Властите на Нигер съобщиха, че държавите от ECOWAS разполагат свои военни части на границата със страната и се готвят за широкомащабно нахлуване. Нигер пък струпва войски в столицата Ниамей, в очакване на инвазия, съобщи CNN.
В същото време Държавният департамент на САЩ заяви, че има пряк контакт с армията на Нигер. "Ние ги призоваваме да се откажат от властта. Ще възобновим помощта за Нигер веднага щом военните подадат оставка", съобщиха от Вашингтон. Зам.-държавният секретар Виктория Нюланд се появи снощи в Ниамей за да води разговори с превратаджиите. Според заместник-държавния секретар в момента нигерийските военни не са заинтересовани от завършването на преврата. „Те имат собствени идеи за това как ще се развие ситуацията по-нататък. Надяваме се, че ще държат вратата отворена за дипломацията“, каза Нуланд.
Икономическа общност на западноафриканските държави (ECOWAS на англ., CEDEAO на фр.) се състои от 15 държави. 3 от тях - Мали, Гвинея и Буркина Фасо бяха изключени след преврати през 2021 и 2022 и сега те подкрепят Нигер (светлозелено на картата). Останалите 11 държави (тъмнозелено на картата) - Бенин, Гамбия, Гана, Гвинея-Бисау, Либерия, Нигерия, Сенегал, Кот д'Ивоар, Кабо Верде, Сиера Леоне и Того обявиха, че са готови да влязат в Нигер, ако превратаджиите не върнат законната власт. Щаб-квартирата на ECOWAS е в Абуджа, Нигерия.
Съседните Алжир и ЧАД обявиха, че няма да се намесват в евентуален конфликт.
Спорно е дали доминираната от Нигерия коалиция е готова да влезе в Нигер. На практика ECOWAS като организация има на разположение само около 5 хил войници от корпус за бързо реагиране. Участниците в Икономическата общност на Западна Африка решиха да проведат среща на върха в Абуджа на 10 август и тогава да решат дали да нападнат Нигер Ухумуду Махамаду заяви в интервю за френската медия Те Ве Сенк Монд, че хунтата е склонна да преговаря с ECOWAS и преговори ще има още днес, вторник. Миналият четвъртък в Ниамей пристигнали хора от ECOWAS, но си тръгнали няколко часа по-късно без да се срещнат нито с ръководителя на управляващата армия генерал Абдурахаман Чиани, нито със сваления президент Мохамед Базум.
Засега няма данни, че руската частна армия "Вагнер" се намира в Нигер. Бившият президент на Нигер Мохамед Базум, който сега е в ареста, написа в статия за The Washington Post: „Целият регион на Централен Сахел може да попадне под руско влияние чрез групата "Вагнер“. Превратаджиите обаче опровергаха това, като обясниха, че са затворили в понеделник сутринта въздушното пространство над страната и единственият начин да се влезе в Нигер е през Мали. Това е невъзможно сега, казва