Медия без
политическа реклама

Затиснал ни е топлинен купол и затова Южна Европа гори

Мощен антициклон застопорява горещия сахарски въздух над Средиземноморието

05 Авг. 2021
След мощния горски пожар над пристанищния турски град Бодрум оцеляват само нажежени скали
Скайнюз
След мощния горски пожар над пристанищния турски град Бодрум оцеляват само нажежени скали

Мощен антициклон е образувал топлинен купол и го е застопорил над Южна Европа и Северна Африка, поради което цялата зона е станала пожароопасна, предупреждават синоптици. От 2 до 5 пъти повече горски пожари бушуват в Италия, Турция, Гърция и Северна Македония, отколкото през периода 2008-2020 г. Във Франция и Испания е имало по 200 пожара през юли, докато обичайно са между 40 и 80 през последните 12 години. 

Особено драматично е положението в Турция, където са изгорели 150 000 хектара гори, което е 9 пъти повече от средното през последното десетилетие.

Професорът по климатология от Университета в Бристол Дан Мичъл каза пред телевизия Скайнюз, че "комбинацията от висока температура, суша и силни ветрове е създала условия в Гърция и Турция за перфектна буря". Тази година е имало необичайно малко дъждове в Южна Европа. "Със затоплянето на климата очакваме горските пожари да станат по-чести и в Централна и Северна Европа", казва проф. Мичъл.

Думите му се потвърждават от ставащото и извън Европа, но също на север. 

Подхранвани от летните горещи вълни, горските пожари са обхванали повече от 1,5 милиона хектара от блатистата иглолистна тайга в Якутия, като повече от месец все още остава в годишния сезон на пожари в Сибир.

Огромни райони на Русия страдат от горещи вълни и суши, предизвикани от изменението на климата през последните години, с множество температурни рекорди.

Това е третата поредна година, в която Якутия - най -студеният регион на Русия и граничещ със Северния ледовит океан - има толкова жестоки пожари.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата