Руският президент Владимир Путин забрани от 2 март износа от Русия на валута над 10 хил. щатски долара.
Това той направи с издаване на указ "За допълнителни временни икономически мерки за осигуряване на финансовата стабилност на Руската федерация“, съобщи пресслужбата на Кремъл.
Посочва се, че тези мерки са в резултат на „неприятелски и противоречащи на международното право действия на САЩ и чужди държави и международни организации, присъединили се към тях“ и са насочени към защита на националните интереси.
„Да се забрани от 2 март 2022 г. износът от Руската федерация на парична валута и (или) парични инструменти в чуждестранна валута в размер, надвишаващ равностойността на 10 хиляди щатски долара и изчислен по официалния курс на Централната банка на Руската федерация, установено към датата на износ“, се казва в съобщението.
По-рано днес премиерът Михаил Мишустин обяви, че руското правителство смята временно да ограничи излизането на чуждестранния бизнес от руски активи.
Мишустин е отбелязал, че в резултат на санкциите срещу Русия чуждестранните компании са подложени на политически натиск и решенията им да излязат от участието си в руски фирми не са взети въз основа на икономически фактори.
„За да се даде възможност на бизнеса да взема информирани решения, беше подготвен проект на президентски указ за въвеждане на временни ограничения за излизане от руски активи. Надяваме се, че тези, които са инвестирали в страната ни, ще могат да работят в нея по-нататък. Сигурен съм, че санкционният натиск в крайна сметка ще отшуми и тези, които няма да ограничат проектите си у нас, поддавайки се на лозунгите на чужди политици, ще спечелят“, е заявил Мишустин.
"Както показва практиката, напускането на пазара е лесно, но връщането на място, което вече е плътно заето от конкуренти, е много по-трудно“, е посочил той.
Една от първите чуждестранни компании, обявила излизането си от капитала на руския си партньор бе British Petrolium. BP обяви, че планира да продаде дела си в съвместното предприятие в Русия. Германската компания Daimler също обяви прекратяване на сътрудничеството с Kamaz, а англо-холандската Shell обяви оттеглянето от всички съвместни предприятия с "Газпром".
СЕВЕРЕН ПОТОК 2 ФАЛИРА
Базираната в Швейцария компания " Nord Stream 2", която изгради газопровода "Северен поток 2" от Русия до Германия по дъното на Балтийско море, е "неплатежоспособна". Това е съобщила пред обществената телевизия SRF Силвия Талман-Гут, икономически директор в швейцарския кантон Цуг, където е базирана компанията, предаде БГНЕС.
" Nord Stream 2" стана неплатежоспособен заради санкциите на САЩ, въведени миналата седмица", е заяви Силвия Талман-Гут. Тя добави, че всички 106 служители са били съкратени.
Компанията Nord Stream 2 AG, която е регистрирана в Швейцария и е собственост на руския държавен газов гигант "Газпром", завърши през миналата година проекта на стойност 11 милиарда долара, който е предназначен да удвои капацитета за изпомпване на природен газ от Русия за Германия. Газопроводът с дължина 1230 км не започна търговски операции, тъй като чакаше сертифициране в Германия, което обаче беше спряно през миналата седмица в резултат на ескалиращата криза в Украйна.
ЗАПЛАХА ЗА НОВИ САНКЦИИ
"Със сигурност ще наложим нови санкции на Русия, която продължава инвазията си в Украйна, която се бори за оцеляване", предупреди днес германският канцлер Олаф Шолц на съвместната си пресконференция в Берлин заедно с министър-председателя на Люксембург Ксавие Бетел. .
"Кървавата баня в Украйна трябва да спре", добави Шолц и даде пример с масираните бомбардировки на втория по големина украински град Харков. "Украйна буквално се бори за оцеляването си. Придвижването на руските въоръжени сили, което наблюдавахме днес, е много показателно, затова не трябва да си правим никакви илюзии", каза още Шолц.
Германският канцлер посочи, че предстои още по-драматичен период - "снимките, които видяхме до момента, с множество мъртви и ранени, с разрушени сгради и инфраструктура, са само началото на това, което вероятно ще последва".
"В този контекст със сигурност ще наложим нови санкции", обяви канцлерът, разкривайки, че вече обявените от Запада санкции са засегнали значително икономическия капацитет на Русия.