Единствена от държавите в ЕС България се престори, че не забелязва вредното влияние върху световната търговия на руската агресия в Украйна. Заместник-министърът на икономиката и индустрията Димитър Данчев, който представя нашата страна в Женева на 12-ата министерска конференция на Световната търговска организация (СТО), не посмя да спомене нито Русия, нито Украйна в своето изявление. Пратеникът от министерството на вицепремиерката Корнелия Нинова събра кураж само да отбележи, че "сме изправени пред несравнима антагонистична ситуация", което би трябвало да насочва мислите на по-досетливите към войната в Украйна.
България акцентира върху ковид-19, енергийната криза и плахото икономическо възстановяване след пандемията като фактори, които пречат на обичайните търговски отношения. За разлика от нея всички други държави от ЕС, както и Европейската комисия (ЕК), ясно назоваха източника на най-големите тревоги за свободната търговия в света. От името на ЕК заместник-председателят Валдис Домбровскис каза: "Сега сме изправени пред втора глобална криза: бруталната и незаконна агресия на Русия срещу Украйна. Тази война донесе катастрофални загуби на живот и човешки страдания на Украйна. Това представлява главно предизвикателство пред основания на правила международен ред. Ето защо работим с нашите партньори, за да гарантираме, че подкрепата за Украйна е на видно място в настоящата среща на СТО".
Даже Унгария, която се стреми да запази търговски връзки с Русия в сферата на енергийните доставки, сметна за необходимо да отбележи, че изразява "дълбока тъга от опустошителните човешки загуби" и потвърждава "пълна солидарност с народа на Украйна". Унгария се стреми да улесни украинския износ, както и транзита за износ
от Украйна до световните пазари, увери унгарският представител.
Най-остро бе изявлението на пратеника на Украйна, който в предварително депозираното си писмено становище, споменава Русия изписана само с малка буква като израз на неуважение към нея. Той посочи, че агресията е нанесла щети за 600 млрд. долара до момента, а блокираният износ на зърно е създал заплаха за 400 млн. души по света, които разчитат на уккраински храни.
Освен от България темата за войната бе игнорирана от Русия, както и от Сърбия, която отказва да се присъедини към санкциите на ЕС.
Конференцията на СТО бе свикана след 5-годишно прекъсване, като последната среща бе в Буенос Айрес през 2017 г. След нея трябваше да има конференция през 2020 г. в Казахстан, но пандемията от ковид-19 ѝ попречи. Затова на срещата в Женева, която продължава от 12 до 15 юни, символичен съпредседател е Казахстан. В организацията участват 164 държави, като главната им цел е да намалят изкуствените пречки пред световната търговия.