Медия без
политическа реклама

Русия се отказа от сътрудничество със САЩ за мисия към Венера

15 Септ. 2020
Роскосмос
Междупланетната станция "Венера-11"

Руската държавна корпорация "Роскосмос" се отказва от участие на САЩ в проекта по изстрелване на Венера на междупланетната станция "Венера-Д". Това стана ясно от думите на изп.-директор по перспективните програми и науката на корпорацията Александър Блошенко.

"Взето е решение за реализиране на планираната мисия "Венера-Д", включваща кацане и орбитални модули, като независим национален проект без международно коопериране", заяви Блошенко.

Мисията до Венера е насрочена за 2027-2029 г. Планът бе тя да бъде съвместен руско-американски проект, наречен "Венера-Д". По-рано, в интервю за РИА Новости, и ръководителят на "Роскосмос" Дмитрий Рогозин каза, че предпочита мисията да е съвместна със САЩ. Проектът обаче все още не е получил финансиране от руската държава. За него са необходими повече от 17 млрд. рубли ($228 млн.) в следващите близо 10 години. Американската част от "Венера.Д" бе за приблизително същата сума.

Блошенко отбеляза, че в рамките на междупланетния проект трябва да бъдат проучени повърхността и атмосферата на Венера, а също да бъде изследвана природата на еволюционните процеси на Венера, за които се твърди, че са довели до климатична катастрофа, свързана с парниковия ефект.

Блошенко се впусна и в разсъждения за откритите от астрономите в атмосферата на Венера химически вещества, които могат да бъдат отнесени към химическите маркери за жизнеспособност. Според него, те не може да се считат за обективно доказателство за наличието на живот на планетата.

"Достоверни научни данни за това могат да бъдат получени само при контактни изследвания на повърхността и атмосферата", подчерта той.

На сайта на "Роскосмос" се припомня, че СССР единствен е успял да реализира изследвания на Венера чрез междупланетни станции. Първото меко кацане на друга планета в историята е осъществено през 1970 г. от спускамия апарат "Венера-7". 

"В хода на няколко орбитални мисии и спускания на повърхността на планетата са получени подробни сведения за венерианския климат, почвата и състава на атмосферата. Съветският апарат "Венера-13" и досега остава рекордьор по продължителност на работа на повърхността в цялата история - той предаваше сигнал към Земята в продължение на 127 минути - се казва в материала. - Огромното откъсване на СССР пред конкурентите в изследването на Венера доведе дотам, че САЩ я наричаха "съветска планета". Неотдавна учени от Руската академия на науките, анализирайки снимки на Венера от онези експедиции, заявиха, че са открили на тях обекти, които менят местоположението си и даже потенциално може да са живи".

Ключови думи:

Русия, Роскосмос, Венера, САЩ

Още по темата