Медия без
политическа реклама

Тръмп: СЗО се издъни и е прокитайски ориентирана

Рекордни жертви са регистрирани в Ню Йорк и Великобритания за ден 

07 Апр. 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС

Президентът на САЩ остро разкритикува Световната здравна организация, обвинявайки я, че се държи прекалено мило към Китай и дава лоши съвети по време на епидемията от коронавирус, предава БГНЕС

"СЗО наистина се издъни", заявява Тръмп в публикация в Туитър. „По някаква причина, въпреки че, тя е финансирана до голяма степен от Съединените щати, то тя е прокитайски ориентирана. Ще се вгледаме много внимателно в това. За щастие отхвърлих по-ранните им съвети да поддържаме границите си с Китай отворени. Защо ни дадоха такава грешна препоръка?", пише още американският президент

Имаше сигнали, че СЗО пренебрегва данните от Тайван, които показваха, че заразата се предава от човек на човек по времето, когато Пекин твърдеше друго. СЗО, под натиск от Пекин, не призна информацията от Тайван, в съответствие с изискванията на ООН, твърди още Тръмп.

Критиките на американския президент идват на фона на нарастващите опасения за това как Белият дом се е справил с първоначалните признаци, че идва пандемия, подценявайки рисковете за САЩ.

Тръмп спря много полети от Китай още през януари, но по-рано тази година той многократно похвали Китай за това как се справя с новата епидемия от коронавирус, произхождаща от Ухан.

Часове по-късно ООН официално защити СЗО и нейният шеф, като обяви, че организацията е направила много срещу пандемията от коронавирус, съобщи РИА Новости. Официалният представител на генералния секретар на световната организация заяви, че ръководителят на СЗО е напрвил много за доставката на оборудване, за изпращането на специалисти и за изготвянето на ръководство.

Ню Йорк регистрира рекореден брой жертви на COVID-19 за ден – 731, съобщава в същото време Франс прес, цитирана от БГНЕС. Същия антирекорд постави и Великобритания – 786 за ден. 

11 042-ма са починалите от коронавирус в САЩ, а 370 397 са заразените с COVID-19, сочат официалните данни на здравното министерство във Вашингтон. 19 874 са излекуваните от болестта, сочат данните на университета "Джон Хопкинс". САЩ са на първо място в света по заразени от коронавирус. На второ място е Испания със 140 510 заразени и 13 798 починали. Следват Италия със 132 547 заразени и 16 523 починали, Франция с 98 010 заразени и 8 911 починали, Великобритания с 51 608 заразени и 5 373 починали.

В Германия заразените са близо 105 000, а починалите 1 842-ма.

Във Великобритания може да има до 66 000 смъртни случая от COVID-19 по време на първата вълна от настоящата пандемия, твърди ново изследване, което сочи развитието на пандемията на Острова като най-смъртоносната в Европа. Повече от 5 000 души са загинали от COVID-19 във Великобритания, по-малко, отколкото в Испания, Италия или Франция. Прогнозирано беше, че Великобритания може да преживее 66 000 смъртни случая от COVID-19 до юли, много повече от Италия, следващата най-силно засегната, с около 20 000.

Следват Испания и Франция, съответно с 19 000 и 15 000 прогнозирани смъртни случаи. Прогнозите са за малко над 80 000 смъртни случая от COVID-19 в САЩ по време на първата вълна на пандемията. 

Китай отчете за първи път от началото на пандемията ден без жертви на коронавируса, предаде Би Би Си. В последното денонощие има спад и в броят на новозаразените - те са 32-ма и са хора, пристигнали от чужбина. Това дава основание на китайските власти да се опасяват, че втората вълна на заразата може да бъде внесена от пристигащи чуждестранни граждани. Китай затвори границите си за чужденци, дори и за такива, които имат визи или разрешителни за пребиваване. Международните полети са драстично намалени, като е разрешено на китайски и чуждестранни авиокомпании седмично да извършват по един задграничен полет. В самолети пък не трябва да има повече от 75% от капацитета им. Според официалните данни заразените с коронавируса в Китай са 81 740, като жертвите са 3331. 

От утре пада блокадата в град Ухан, откъдето тръгна заразата през януари. Жителите за първи път ще могат да излязат извън пределите му. Разрешено е обаче да го напускат само хора, за които е доказано, че са здрави. До сега само обитателите на жилищни комплекси без нито един заразен можеха да напускат домовете си, но само за два часа дневно. 

- Заразените с коронавирус в Сърбия няма повече да се лекуват в домашни условия, обяви Министерството на здравеопазването, цитирано от БГНЕС. Пациентите с положителни проби за COVID-19 задължително ще бъдат настанявани в болници в Белград, Ниш и Нови Сад, се казва в заповед на ведомството. Досега по-леките случаи оставаха за лечение по домовете при строг лекарски контрол. Заразените в страната са 2200, а жертвите са 58.

Британският министър Майкъл Гоув се е самоизолирал, след като член на семейството му е проявил симптоми на коронавируса, съобщават медиите на Острова. Гоув, който е с ранг на вицепремиер, продължава да работи от дома си. Новината за решението му да се самоизолира бе разпространена няколко часа, след като стана ясно, че заразеният с коронавирус премиер Борис Джонсън е преместен в интензивното отделение на лондонската болница "Сейнт Томас". Той беше настанен там в неделя вечерта, след като състоянието му се влоши. От "Даунинг стрийт" 10 съобщиха днес, че премиерът е в стабилно състояние и за него се грижат най-добрите лекари. Джонсън бил подложен на "стандартно" лечение с кислород и дишал без друг вид помощ. Премиерът не е диагностициран с пневномия, уточни говорител на "Даунинг стрийт" 10, цитиран от Би Би Си. 

 - Японският премиер Шиндзо Абе обяви извънредно положение в столицата Токио, в пристанищния град Осака и в още 5 префектури заради скок на заразените с коронавирус, писа в. "Джапан таймс". Извънредното положение ще продължи около месец и ще даде възможност на управителите на префектурите да призоват хората да си стоят вкъщи, а компаниите да преустановят временно работа. Те също така ще трябва да пределят терени и сгради за медицински цели. Няма да се въвежда карантина, като в други страни. Заразените с коронавирус в Япония са над 3900, като жертвите са над 90.

Японският автомобилен производител "Нисан" обяви, че ще освободи около 10 000 работници в заводи в САЩ заради коронавируса, съобщи БНР, като цитира Nikkei Asian Review. Това са почти всички служители на компанията в САЩ. "Нисан" има четири производствени мощности в страната, три в Тенеси и един завод в щата Мисисипи, където компанията има годишен производствен капацитет от 450 000 автомобила.

- Индия се отказа от забраната за износ на лекарство срещу малария, което президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че може успешно да се прилага при лечението на COVID-19. Това стана, след като Тръмп намекна за "отмъщение", след като през уикенда Индия прекрати износа на хидроксихлорохин и мотивира решението си с вътрешни потребности. Смята се, че Индия е най-големият световен производител и износител на лекарството.

Тръмп призна, че е оказал натиск върху индийския премиер Нарендра Моди да ускори доставките. "Ако той не разреши да се изнася, ... разбира се, може да има отмъщение, защо да няма?", заяви президентът на САЩ. Индийското външно министерство обяви, че  ще разреши износа на лекарството, както и на парацетамол, чийто експорт беше ограничен през март. От ведомството обаче изрично подчертават, че износът ще бъде "в подходящи количества за всички съседни страни, които зависят от нашите възможности".