Медия без
политическа реклама

Руска атомна подводница изплува изненадващо край Аляска

28 Авг. 2020Обновена
Руската атомна подводница АПЛ К-186 "Омск"
РИА Новости архив
Руската атомна подводница АПЛ К-186 "Омск"

Руската атомна подводница Омск неочаквано изплува край бреговете на Аляска. На борда ѝ не е възниквала аварийна ситуация, съобщава руския Тихоокеанския флот, цитиран от РИА Новости.  Пентагонът също посочи, че не е получавал никакви искания за съдействие или за помощ.

Часове по-рано американски военни обявиха, че подводницата е изплувала напълно изненадващо в района. "Командването на въздушно-космическите сили и Северното командване на САЩ внимателно следят руската подводница", обявиха в официално изявления от американската армия. 

От руското министерство на отбраната пък заявиха, че подводницата Омск е участвала в учения и нито за момент не е нарушила международните правила за корабоплаване. Задачата на подводницата е била заедно с ракетният крайцер „Варяг“ да поразят морска цел в Берингово море в рамките на  ученияето „Океански щит 2020“, уточняват от военното ведомство в Москва.

 

"СЕГА" ПРИПОМНЯ:

 

Още в края на 2019 г. НАТО обяви, че активността на руските подводници достигна най-високото си ниво след края на Студената война. Русия непрекъснато разширява операциите си под вода, обяви тогава говорителката на Северноатлантическия алианс Оана Лунгеску. По думите й, по време на само една операция край бреговете на Норвегия са били засечени до десет руски подводници наведнъж.

НАТО възнамерява да реагира на тези действия, заяви Лунгеску. По-специално, алиансът планира да засили патрулите в Северния Атлантически океан. Освен това ще бъдат увеличени инвестициите в съвременни средства за противодействие на подводници от въздуха. Говорителят на НАТО подчерта, че Северният Атлантически океан е „жизненоважен за сигурността на Европа“, тъй като през него минават военни пътища за доставка, граждански търговски пътища и комуникационни канали. 

Западните военни наблюдавали с нарастваща загриженост развитието на руската технология - подводниците, направени в Русия напоследък, са станали много по-тихи, ракетите - много по-бързи от преди. 

Сред другите сценарии в НАТО се обсъжда един, при който руските подводници могат да прекъснат подводния кабел между САЩ и Европа, през който минава по-голямата част от интернет комуникациите. Атаките от този вид могат да се разглеждат като част от хибридна война.

Пак по същото време световните агенции съобщха, че 12 подводници на руския ВМФ са изпълнили задачи в моретата, съобщи официалното издание на руското военно ведомство в. "Красная звезда".  За някои операции, изпълнени от подводничарите, беше разказано по-подробно. Така атомните подводници на Северния флот "Нижний Новгород" и "Псков" провели подводен дуел. В рамките на няколко дни екипажите на подводниците упражнили спаринг, следене на дълбочина, маневри и заемане на бойни позиции. След това изпълнили електронни пускове, а във финалните тренировки – реални, с торпеда без бойна част. Преди това подводниците проведели потапяне на максимална дълбочина и тестване на нови оръжия в Норвежко море.

Въпреки това, по онова време повече от всичко в НАТО бяха разтревожени от друга тренировка. Според MilitaryWatchMagazine десет руски подводници (осем от които атомни) са провели в Северния Атлантически океан учения по преодоляване на линия за противоподводна отбрана, разгърната от Алианса между Гренландия, Исландия и Шотландия. Границата е оборудвана с ходроакустична система SOSUS, но още съветските подводници са измислили немалко методи за скрито преминаване през наблюдаваните зони – например под корпуса на търговски съд, прикривайки се в шума на витлата му.

Особена тревога сред военните анализатори на НАТО предизвика участието на "Нижний Новгород" и "Псков" в ученията. Те носят прозвища "титаниеви изтребители" заради металния си корпус и спектъра от изпълнявани задачи – главната от които е унищожаване на стратегически подводници и самолетоносачни групи в началото на конфликт. Скоростните подводници са способни скришно да се придвижват на голяма дълбочина, а въоръжението им: торпеда, ракетни торпеда и крилати ракети "Калибър" – ги прави едни от най-добрите и страшни морски хищници, разказаха по онова време руските агенции.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?