Медия без
политическа реклама

САЩ: Китай не може да се справи с новата вълна на COVID-19

Пекин обяви, че от Европа е дошъл вирусът, който предизвика последното огнище на заразата там

19 Юни 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС

САЩ пак поставиха под съмнение възможностите на Китай да овладее задаващата се втора вълна на коронавируса, която обхвана Пекин, и настояват независими наблюдатели да направят оценка на нивото на разпространение на заразата, предадоха информационните агенции. Китайските власти наложиха ограничения в столицита в опит да овладеят инфекцията, след като бяха установени почти 160 нови случая на COVID-19, тръгнали от най-големия пазар за хранителни стоки в града. 

Американският държавен секретар Майк Помпео, който е отявлен критик на Китай, настоя за по-голяма прозрачност относно коронавируса по време на разговори, проведени на Хаваите, с високопоставения китайски представител Ян Цзечъ. "Надявам се, че данните, които събощават са по-точни отколкото бяха по време на разпространението на заразата в Ухан и в други части на Китай, но остава да видим", заяви Дейвид Стилуел, американски топдипломат, отговарящ за Източна Азия, който придружаваше Помпео. 

Нови 32 случая на коронавируса са установени в Китай за последното денонощие, като 25 от тях са в Пекин, сочат официалните данни. Петима от пациентите са с положителни проби, но нямат симптоми на заразата. Китайските власти не включват тези пациенти в статистиката на новозаразените, отбелязва в. "Гардиън". Смятаните за най-рискови за разпространението на заразата квартали в столицата са поставени под карантина, затворени са учебните заведения. 

Китай публикува данни за генома на коронавируса, установен при новото избухване на заразата в Пекин. От китайския Център за превенция и контрол на заболяванията обявиха, че данните са предоставени на Световната здравна организация (СЗО), която ги е поискала. Хиляди тестове са направени в последните дни, след като тръгна новата вълна на заразата в Пекин. 

На сайта на китайската Централна комисия за преверка на дисциплината служителят Чжан Юн е публикувал статия, цитирана от в. "Гардиън", според която "първоначалните геномни и епидемиологични проучвания показват, че вирусът е от Европа, но е различен от вируса, който в момента се разпространява там. Той е по-стар от този, които сега се разпространява в Европа. Може да е бил скрит във вносни замразени хранителни продукти, или в тъмна и влажна среда като тази на пазара Синфади, а средата да не е дезинфекцирана или стерилизирана". 

Учените обаче са доста предпазливи да правят подобна връзка на такъв ранен етап от изследванията. Според Бен Коулинг, който е преподавател в департамента за обществено здраве към Хонконгския университет, "възможно е вирусът, който предизвика огнището на заразата в Пекин да е тръгнал от Ухан към Европа и сега пак да се връща в Китай". Според него нулевият пациент все още не е открит и може би е прекалено късно да се установи как точно е започнал най-новият клъстър на заразата в китайската столица. 

- Връщането на пълната блокада в САЩ заради коронавируса е малко вероятно, обяви главният експерт по заразните болести в САЩ Антъни Фаучи в интервю за АФП. Според него страната засега няма нужда да въвежда пак подобна мярка, въпреки че на дневна база в национален мащаб броят на заразените не намалява. "Не смятам, че отново ще водим разговори за въвеждане на карантина", заяви Фаучи в отговор на въпрос за мерките, които смятат властите да приложат при сериозния ръст на нови случаи в Калифорния и Тексас. 

Властите в Калифорния обявиха за задължително носенето на маски на обществени места. Децата под две години са изключение от това правила. "Броят на новозаразените се увеличава, не намалява. Расте и броят на настанените в болница и съм силно притеснен от това, което виждам", заяви губернаторът на щата Гавин Нюсъм. За последното денонощие новозаразените с COVID-19 надхвърлят 4000 души.

- В Италия са открити следи от коронавирус в проби, взети от канализационните води на Милано и Торино през декември м.г., сочат данните от проучване на италианския Висш здравен институт, цитирани от информационните агенции. Изследвани са 40 проби, взети в периода между октомври 2019 г. и февруари 2020 г., както и 24 контролни проби между септември 2018 г. и юни 2019 г. Следи от коронавирус са открити и в проби от отпадни води, взети в Болоня на 29 януари т.г.

"Резултатите, които са потвърдени в две различни лаборатории по два различни метода, показаха наличието на РНК на SARS-COV-2 в проби, взети в Милано и Торино на 18 декември 2019 г., както и в Болоня на 29 януари 2020 г. В други проби, взети от тези градове през януари и февруари, също са открили следи от COVID-19, а в пробите от октомври и ноември не е констатирано наличие на вируса", обясни Джузепина Ла Роса от Отдела по околната среда и здравето в Института. 

Първият случай на местно предаване на коронавируса в Италия бе потвърден в населено място край Милано, региона Ломбардия ,на 20 февруари, а в Торино, в региона Пиемонт, на 22 февруари. Досега заразата уби над 16 500 души в Ломбардия и 4032 в Пиемонт.

Регионът Ломбардия все още отчита най-голям ръст на заразени на дневна база в цяла Италия. За последното денонощие общият брой на новите случаи в цялата страна е 333, като 226 от тях са в Ломбардия. Жертвите са 66, като 36 са в Ломбардия. Общият брой на смъртните случай в Италия от коронавируса от началото на пандемията е 34 514.

- Световната здравна организация (СЗО) предупреди Русия, че масовите мероприятия за парада в Москва на 24 юни са много рискови в условията на пандемия от коронавирус, съобщиха информационните агенции.

Руските власти поставиха под карантина в лечебни курорти всички ветерани, които ще присъстват на честванията заедно с президента Владимир Путин. На Червения площад в центъра на Москва вече текат репетиции за военния парад. Събитието по случай годишнина от края на Втората световна война традиционно се
провежда на 9 май всяка година, но заради пандемията тази година беше отложено за 24 юни.

Кремъл съобщи по-рано тази седмица, че за защита на Путин от коронавируса в резиденцията му в Ново Огарьово и в Кремъл са монтирани тунели за дезинфекция, през които минава всеки посетител, който се среща с него.

- Броят на заразените с коронавируса в глобален мащаб вече доближава 8,5 млн. души, а жертвите са почти 454 хил., сочат актуалните данни на университета "Джонс Хопкинс". Най-много са заразените в САЩ - почти 2,2 млн.души, следвани от Бразилия - 978 хил. и Русия - над 560 хил. По брой на смъртните случаи от COVID-19 САЩ също са на първо място в света с над 118 хил. жертви, втора е Бразилия - повече от 47 хил. починали и на трета позиция се нарежда Великобритания с малко над 42 хил. жертви.

Още по темата