Медия без
политическа реклама

САЩ ще дадат 1 млрд. долара за енергийни проекти в Източна Европа

15 Февр. 2020

Съединените щати ще осигурят 1 милиарда долара финансиране за енергийни проекти на държавите от Централна и Източна Европа в рамките на инициативата "Три морета", част от която е и България. Това обяви американският държавен секретар Майк Помпео на провеждащата се в Мюнхен международната конференция по сигурността, цитиран от БНР. Целта на американската подкрепа е да се намали енергийната зависимост от Русия.

В речта си Помпейо увери, че САЩ държат на трансатлантическото партньорство в рамките на НАТО и защити глобалната роля на Съединените щати. Държавният секретар на САЩ отхвърли критиките на Германия, че Съединените щати са се отдръпнали от глобалната сцена. В петък германският президент Франк-Валтер Щайнмайер обяви, че Съединените щати, редом с Русия и Китай правят света по-опасен.

"Цитат от вчера, с който се казва, че Съединените щати отхвърлят международната общност. Тази сутрин съм тук да ви кажа фактите, защото този цитат не отразява реалността. Щастлив съм да ви кажа, че смъртта на трансатлантическия съюз е сериозно преувеличена. Западът печели, печелим заедно".

Държавният секретар на САЩ отправи атаки срещу Китай и Русия. "Китай все повече се опитва да подкупи американски и европейски длъжностни лица, а "Хуавей" и други китайски държавни компании са троянски коне за китайското разузнаване", заяви той. "Русия води дезинформационни кампании, които се опитват да настроят гражданите ни един срещу друг", каза Помпейо и подчерта, че Западът ще спечели.

Във втория ден от Конференцията в Мюнхен реч произнесе и френският президент Еманюел Макрон. Според него Западът "отслабва". "Има американска политика, започнала преди няколко години, не само при настоящата администрация, която включва известно изтегляне, преосмисляне на отношенията с Европа“, заяви Еманюел Макрон.

Френският президент предупреди още, че Русия ще продължи да се опитва да дестабилизира западните демокрации посредством намеса в избори, манипулации в социалните медии и други действия в киберсферата, предаде АФП.

ТАСС обаче акцентира върху думите на Макрон, че Европа е "истински партньор за Русия в светлината на географското положение на тази огромна страна, а също и че Русия е постоянен член на Съвета за сигурност на ООН и е необходим диалог с нея.

„Ние се нуждаем от отношения на доверие. „Аз не съм нито „за“, нито „против“ Русия. Аз съм „за“ Европа“, добави президентът на Франция, цитиран от ТАСС. Макрон обяви, че президентът на Русия Владимир Путин е предложил да се проведе среща на петте лидера на страните

България е представена на конференцията в Мюнхен от премиера Бойко Борисов и външният министър Екатерина Захариева. В петък следобед се състоя кръгла маса „Балканска сигурност", на която Борисов предупреди, че ново отлагане на преговорите за членство на Северна Македония и Албания в Европейския съюз "рискува да повиши националистическите настроения в региона и да изостри напрежението със съседните страни". Българският премиер се надява, че идния месец Европейският съвет ще стигне до консенсус за започване на преговори за членство със Скопие и Тирана.

Тази сутрин Екатерина Захариева се срещна с американския помощник- държавен  по политико-военните въпроси Кларк Купър. Срещата беше по искане на американската страна за обсъждане на действията след проведената миналия месец първа сесия на Стратегическия диалог между двете държави, съобщиха от външното министерство. Вицепремиерът подчерта, че действащият все още визов  режим за страната ни не съответства на отличните ни  отношения. Захариева допълни, че очаква визитата на помощник държавния секретар по консулските въпроси Карл Риш през март.

Последвайте ни и в google news бутон