Медия без
политическа реклама

САЩ разшириха списъка с антируски санкции

23 Септ. 2020
Министерството на финансите на САЩ

САЩ разшириха списъка със санкционирани лица, свързани с намесата в американските избори и с дейности в информационните технологии, съобщи ТАСС. Финансовото министерство обяви рестрикции спрямо 8 физически и 7 юридически лица, от които 6 физически и две юридически от Руската федерация.

"Днешните мерки са срещу 8 физически лица и 7 организации, пряко ангажирани в популяризирането на дейностите на Пригожин (руския предприемач Евгений Пригожин) в Централно африканската република (ЦАР); с улесняване дейностите на ФСБ (руската служба за сигурност) или участващи в дейности, насочени към избягване на американските санкции. Днешните действия са колективно усилие на финансовото министерство, ФБР, министерството на правосъдието и министерството на търговията на САЩ за противодействие на онези, които допринасят за увреждане на националната сигурност на САЩ", се казва в съобщението. 

Санкциите са въведени срещу руснаците Борис Гайкович, Елена Иванова, Евгений Ходотов, Надежда Кучумова, Александър Кузин и Владислав Занин, а също така и спрямо базираните в Русия компании ООО "М-Финанс" и НПП ПТ "Океанос". Под санкциите попадат също гражданинът на Финландия Никита Ховалевски и живеещият в ЦАР Дмитрий Ситий (неговото гражданство не се уточнява), а също 4 юридически лица, от базираната във Финландия, но регистрирана в ЦАР Lobaye Invest.

Включването в списъка означава замразяване на актии в САЩ и забрана на американски граждани и фирми да правят бизнес със санкционираните.

Според министерството на финансите на САЩ Пригожин "владее или контролира" занимаващите се с добив на полезни изкопаеми в ЦАР компании "М-Финанс" и Lobaye Invest. "Пригожин е свързан с компании за добив, охрана и логистика в ЦАР", твърдят американските власти.

Пригожин е в санкционния списък отпреди това. Ситий, Ходотов и Кузин са хора от международната му мрежа, разпространяваща пагубно политическо и икономическо влияние по света, се казва в съобщението.

А занимаващата се с подводни технологии "Океанос", според Вашингтон, "сътрудничи с руските правителствени структури, в това число с ФСБ", пише в мотивите. Иванова, Гайкович, Кучумова и Занин са служители на "Океанос".

Финландската Optima Freight е включена в списъка със санкционираните заради сътрудничество с компанията Divetechnoservices, спрямо която през 2018 г. Вашингтон наложи рестрикции, защото "е предоставяла подводно оборудване и водолазно снаряжение на ФСБ". Фирмата се управлява от Ховалевски и трима финландски граждани.

 

Случаят с Евгений Пригожин

През февруари 2018 г. американското министерство на правосъдието обвини Пригожин и сътрудниците на руската "Агенция за интернет изследвания" в намеса в изборите за президент през 2016 г. Според Вашингтон Пригожин е финансирал "Агенция за интернет изследвания" чрез свои фирми, включително "Конкорд мениджъмн консълтинг".

Но на 16 март 2020 г. федералният съд във Вашингтон удовлетвори искането на прокуратурата за прекратяване на процеса. Тя поиска делото да се закрие, защото стигна до извода, че "по-нататъшното производство не служи нито на интересите на правосъдието, нито на интересите на националната сигурност", доколкото "Конкорд" няма присъствие в САЩ и "не може да понесе действително наказание, в случай на присъда".

След това обаче Пригожин поиска да заведе дело срещу администрацията на президента Барак Обама и срещу някои конгресмени и чиновници. Той направи това с отворено писмо до генералния прокурор на САЩ Уилям Бар.

Ключови думи:

Русия, санкции, САЩ

Още по темата