Медия без
политическа реклама

Путин отстрани Шойгу като министър на отбраната

Руският президент издигна на поста досегашния вицепремиер Андрей Белоусов, а Шойгу оглави Съвета за сигурност

13 Май 2024Обновена
Андрей Белоусов
РИА Новости
Андрей Белоусов

Владимир Путин смени министъра на отбраната Сергей Шойгу. Това е главната новина около сформирането на новото руско правителство, последващо встъпването в длъжност на руския президент за пореден мандат. Шойгу е преназначен като секретар на Съвета за сигурност на мястото на Николай Патрушев.

Путин предложи да бъде назначен нов военен министър, вместо Шойгу, който заемаше поста от 2012 г. 

"В Съвета на федерацията постъпиха предложените от президента на Русия Владимир Путин кандидатури за ръководители на ред федерални министерства и ведомства. За провеждане на консултации са предложени: [...] на длъжност министър на отбраната - Белоусов, Андрей Ремович", се казва в изявлението от Съвета на федерацията.

65-годишният Андрей Белоусов досега бе вицепремиер на Михаил Мишустин. Той стана известен още преди да влезе в правителството - през 2018-а, когато като помощник на президента предложи да се конфискуват излишните доходи от металурзите, миньорите и химиците и по този начин да има допълнителни половин милиард рубли в бюджета.

През 2020-а Белоусов временно бе и начело на правителството, когато Мишустин се лекуваше от коронавирус. В следващите години той още няколко пъти се връщаше към идеята си да се изземат пари от бизнеса. След началото на войната в Украйна пък стана един от първите, които попаднаха под западните санкции, като човек от близкото обкръжение на Путин. 

Според говорителя на Кремъл Дмитрий Песков, "Путин взе решение министерството на отбраната да бъде оглавено от цивилен, ведомството трябва да бъде отворено за иновации и напредничави идеи".

Освен това Путин предложи да бъде преназначени Сергей Лавров като външен министър, Александър Бортников като началник на федералната служба за сигурност (ФСБ), и Сергей Наришкин за ръководител на Службата за външно разузнаване (СВР).

Останалите номинации са: Владимир Колоколцев (министър на вътрешните работи), Александър Куренков (на извънредните ситуации), Константин Чуйченко (на правосъдието), Виктор Золотов (началник на войските от националната гвардия), Дмитрий Кочнев (на федералната служба за охрана), Александър Линц (на главното управление за специални програми към президента).

Прави впечатление също така, че в състава на правителството за първи път влиза и родственик на Путин. Формално премиерът Мишустин предложи министър на енергетиката да стане досегашният губернатор на Кемеровска област Сергей Цивилев. От това ключово министерство зависи над половината БВП на Русия и вече то ще се ръководи от мъжа на братовчедката на Путин - Анна, която владее 70% от въгледобивната крупа "Колмар".

Освен това синът на един от най-близките приятели на Путин - Николай Патрушев, който е махнат от ръководния пост на Съвета за сигурност, става вицепремиер. Досега Дмитрий Патрушев бе шеф на министерството на селското стопанство. Вместо него пък на този пост е предложена съратницата на Патрушев - Оксана Лут. Николай Патрушев ще получи нов пост, който скоро ще бъде съобщен, заяви говорителят Дмитрий Песков.

Владимир Путин предложи да назначи Борис Ковалчук, син на неговия приятел Юрий Ковалчук, на поста ръководител на Сметната палата. Според разследване на изданието „Проект“ баща му Юрий Ковалчук ​​всъщност служи като „личен портфейл“ на Путин. Благодарение на това той стана вторият най-важен човек в страната. Юрий Ковалчук ​​е бивш акционер в кооперацията „Озеро“ (като Путин), основател на банка „Россия“, той също контролира медийна империя, която включва няколко телевизионни канала, включително Първи.

 

 

Кой е Андрей Белоусов, който ще замени Шойгу като министър на отбраната?

Андрей Белоусов е икономист, който няма нищо общо с армията, отбраната или някаква военна стратегия. Той работи през по-голямата част от живота си в обществената служба, занимавайки се под една или друга форма с икономически въпроси.

Белоусов, за разлика от много други представители на икономическия блок, далеч не е човек с либерални възгледи, коментира bbc.ru.Той е за широко държавно присъствие в икономиката и строга регулация на икономиката. Има репутация на „етатист“ - човек, който защитава преди всичко интересите на държавата, а не например бизнеса. Той вярва в обръч от врагове около Русия.

Типичен пример за позицията му е опитът му да отнеме „допълнителните печалби” от металурзите. През 2021 г. той буквално ги обвини, че са откраднали от държавата 100 милиарда рубли.

И това беше вторият му опит да заграби пари от бизнес: през 2018 г., когато Белоусов все още беше помощник на президента, изтеклото му писмо с подобни предложения буквално срина борсата и постави началото на месеци на преговори между правителството и бизнеса.

Икономистите обясниха назначаването му в правителството през 2020 г. с факта, че той трябва да отговаря за националните проекти - предизборните обещания на Путин през 2018 г., чието изпълнение беше сериозно забавено. Сега те явно вече не са много актуални.

Настоящото назначение получи ясно обяснение от прессекретаря на президента Дмитрий Песков: „Бюджетът на Министерството на отбраната и на блока за сигурност съвсем наскоро беше около 3% от БВП, след това нарасна до 3,4%, а последно нарасна до 6,7% . Това, заедно с всички правоприлагащи органи, сред които Министерството на отбраната, разбира се, заема ключови позиции, тъй като именно Министерството на отбраната отговаря за извършването на всички поръчки в индустрията. Съдейки по думите му, делът на разходите за силовите структури ще продължи да расте.

От началото на войната властите наистина заливат икономиката с пари - това води до нейния стабилен и бърз растеж. Но това създава дисбаланси: все повече пари отиват в сектори, свързани с отбраната, недостигът на персонал вече е ясно забележим, а покачването на цените все още е трудно да се спре. Подобни парични потоци пораждат и корупция.

Белоусов, със своята отдаденост на интересите на държавата, близост с Владимир Путин и доста нетипична за чиновник скромност, може да бъде добър кандидат за позицията на човек, който ще следи и администрира тези парични потоци. Не е известно, поне публично, той да е замесен в корупция и кражби.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата