Медия без
политическа реклама

Разследване: Путин стои зад опита на Каталуния да се отцепи от Испания

Руската страна предложила $500 млрд. и 10 000 войници, за да помогне на автономната област

09 Май 2022
В момента Карлес Пучдемон е евродепутат
ЕПА/БГНЕС
В момента Карлес Пучдемон е евродепутат

Владимир Путин стои зад опита на автономната област Каталуния да се отцепи от Испания, като е предложил пари и войска, за да се осъществи този план. Това твърди съвместен доклад на Проекта за докладване на организираната престъпност и корупцията, каталунския ежедневник „El Periodico“, групата за разследваща журналистика „Bellingcat“, италианския ежедневник „Il Fatto Quotidiano“ и iStories - нова медия, основана от руски разследващи журналисти.

Според доклада Николай Садовников, човек, считан като много близък до Кремъл, се е срещнал с бившия каталунски лидер Карлес Пучдемон на 26 октомври 2017 г. - само ден преди Каталуния да обяви независимост от Испания. На тази среща той е обещал на каталунското правителство помощ в размер на зашеметяващите $500 млрд., както и 10 000 руски войници, ако областта стане независима. В замяна руската страна е поискала от каталунските лидери, начело с Пучдемон, само едно - да приемат законодателство, благоприятно за криптовалутите.

Виктор Тераделас, близък сътрудник на Пучдемон, е присъствал на въпросната среща и потвърждава, че тя наистина се е състояла. В текстово съобщение до журналистите Тераделас заявява, че според него целия процес е с участието на руската мафия. 

Садовников по принцип е фигура в сянка, но е описан от каталунците като "пратеник на Путин". Западна разузнавателна агенция заявява, че той е "участник в руската паралелна дипломация", който придружава външния министър Сергей Лавров при пътуванията му из Близкия изток. Освен това Садовников и е служил като съветски дипломат, а след това като руски дипломат в Италия.

Киър Джайлс, експерт по Русия в британския мозъчен тръст "Chatham House", заяви пред репортери, че сделката с Каталуния може да е била "смесена операция между политическа намеса и стремеж към печалба".

"Ако Русия отслаби друга държава, като подкопае вярата на населението в институциите, като децентрализира регионите ѝ, като оспори конституцията ѝ, демократичните процеси, правните системи, тогава ... Русия по подразбиране става по-силна", каза той.

Джайлс допълни, че "тясната и интимна връзка между политическата власт и организираната престъпност е определяща характеристика на голяма част от средствата за проектиране на властта в съвременна Русия".

Все пак, въпреки намесата на руснаците, опитът на Каталуния се провали драматично в часовете след обявяването на независимост през 2017 г. Тогава испанското правителство пое контрола над региона и няколко политици, включително и Пучдемон, избягаха от Испания, а други бяха арестувани и в крайна сметка обвинени в престъпления, като бунт.

Каталунците и руснаците обаче са продължили да поддържат връзка чрез различни събеседници. В един от случаите руската страна е обещала 56 биткойна в подкрепа на движението, но е изпратила само един, се казва в доклада. В друг случай руската страна е направила снимка на Тераделас, който държи депозитен сертификат от Union Bank of Switzerland на стойност $500 млрд. Експерти обаче заявиха, че сертификатът е явно фалшифициран, като съдържа правописни и граматически грешки.

Според „El Periodico“, Тераделас е декларирал пред съдия тази сряда връзките си с Москва.

Последвайте ни и в google news бутон