Медия без
политическа реклама

Съд в САЩ отказа да извади Дерипаска от списъка "Магнитски"

Отхвърлени са претенциите на руския милиардер, че санкциите срещу него са произволни и нарушават правото му на честен процес

14 Юни 2021
Олег Дерипаска
БГНЕС
Олег Дерипаска

Окръжният съд за окръг Колумбия на САЩ отхвърли молбата на руския милиардер Олег Дерипаска да бъде изваден от списъка на санкционираните на Министерството на финансите. В иска си Дерипаска твърди, че е загубил 7.5 милиарда долара.

През 2014 г. след анексирането на Крим от Русия президентът Барак Обама упълномощи Министерството на финансите да налага санкции на руски физически и юридически лица, които отговарят на определени критерии. Свързаният с Кремъл бизнесмен Олег Дерипаска е включен в списъка с олигарсите през 2014 г. и е сред санкционираните през 2018 г. Под ударите на санкциите попаднаха и няколко свързани с Дерипаска дружества, включително "En+", "Газ", "ESE" и "Русал".  

Сега Дерипаска оспорва санкциите като произволни и необосновани и нарушаващи правата му, които произтичат от петата поправка в Конституцията - правото на честен процес. Съдът обаче отхвърля аргументите му.

В съдебното решение, с което "Сега" се запозна, се обяснява, че Дерипаска е бил санкциониран, защото "е действал или се е предполагало, че ще действа за или от името, пряко или непряко, на висш служител на на правителството на Руската федерация" - а именно руския президент Владимир Путин. Повечето от основанията за включване на Дерипаска в списъка заради действията му от името на Путин са класифицирани и не са разкрити нито на Дерипаска, нито на обществеността. В некласифицираната версия на доклада на американските власти обаче се споменава за публични съобщения, че Дерипаска е купил алуминиев завод в Черна гора през 2005 г. по нареждане на Путин, за да може Кремъл да развие "зона на влияние в Средиземноморието".

В документа пише още, че "бизнес дейността на Дерипаска е използвана поне веднъж като прикритие за улесняване на прехвърлянето на средства за на тогавашния руски министър-председател Владимир Путин" през юли 2011 г. "Според сведенията Дерипаска е действал по устни указания на президента Владимир Путин по време на двустранна среща на високо равнище между представители на Русия и Киргизстан", пишат още американските власти. 

През декември 2018 г. Дерипаска и Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) се споразумяха En+, ESE и "Русал" да бъдат извадени от санкционния списък. Сред условията бе Дерипаска да намали мажоритарното си участие в En+ до не повече от 45% от акциите, да не гласува с повече от 35% от акциите на En+ и да номинира четирима от дванадесетте директори на En+. Споразумението налага различни други ограничения на пряката собственост и контрола на Дерипаска върху ESE и "Русал". 

Партията на Васил Божков "Българско лято" настоява Върховният административен съд да спре предварителното изпълнение на решението на правителството от 4 юни да бъде съставен черен списък  на лица и фирми, които попадат в обхвата на мерките, наложени от САЩ по закона

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата