Медия без
политическа реклама

СЗО спира да тества хидроксихлорохин за лечение на COVID-19

Експерти по сигурността: Биотероризмът идва след коронавируса

25 Май 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС

СЗО спира да тества хидроксихлорохин за лечение на COVID-19

Световната здравна организация (СЗО) обяви, че временно спира клиничните изпитания на хидроксихлорохин като експериментално лечение на коронавируса заради притеснения относно сигурността на пациентите. Това обяви генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус, цитиран от в. "Гардиън". Той посочи като мотив за решението публикация от миналата седмица в специализираното издание "Лансет". Според нея приемащите хидроксихлорохин срещу COVID-19 са изправени пред по-голям риск от смърт или сърдечни проблеми, отколкото пациентите, на които не се дава от този препарат. В статията се описани обобщени резултати от наблюдението на над 96 000 пациенти в 671 болници.

Изпитанията на медикамента, осъществявани от СЗО в глобален мащаб, ще бъдат преустановени, докато не бъдат преразгледани данните за безопасността му. Шефът на СЗО подчерта, че притесненията за безопасността на хидроксихлорохин и на неговото производно хлорохин са относно използването им при лечението на COVID-19. Употребата им при малария и автоимунни заболявания се смята за безопасна, допълни Тедрос Аданом Гебрейесус.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп посочи хидроксихлорохин като потенциален лек срещу коронавируса. Наскоро той дори сподели пред журналисти, че пие превантивно от него.

Експерти: Биотероризмът идва след коронавируса

Използването на биологични оръжия като вируси и бактерии най-вероятно ще се увеличи, след като отмине пандемията от коронавируса, предупреждават експерти по сигурността от Съвета на Европа, цитирани от "Дойче веле" и германски медии. Терористите няма да забравят "уроците" от кризата, до която доведе заразата.

"Пандемията от COVID-19 показа колко уязвимо е съвременното общество на вирусни инфекции и въздействието им", е позицията на Комисията за борба с тероризма към Съвета на Европа. Няма причина да се смята, че терористичните организации ще пренебрегнат това, което показа пандемията. "Пораженията биха били бързи и с потенциално глобален ефект", предупреждават още експертите. 

Германските служби за сигурност засега не са установили признаци, че се подготвят подобни действия. Съзнателната употреба на причинителни на болести - като вируси и бактерии - с цел тероризъм "може да се окаже изключително ефективна". Щетите за хората и икономиките могат да бъдат "значително по-големи" от тези при "традиционната" терористична атака.

Експертите по сигурността към Съвета на Европа призовават държавните на Стария континент да бъдат готови и да действат координирано при такъв вид заплаха. Те настояват 47-те страни-членки на организацията да се подготвят за атака с биологично оръжие, като провеждат учения.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш през април също предупреди, че се увеличава опасността от биотероризъм, припомня "Дойче веле".

Германия планира да удължи някои ограничения до 5 юли 

Германия планира да удължи до 5 юли изискването за социална дистанция от 1,5 метра между хората, както и да допълни тази мярка със "задължителното изискване за носене на предпазни маски на определени обществени места". Това става ясно от правителствен документ, цитиран от сп. "Шпигел" и от "Дойче веле". Властта обаче има намерение да продължи с разхлабването на останалите ограничителни мерки. На базата на този документ канцлерът Ангела Меркел води преговори с лидерите на федералните провинции. 

Коронавирусът "все още е тук и без подобни мерки би се разпространявал изключително бързо", се посочва още в документа. Доказателство за това са новите малки регионални огнища на COVID-19, избухнали в резултат на събирания на повече хора. Заради това е изключително важно "при постепенното отваряне на институции, магазини и заведения да се спазват правилата за социална дистанция и хигиена, като те остават в сила докато не бъде открита ваксина или друго лекарство срещу новия квирус."

Официално новите мерки ще бъдат публично представени в края на тази или началото на другата седмица.

Говорителят на Кремъл е изписан от болница

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков е изписан от болницата, в която се лекуваше от коронавирус, предаде ТАСС. "Изписаха ме от болницата и сега ще бъда под карантина", заяви той пред агенцията. Песков постепенно щял да се връща към служебните си задължения, но от дома. Той беше настанен в лечебно заведение, след като на 12 май даде положителен тест за COVID-19. 

Руският премиер Михаил Мишустин, който също преболедува от коронавируса, призова сънародниците си тази година да не пътуват зад граница за лятната си ваканция. Според него е по-добре руснаците да почиват в родината си, за да се избегне възможността от пренасяне на заразата. Мишустин обясни, че епидемиологичната обстановка във всички държави е различна и няма гаранции, че туристите ще останат здрави. "По-сигурно е лятната ваканция да изкарате в Русия", посъветва премиерът. За сега курортите остават затворени като част от мерките в борбата с коронавируса, като не е ясно кога ще приемат отново туристи. От 1 юни е планирано да отворят за посетители само санаториумите. 

Заразените с COVID-19 в Русия надхвърлят 353 хил. души, а жертвите са малко над 3600.

 

Испания отменя задължителната карантина за чужди туристи

От 1 юли Испания няма да поставя под задължителна 14-дневна карантина чуждестранни посетители, обяви правителството, цитирано от местните медии. В момента всички пристигащи в страната от чужбина подлежат на изолация като мярка срещу разпространението на коронавируса.

Решението за отмяната на карантината e взето два дни, след като премиерът Педро Санчес съобщи, че страната ще започне отново да приема чуждестранни туристи от началото на месец юли. Властите се надяват с отмяната на карантината да насърчат международния туризъм през лятото. Испания обичайно посреща над 80 милиона туристи от чужбина годишно, а туристическият сектор осигурява над 12% от БВП на страната. 

Испания премахна от днес още ограничения, въведени в опит да бъде спряно разпространението на коронавируса. Регионите постепенно излизат от строгата карантина, въведена на 14 март. По плана от три степени голяма част от страната е на второ ниво, докато най-засегнатите зони като Мадрид и Барселона - на първото. От днес вече и там отварят паркове и музеи, както и откритите части на заведенията, разрешено е да се събират до 10 души.Утре се очаква официално решение за 10-дневен национален траур - най-дългият в историята на страната. 

  Франция пуска бърз тест за COVID-19 чрез изследване на слюнка 

Тест за коронавируса чрез изследване на слюнка се готви да пусне на пазара френски консорциум от фирми, предадоха информационните агенции. Резултатът излиза за около час. Тестът може да се прави само от медицински специалисти, а за него e необходимо по-малко от 1 милилитър слюнка. Тя се нагрява до определена температура и по този начин се установява дали пациентът е заразен с COVID-19.

Очаква се тестът да се появи до средата на месец юни, тъй като производството му вече е стартирало. Тестът е наречен EasyCov и е разработен от френските компании Vogo , SKILLCELL съвместно с лабораторията CNRS SYS2DIAG.

Румъния ще тества 30 000 души за антитела

Румъния ще тества 30 000 души от различни групи от населението за антитела срещу коронавируса, обявиха от Министерството на здравеопазването пред местните медии. Целта е да се получи по-добра представа относно разпространението на заразата. "Ще тестваме населението, за да видим какъв процент е бил заразен с COVID-19, като отчитаме възраст и регион", обясни Хоратио Молдован от ведомството. Тестовете ще бъдат извършени извън пика на заболяването. "В момента в Румъния все още има новозаболели и не можем да получим достоверни резултати", обяснява още той. 

Властите планират да използват бързи тестове за антитела, които са одобрени от Световната здравна организация. 

Антикризисните мерки струват на френската хазна 450 млрд.евро

450 млрд. евро е отпуснало френското правителство за подпомагане на изпадналата в икономиката заради коронавируса, обяви финансовият министър Брюно льо Мер, цитиран от агенциите. Тази сума възлиза на около 20% от БВП на страната. От средата на март властта в Париж предложи пакет от мерки, включващи субсидии, гарантирани от държвата заеми, отсрочване на данъци и помощи за малките предприятия. "Ако изчислим всичко, което е направено чрез бюджета и в подкрепа на паричните потоци на бизнеса, това прави 450 млрд.евро или 20% от БВП", заяви Льо Мер.

Австрийският канцлер Себастиан Курц пък обяви, че правителството ще отпусне 1 млрд. евро на местните власти, за да им помогне да се справят с последствията от COVID-19. Той каза, че страната има две основни цели - да ограничи разпространението на заразата и да върне икономиката обратно на пътя на растеж.

Кланица в Нидерландия пламна от заразата

Общо 147 работници в кланица в нидерландския град Грунло са дали положителни проби за коронавирус, съобщават местните медии, като цитират властите. Сред тях има 79 души, които живеят в съседна Германия, а останалите 68 са в Нидерландия. Още 25 от всичките 657 работници в кланицата очакват резултатите от тестовете си. Кланицата, която е собственост на компанията Vion Food Group, вече е затворена.

Властта обяви и за втори случай на пренасяне на коронавируса от норка на човек. За първи подобен случай във ферма за отглеждане на норки край Айндховен беше съобщено миналата седмица.

САЩ ограничиха влизането на чужденци от Бразилия

Американският президент Доналд Тръмп издаде заповед, с която се ограничава влизането в САЩ на чужденци, пребивавали в Бразилия. Така хора без американско гражданство, които са били в Бразилия през 14-дневния период на изчакване на позволение за влизане в Щатите няма да могат да влязат в страната. Ограничението не важи за търговски пътувания. 

"Целта е чужденци, пребивавали в Бразилия, да не се превръщат в източник на нови инфекции в САЩ", заяви прессекретарят на Белия дом Кейли Макенъни

Според данните на университета Джон Хопкинс, в САЩ са регистрирани 638 починали от COVID-19 през последните 24 часа. Така общият им брой е 99 300 души. Общо потвърдено заразени с вируса са 1 686 436.

Същевременно

Бразилия е новото голямо огнище на коронавируса

В най-голямата държава в Южна Америка броят на потвърдените случаи е вече 365 213, с което тя от няколко дни е на второ място в света по този показател. Само за изминалото денонощие новите случаи са 15 813. Починалите във връзка с вируса са 22 746 човека. Излекуваните са 149 911 души.

 

Германия минава към нов етап на смекчаване на мерките

От днес германските провинции минават към нов етап на смекчаване на ограниченията срещу разпространението на заразата. Всяка провинция действа по свой начин. 

Но от 25 май ресторантите ще са отворени в почти всички провинции. Някъде те и без това вече работят, например в Берлин. Изключение остава провинция Саксония-Анхалт. В Бавария бирариите и ресторантите ще работят само на открито.

Хотелите, мотелите и общежитията вече са достъпни за туристите в Хамбург, Хесен, Рейнланд-Пфалц, Саар, Саксония и Тюрингия. А от днес те отварят и в Бремен, Долна Саксония, Северен Рейн-Вестфалия, Шлезвиг-Холщайн.

В Мекленбург-Горна Померания до 25 май действаше забрана за влизане в тях на жители от други провинции, но от понеделник хотелите и туристическите бази ще могат да приемат туристи от цялата страна. Там отварят също и кината, театрите и басейните. В кинотеатрите броят на посетителите ще бъде ограничен в зависимост от площта на залите. Зрители трябва да спазват дистанция от 1,5 м, ако не са членове на едно семейство. Служителите са длъжни да носят маски. Ръководствата на кинотеатрите трябва да записват личните данни, за да може при необходимост да се проследи веригата на заразяванията.

Предписанията също са различни. Ако в град Кил, провинция Шлезвиг-Холщайн, някой поиска да отиде на ресторант, трябва предварително да попълни анкета с адреса и телефона си. Но в Северен Рейн-Вестфалия такова правило няма. В много ресторанти личните данни се представят на място. В Бремен това е задължително, но в Берлин е само препоръка. Високите столчета пред бара остават неизползваеми.

Из цяла Германия все така действата правилата за физическа дистанция. В ресторантите масите са разположение на разстояние 1,5 м една от друга.

Турция отчита 75% излекувани

По официални данни в страната, над 75% от заразените с коронавирус в Турция вече са излекувани. Активните случаи са намалели до 34 000. Общо поминалите са 4340.

Същевременно обаче поне двама турски учени изразиха съмнения в данните на здравния министър Фахреттин Коджа по отношение на фактора на разпространение на болестта. По-рано той заяви, че той e спаднал от 1,56 на 0,72. Според двамата учени е невъзможно това намаляване да се постигне за една седмица.

Фактор на разпространяване на болест единица означава, че един заразен заразява още едно лице, и се смята, че когато тази стойност е под 1, заразата е поставена под контрол.

В Гърция тръгват фериботите до всички острови

От днес тръгват фериботите до всички гръцки острови. Представители на корабните компании заявиха, че резервациите за понеделник са "задоволителни" и също така посочиха, че много граждани с ваканционни имоти са "чакали този ден". Но изразиха безпокойство дали  резервациита ще продължат и след понеделник.

Фериботите ще работят с капацитет 50 %. За защитата на всички пътници има строги протоколи за безопасност на здравето, включително вземане на телесната температура преди качване и попълване на специален въпросник от всички пътници, пътуващи за повече от 30 минути.

Качване на борда няма да бъде разрешено на всеки, който или показва симптоми на Covid-19 или е бил в контакт с някой заразен през последните 14 дни - и двете според въпросника. Разстояние от 1,5 метра също трябва да се спазва от всички пътници във всички зони и по всяко време.

От днес в Гърция също така се отварят ресторантите и всички видове заведения. Максималният брой посетители край една маса е шестима. От 1 юни пък отварят врати основните училища, предучилищните групи и центровете за дневни грижи. Правителството реши да удължи учебната година в началните училища до 26 юни, а предучилищните групи и дневните центрове ще продължат да работят до 31 юли, се казва в съвместно изявление на министрите на образованието и на вътрешните работи Ники Керамеус и Такис Теодорикакос. Учениците ще се връщат в клас на ротационен принцип и в групи по 15. 

Няма починали от COVID-19 за последните 24 часа в Гърция, съобщиха снощи гръцките здравни власти, цитирани от в. "Катимерини". През последните 24 часа са потвърдени само два нови случая на заразяване в страната. Общият брой на заразените е 2878 души, а жертвите са 171 души. В момента 19 пациенти са на респиратори.

 

 

Още по темата