15-годишната американка от индийски произход Гитанджали Рао стана първото ''Дете на годината'' на списание ''Тайм''. Тя е разработила онлайн апликации за редица области, включително устройство, което може да идентифицира олово в питейна вода, и приложение, което използва изкуствен интелект, за да открива следи от онлайн тормоз. Тя заяви, че се надява да вдъхнови другите да измислят решения на ''световните проблеми''.
Тази година списанието си партнира с детския канал Nickelodeon, за да избере петима финалисти от 5000 американски деца на възраст 8-16 години. Според изданието детето на годината трябва да служи като ''барометър за оценка на нововъзникващите лидери сред най-младото поколение на Америка'', предава ''Нова телевизия''. Рао и останалите четирима финалисти ще бъдат отличени в телевизионно предаване следващия петък.
В интервю с актрисата Анджелина Джоли Гитанджали каза, че не прилича на типичния учен. ''Всичко, което виждам по телевизията е образът на по-възрастен, обикновено бял учен'', каза тя. ''Целта ми е не само да създавам начини за решаване на световните проблеми, но и да вдъхновя другите да направят същото. Моето послание е, че щом аз мога да го направя, вие също можете'', каза тя, цитирана от вестник ''Гардиън''.
Списание ''Тайм" започва да излъчва човек на годината през 1927 г., но това е първият път, в който обявява дете на годината.
Миналата година 16-годишната активистка Грета Тунберг стана най-младият човек за годината.
Meet TIME's first-ever Kid of the Year https://t.co/MhlApYVnC0 pic.twitter.com/D15VWD0uIM
— TIME (@TIME) 4 декември 2020 г.
Meet TIME's first-ever Kid of the Year https://t.co/MhlApYVnC0 pic.twitter.com/D15VWD0uIM
— TIME (@TIME) December 4, 2020