Медия без
политическа реклама

САЩ атакуваха 85 цели в Сирия и Ирак

Ударите са в отговор на смъртта на трима американски военнослужещи в Йордания

03 Февр. 2024Обновена
Атаката стартира минути след като Джо Байдън посрещна телата на загиналите войници
БГНЕС/ЕПА
Атаката стартира минути след като Джо Байдън посрещна телата на загиналите войници

 Американски военни самолети поразиха тази нощ общо 85 цели на седем различни места (три в Ирак и четири в Сирия). Те изстреляха "повече от 125 боеприпаса с прецизно насочване за около 30 минути.", съобщиговорителят на Съвета за национална сигурност към Белия Дом Джон Кърби, предадоха световните агенции. 

При нападенията в Източна Сирия са били убити 13 бойци на проирански милиции, обяви директорът на неправителствената мониторингова организация Сирийски център за наблюдение на правата на човека Рами Абдел Рахман. Военното министерство на Сирия съобщи, че са загинали мирни и военни жители на страната. 

В Ирак при американските удари са били убити 16 души, сред които и цивилни, заяви говорителят на иракското правителство Басем ал Ауади. Той подчерта, че с тези удари сигурността на Ирак и на региона ще се окажат на ръба на пропастта.

Говорителят определи като лъжа изявленията на САЩ, че ударите са били предварително координирани с Вашингтон.

"За съжаление, 5 дни забавяне на операцията на САЩ, позволиха на Иран да се подготви и да изтегли от целите ключови хора и важно оръжие", съобщи обаче кореспондентът на CNN в Тел Авив. "Днешните нападения се случиха след забавяне, което позволи на нашите врагове да се подготвят", съобщи и от Камарата на представителите. "Ключовите обекти бяха пусти", заяви и проиранската шиитска организация "Хашд аш-Шааби".

Съединените щати нанесоха въздушни удари и в Западен Ирак. Свързани с Иран групировки съобщиха за ранени хора.

Президентът на САЩ Джо Байдън обяви, че е наредил снощи въздушни удари в Сирия и Ирак по групировки, нападали американски войници, и даде да се разбере, че тези ответни атаки ще продължат, съобщи Ройтерс, предаде БТА.

Около 900 американски военнослужещи са разположени в Сирия, а 2500 американски военнослужещи има в съседен Ирак в рамките на международната антиджихадистка коалиция, създадена с цел борба срещу "Ислямска държава" по времето, когато терористичната организация контролираше части от сирийската и иракската територия.

Поражението на ИД в Сирия бе обявено през 2019 г., а в Ирак две години по-рано, но коалицията остана в Сирия и Ирак, за да се бори срещу джихадистките клетки, които продължават да са активни.

"Нашият отговор започна днес. Той ще продължи когато и където ние решим", каза Байдън в изявление, публикувано вчера.

Той подчерта, че "Съединените щати не се стремят към конфликт в Близкия изток или където и да било другаде по света". "Но нека всички онези, които биха искали да ни навредят, да знаят това: Ако нараните американец, ние ще отговорим", предупреди в същото време Байдън.

САЩ започнаха да нанасят ответни удари по цели в Близкия изток, съобщи снощи около 23.00 ч. българско време представител на Министерството на отбраната на САЩ, цитиран от CNN и Fox News. Ударите са в отговор на смъртта на трима американски военнослужещи миналата неделя в американската база "Кула 22" в Йордания.  Тогава загинаха сержант Уилям Джером Ривърс, 46 г.; редник Кенеди Ландън Сандърс, 24 г. и редник Бреона Алексондрия Мофет, 23 г., всички от Джорджия. 40 души бяха ранени след като дрон удари спалното помещение на американския контингент.

Стартът на атаката бе даден малко след като президентът Джо Байдън посрещна телата на загиналите в Йордания войници и се срещна с членовете на семействата им.

Това е началото на поредица от по-мащабни американски удари по цели на Иранския ислямски революционен гвардейски корпус и подкрепяните от Иран милиции, които са извършили нападения срещу американски войски в Близкия изток. 

Официални американски лица смятат, че ударите вероятно ще бъдат по-значими от предишните атаки срещу подкрепяните от Иран милиции през последните няколко седмици, които бяха насочени предимно към складове за оръжие или съоръжения за обучение. Администрацията обаче се опитва да се справи с проблема - тя иска да възпре по-нататъшните атаки, но да избегне разразяването на пълномащабен конфликт с Иран в региона, който вече е разтърсен от продължаващата война между Израел и Хамас в Газа.

Министърът на отбраната Лойд Остин заяви вчера, че отговорът на САЩ ще бъде "многостепенен".

Байдън бе подложен на сериозен натиск да реагира на смъртта на войниците по начин, който да спре окончателно нападенията на милициите, съобщи CNN. Подкрепяните от Иран бойци са атакували американски военни обекти в Ирак и Сирия над 160 пъти от октомври насам и няколко републикански законодатели призоваха САЩ да ударят директно Иран, за да изпратят ясно послание. Представители на администрацията на Байдън обаче бяха категорични, че не търсят по-нататъшна ескалация на ситуацията в региона.

"Ние не се стремим към война с Иран. Не търсим по-широк конфликт в Близкия изток", заяви в понеделник пред CNN Джон Кърби, координатор на стратегическите комуникации в Съвета за национална сигурност.

 

При атака с дрон срещу база в Йордания загинаха трима американски войници, съобщи Вашингтон.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Джо Байдън, Ирак, Сирия

Още по темата