Медия без
политическа реклама

Иран обеща да отмъсти за убийството на Мохсен Фахризаде

Външният министър Мохамад Джавад Зариф заяви, че има сериозни индикации за изразена израелска роля в смъртта на ядрения физик

28 Ноем. 2020Обновена
БГНЕС
Мохсен Фахризаде

Началникът на Генералния щаб на въоръжените сили на Иран генерал-майор Мохамад Багери предупреди, че ще последва "тежко отмъщение", насочено към онези, които са замесени в убийството на ръководителя на нацоналната ядрена програма на Техеран Мохсен Фахризаде. "Извършителите на този страхлив акт трябва да знаят, че ги очаква тежко отмъщение", написа той в Туитър, предаде държавната агенция ИРНА, цитирана от БГНЕС. Багери каза, че смъртта на Мохсен Фахризаде е "горчив и тежък удар за страната" и добави: "Уверяваме иранците, че няма да си починем, докато не открием и накажем замесените''. 

Иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф съобщи, че има "сериозни индикации за изразена израелска роля" в убийството на ядрения физик. Командващият иранската армия Абдулрахим Мусави обаче смята, че САЩ  са замесени.

---

Най-важният ирански учен, начело на иранската ядрена програма, беше застрелян вчера. Мохсен Фахризаде е попаднал в засада в град Абсар, на 70 км източно от Техеран. Четирима нападатели са открили огън, след което свидетели чули силна експлозия. Фахризаде беше считан за основния пазител на иранската ядрена програма, преди да бъде спряна официално през 2000 г.

През 2018 г. израелският премиер Бенямин Нетаняху представи в своя презентация Фахризаде като директор на иранския проект за ядрено оръжие. По това време той обвиняваше Иран, че крие и разширява опита си в сферата на ядрените оръжия.

Министерството на отбраната на Иран потвърди смъртта на Фахризаде в изявление. "По време на сблъсъка между неговия екип за сигурност и терористите, Мохсен Фахризаде беше сериозно ранен и откаран в болница", се казва в него. Медицинският екип не е успял да спаси живота му.

Атаката беше потвърдена от иранската държавна телевизия, но след това отречена от иранската Организация за атомна енергия, преди да бъде потвърдена отново от министерството на отбраната. Объркването в иранските медии е плод на напрежението в Иран на фона на съобщения, че на израелското разузнаване и тайните служби е дадена зелена светлина за извършване на атаки срещу ирански ядрени инсталации преди Доналд Тръмп да отстъпи като президент, съобщава вестник ''Гардиън''. Много ирански висши служители вярват, че Тръмп, заедно с Израел и Саудитска Арабия, са решени да отслабят Иран, казва изданието.

Новоизбраният президент на САЩ Джо Байдън обаче заяви, че е готов да се присъедини към иранската ядрена сделка и да отмени някои икономически санкции, стига Иран да се съобрази със споразумението да намали излишните запаси от обогатен уран, които притежава. Израел и Саудитска Арабия искат САЩ да останат извън сделката и да продължат с политиката на максимални икономически санкции, наложени на Иран.

Между 2010 г. и 2012 г. са убити четирима ирански ядрени учени, а Иран обвини Израел в съучастие в убийствата.

Кой е Мохсен Фахризаде?

Според медиите личността на Мохсен Фахризаде е обвита в мистерия. До април 2018 г. негова снимка не е била публично достъпна, а след убийството на няколко учени от ядрената сфера властите са засилили охраната му.

"Ако Иран някога избере да обогати уран, Фахризаде ще бъде известен като бащата на иранската атомна бомба", заяви  западен дипломат пред агенция ''Ройтерс'' през 2014 г. Иран настоява, че ядрената  програма на страната е изключително и само за мирни цели.

През 2015 г. вестник "Ню Йорк Таймс" сравнява иранеца с Дж. Робърт Опенхаймер, физикът, ръководил проекта "Манхатън", свързан със създаването на първата атомна бомба в Лос Аламос, Ню Мексико.

Смята се, че професорът по физика Фахризаде е ръководил проекта Amad, създаден през 1989 г. за изследване на потенциала за изграждане на атомна бомба. Според Международната агенция за атомна енергия програмата е била закрита през 2003 г., въпреки че според изявление на премиера на Израел Бенямин Нетаняху от 2018 г., Фахризаде е ръководел програма, която тайно продължавала работа по проекта Amad

Подозренията, че Иран използва програмата като прикритие за разработване на ядрена бомба, накараха ЕС, САЩ и ООН да наложат санкции на страната през 2010 г. В следствие на сделката от 2015 г., която Иран подписа със САЩ, Великобритания, Франция, Китай, Русия и Германия, страната ограничи ядрената си дейност в замяна на облекчаване на санкциите.
 По-рано този месец Международна агенция за атомна енергия съобщи, че Иран има над 12 пъти по-голямо количество обогатен уран от разрешеното по сделката.

Още по темата