С 68 гласа "за" (от 120 депутати) Собранието на Република Северна Македония даде мандат на правителството на Димитър Ковачевски да започне преговори за членство в ЕС въз основа на т.нар. "френско предложение", предаде пратеник на БНТ.
Опозиционната ВМРО-ДПМНЕ и двамата депутати от пригласящата ѝ партия Левица напуснаха залата преди гласуването. Предложенията минаха с гласовете на управляващите от СДСМ и албанските партии от управляващата коалиция и опозицията.
Депутатите задължиха правителството, външното министерство и преговорния екип в разговорите с ЕС да се придържа стриктно към условието за зачитане на езиковите, идентичностни, исторически и културни особености на македонския народ като точки, по които не се преговаря с ЕС.
Оттук нататък София и Скопие трябва да подпишат (може би още утре) двустранен Протокол по чл. 12-и от Договора за приятелство и добросъседство с конкретни мерки и срокове за изпълнение на договореностите по историческите въпроси между двете страни, мерки срещу говора на омразата и др. Протоколът ще бъде част от Преговорната рамка чрез директна препратка и от неговото изпълнение ще зависи напредъкът на Скопие в преговорите. Ще бъдат свикани две междуправителствени конференции - една политическа и втора, която ще бъде същинското начало на преговори. Между двете Скопие трябва да промени Конституцията си и да впише българите наравно с останалите части от народи.
Преди започване на дебатите в македонския парламент открити писма с призив да се приеме Френското предложение отправиха президентът на Франция Еманюел Макрон, германският канцлер Олаф Шолц, еврокомисарят по външна политика Жозеп Борел и държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен.
В края на юни българският парламент с огромно мнозинство подкрепи Френското предложение и призова властите в Скопие също да го приемат.
С РЕЧНИКА НА ПУТИН
Управляващата партия СДСМ поиска ВМРО-ДПМНЕ да се извини за обидите към ЕС и Германия в тридневните разпалени дебати в Собранието, които на моменти преминаваха в ръкопашни разправи. "Обидите, езикът на омразата и скандалните сравнения в македонското Собрание от страна на ВМРО-ДПМНЕ бяха кулминацията на деструктивната и антиевропейска позиция на тази партия", се казва в становище на социалдемократите.
Дапутатката Олга Лозановска от ВМРО-ДПМНЕ нарече председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен нацистка. Ден преди това Фон дер Лайен заяви пред депутатите, че ЕС желае да приеме РСМ и че междуправителствената конференция може да бъде свикана до дни след одобряването на френското предложение. Тя обърна внимание, че промените в коституцията са задължително условие. "За ВМРО-ДПМНЕ Европейски съюз и нашите приятели от Германия са нацисти! Обидният речник на депутатите от ВМРО-ДПМНЕ е осъдителен и уронва репутацията на държавата и законодателната власт. Нацисти ли са за ВМРО-ДПМНЕ инвеститори от Германия, вложили милиони евро в Родината ни? За ВМРО-ДПМНЕ нацисти ли са Кромберт и Шуберт, Дрекселмайер, Гершаймер, които вече имат заводи в страната? Или може би нацисти са германски фондации като Конрад Аденауер, с които ВМРО-ДПМНЕ си сътрудничи? А за ВМРО-ДПМНЕ нацисти ли са? Уважаеми господа, това е срамно поведение на ВМРО-ДПМНЕ и заслужава всякакво осъждане. Подкрепата от нашите приятели в Германия и Европейския съюз трябва да се приветства и ние всички сме благодарни за нея. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ трябва да се извинят публично и да потърсят отговорност от своята депутатка от Битоля”, гласи становището, цитирано от БГНЕС.
Дебат по същество за Френското предложение така и не се състоя, а се превърна в една антибългарска истерия, в която депутатите от ВМРО-ДПМНЕ и Левицата говореха за български фашисти, българизация, асимилация, апартейд и дори… стерилизация.
Малко преди гласуването председателят на ПГ на ВМРО-ДПМНЕ Александър Николовски нарече Френското предложение като проект на 150-годишната имперска българска политика по Македония. Неговата заместничка Дафина Стояновска си позволи да изрече куп цинизми и вулгарности и определи предложението на Париж като „българска пръдня и смрад“.
АЛБАНИЯ ВЪЗДЪХНА
Албанският премиер Еди Рама, в реакция след одобряването на т. нар. френско предложение в парламента на Северна Македония, заяви, че най-накрая вече няма никаква пречка за преговорите за присъединяване на Албания към ЕС, съобщи МИА, цитирана от БТА.
"Най-накрая! Вече няма никакви пречки пред преговорите за членство на Албания в Европейския съюз! Парламентът на Северна Македония току-що даде зелена светлина за последното френско предложение. Абсурдното държане на Албания като заложник завърши", написа Рама в публикация във Фейсбук.
Той добави, че са били необходими три изтощителни години от приемането на решенията на Европейския съвет, за да се отвори пътят за преговори. Рама подчерта, че албанската делегация ще замине в понеделник в Брюксел, "за да започне тази нова част от пътя - преговорите за членство".