquake! 😱😱😱#แผ่นดินไหว pic.twitter.com/aSAdSZgTxg
— Chrome Crumpet (@ChromeCrumpet) 28 март 2025 г.
В Тайланд не работи наземният транспорт, затворени са летищата.
Хунтата в Мианма призова за помощ международната общност след катастрофалното земетресение, разтърсило страната по-рано днес, предаде Франс прес. Властите обявиха и извънредно положение в шест района на страната, в това число и в столицата Найпидо.
Ръководителят на хунтата Мин Аун Хлайн посети болница в града, в която бяха докарани много ранени в труса. Според местни издания трусът е срутил сгради в пет града и нанесъл е щети по инфраструктура. Рухнали са и два моста, повредена е бил главен път.
Най-малко 700 души в Мианма са загинали и 1670 са ранени, заяви в телевизионно обръщение ръководителят на военната хунта, управляваща страната, цитиран от Ройтерс и БТА.
Генерал Хлайн предупреди, че се очаква броят на жертвите да нарасне. Той призова "всяка една страна" да предостави помощи и дарения и добави, че е приел предложенията за съдействие, отправени от Индия и Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН).
Според Службата на ООН за хуманитарните въпроси първоначалните информации от Мианма говорят за значителни щети в централната част на страната, предаде Ройтерс. Международната федерация на Червения кръст също споменава за информации за срутени сгради и мостове в различни части на страната.
Мианма е обхваната от гражданска война и много райони не са лесно достъпни, така че оценката на щетите и издирването на пострадали от земетресението може да се окаже трудно.
Индия вече предложи помощта си на Мианма.
През 2016 г. трус с магнитуд 6,8 разтърси древната столица Баган, в Централна Мианма, като тогава имаше три жертви в резултат на рухването на стени на храм. През ноември 2012 г. земетресение с магнитуд 6,8 разлюля централната част на страната и загинаха 28 души, а стотици бяха ранени. В момента в Мианма се съобщава за 23-ма загинали.
Лошите конструкции на сградите, недостигът на здравни грижи в селските райони, анархичното урбанистично развитие превърнаха градовете в Мианма в особено уязвими в случай на природни бедствия, отбелязва Франс прес.