Медия без
политическа реклама

Новият британски премиер включи рекорден брой жени в екипа си

Киър Стармър се заема приоритетно със "счупената" здравна система

06 Юли 2024
Веднага след първото заседание на кабинета новият британски премиер даде пресконференция, което медиите определиха като промяна в стила на "Даунинг стрийт".
Веднага след първото заседание на кабинета новият британски премиер даде пресконференция, което медиите определиха като промяна в стила на "Даунинг стрийт".

В правителството на новия британски премиер Киър Стармър има министри с нетипични за политици профили и рекорден брой жени на най-отговорни постове - 11 в екипа от 25 министри, което илюстрира  промяната, която лейбъристът иска да въплъти, отбелязва Франс прес.

Вицепремиер е Анджела Райнър, отговаряща за жилищната политика. Тя е на 44 години, произхожда от много бедна среда и е напуснала училище на 16 години. Райнър е била социален работник и синдикалист, преди да бъде избрана за депутат през 2015 г.
Бившата икономистка от Английската национална банка Рейчъл Рийвс, на 45 години, е назначена за министър на финансите. За първи път Обединеното кралство има жена за финансов министър. Тя обяви, че лейбъристите ще се придържат към строги фискални правила и няма да взимат заеми за финансиране на ежедневните разходи по управлението, но оставя отворена възможността за увеличаване на правителствените инвестиции, финансирани чрез заеми, в стратегически отрасли.

55-годишната Ивет Купър, която е новият вътрешен министър, е заемала министерски постове по времето на премиера Тони Блеър. През 2015 г. тя се кандидатира, но без успех, за партиен лидер. Купър обещава повече полицейски правомощия за справяне с престъпността и антисоциалното поведение и внасяне на някои промени в рамката на националната сигурност.

Начело на министерството на външните работи Дейвид Лами, на 51 години, е потомък на роби и в миналото е бил много критичен към Доналд Тръмп. Лами е набелязал три принципа в основата на външната политика на лейбъристите -  възстановяване на връзките на Великобритания със света, поставяне на сигурността и просперитета над идеологията и трансформиране на външната политика, така че тя да работи в полза на широката общественост, а не на корпорациите и търговски интереси.

64-годишният Джон Хийли беше назначен за нов министър на отбраната.  При посещение в Киев през май той заяви, че лейбъристкото правителство ще се придържа към решимостта на Великобритания "да подкрепя Украйна, да да се противопоставя на руската агресия и да преследва Путин за неговите военни престъпления".

41-годишният Уес Стрийтинг е назначен за министър на здравеопазването, като сред задачите му ще бъде и разрешаване на ситуацията с милионите хора, които се намират в списъка на чакащите за лечение на Национална здравна служба.

54-годишният Ед Милибанд, министър на енергетиката, беше начело на лейбъристите по време на изборите през 2015 г., изгубени от партията с неочаквано голяма разлика. Сега той ще играе водеща поля в превръщането на Великобритания в суперсила на зелената енергия.

43-годишният Джонатан Рейнолдс е министър на бизнеса. Той обещава по-тясно партньорство между лейбъристите и бизнеса с цел постигане на индустриална стратегия, съсредоточена върху зелените инвестиции в енергия и изграждането на национална устойчивост на външни сътресения

За министър на науката е назначен Патрик Валанс, главен научен съветник на правителството по време на пандемията Ковида-19.

Джеймс Тимпсън, в чиято компания за ремонт на обувки работят бивши престъпници, бе назначен за министър на затворите.


Приоритети

Въпреки съботния неработен ден новият британски премиер Киър Стармър проведе днес първото заседание на кабинета си. Веднага след това той даде пресконференция, което изненада мнозина, но това се приема като промяна в стила на "Даунинг стрийт " за общуване с журналистите и по-голяма отчетност пред обществеността. 

Премиерът е изложил пред назначените до момента министри какво той очаква от тях по отношение на стандартите и изпълнението на задачите.  Стармър лично ще председателства нови "комисии за изпълнение на работата", за да гарантира, че всеки правителствен отдел изпълнява задълженията си в програмата. Очаква огромно количество работа, каза Стармър.

Първите стъпки на новото правитество са насочени към икономическа стабилност, справяне с нелегалната имиграция, съкращаване на списъците с чакащи за прием в болници и създаване на специален зелен инвестиционен фонд, обявиха от "Даунинг стрийт".

Като ясен приоритет, който изисква „тежки решения“, Стармър посочи системата на затворите и националната здравна система, които от кабинета му определят като „счупени“. По думите му лейбъристите няма да се преструват, че има пари в системи, в които всъщност пари няма. Премиерът обяви, че утре му предстои среща със стачкуващите лекари.

Стармър сподели, че също така утре тръгва на обиколка в четирите съставни части на Обединеното кралство – Шотландия, Северна Ирландия, Уелс и обратно в Англия. 

Той ще направи своя дебют на международната сцена следващата седмица, когато ще присъства на срещата на високо равнище на НАТО във Вашингтон.

В рамките на амбицията за постигане на икономически растеж той заяви, че е готов да работи с всички, независимо от партийната им принадлежност и вратата му е винаги отворена за всеки. Засягайки сигурността и отбраната, премиерът посочи, че те са приоритетни за правителсвото. Стармър също така потвърди предварително обявеното си намерение да прекрати водещата схема на отиващото си консервативно правителство за депортиране на мигранти в Руанда.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Киър Стармър