Руснаците започват да гласуват днес на избори за Държавна Дума, които биха могли да послужат като платформа за израз на гнева на обществото заради икономиката, репресиите срещу дисиденти и справянето на правителството с пандемията от коронавирус. Изборите ще се проведат на 17, 18 и 19 септември, заедно с избора на регионални и местни власти на Русия.
Държавната дума е доминирана от пропутинската партия ''Единна Русия'', която в момента притежава 3/4 свръхмнозинство. БГНЕС припомня, че 14 партии се включват в съревнованието - Комунистическата партия на Руската федерация, ''Зелените'', "Либерално-демократичната партия", ''Нови хора'', ''Единна Русия'', ''Справедлива Русия-за правда'', ''Яблоко'', "Партията на растежа'', ''Руската партия на свободата и справедливостта", ''Комунистите на Русия'', ''Гражданска платформа'', ''Зелена алтернатива'', ''Родина'' и "Партия на пенсионерите''. За първи път на парламентарните избори е разрешена електронната процедура за гласуване. Руски граждани, регистрирани в Москва, Севастопол, Курск, Мурманск, Нижни Новгород, Ростов и Ярославска област, могат да гласуват в интернет.
Възникна обаче скандал, свързан с гласуването в Крим. На проруските сепаратисти, които се намират в спорната територия, им бе позволено да участват в гласуването. Москва, която счита Крим за своя територия, е раздала над 600 хил. паспорта в Източна Украйна, където гражданите могат да гласуват по електронен път или в руския граничен регион Ростов, предава Euronews. Украинският външен министър Дмитро Кулеба заяви, че по този начин Русия извършва "грубо нарушение" на международното право и че на руската окупация на Крим трябва да бъде сложен край.
Въпреки че партията ''Единна Русия'' не е изправена пред реална избирателна конкуренция, тя може да се затрудни да повтори представянето си от 2016 г. Избирателите са отблъснати от репутацията на партията, свързана с корупция, и като цяло от безперспективния контекст на политическа и икономическа стагнация. Проучванията на общественото мнение показват, че мнозинството ще бъде намалено, вероятно под прага от 2/3, необходим за приемане на конституционни промени; въпреки това партията на практика е с гарантирана победа.
На някои кандидати, най-вече на поддръжниците на Алексей Навални, беше забранено да се кандидатират въз основа на наскоро приет закон, забраняващ на кандидатите участие заради причислеността им в екстремистки организации. ''Дойче Веле'' припомня, че лишеният от свобода руски опозиционер Алексей Навални създаде платформата ''гласувайте умно'', за да популяризира опозиционни партии и кандидати. Уебсайтът беше пуснат на 15 септември и беше блокиран от телекомуникационната агенция на страната. Активисти, ангажирани с проекта, обаче казват, че приложението продължава да работи. ''Кремъл вижда Навални като реална заплаха, защото е в състояние да мобилизира избирателите чрез интернет'', обяснява опозиционният депутат Владимир Милов. Малкото руски опозиционни фигури или нямат право да участват на предстоящите избори, или са принудени да бягат в чужбина.
На независимата социологическа агенция ''Центр Левада'' беше забранено да публикува резултати за нагласите на обществото преди гласуването, тъй като е определена за ''чуждестранен агент''. Опозиционният новинарски сайт ''Медуза'' и независимият телевизионен канал ''Дожд'' също бяха наскоро определени като ''чуждестранни агенти''. Видеоклип на ''Дожд'' беше блокиран в YouTube заради агитация за освобождаването на Навални. Някои руски медии спекулират дали цензурата ще се превърне в новото нормално, както е в Китай.
През последното десетилетие възможностите за безпристрастно наблюдение на изборите в Русия непрекъснато намаляват, тъй като липсата на разпоредби за пряка акредитация на наблюдаващи изборите граждани ги принуждава да действат от името на участниците или медиите и следователно противоречи на самата идея за независим контрол на изборите от страна на гражданското общество, като е в противоречие и с международните стандарти. Пет парламентарни наблюдатели обаче ще бъдат изпратени от парламентарната асамблея на Съвета на Европа.