Медия без
политическа реклама

Завърши най-голямата размяна на затворници от времето на Студената война

Русия получи разузнавачи и предаде на Запада политически арестанти

01 Авг. 2024Обновена
Еван Гершкович, Алсу Курмашева и Пол Уилън с първа снимка на свобода. Те отлитат за САЩ заедно с Владимир Кара-Мурза.
Еван Гершкович, Алсу Курмашева и Пол Уилън с първа снимка на свобода. Те отлитат за САЩ заедно с Владимир Кара-Мурза.

Русия и Запада осъществиха с посредничеството на Турция най-голямата размяна на затворници от Студената война насам. В изявление на Националната разузнавателна организация (MİT) на Турция се съобщава, че в размяната са участвали представители на Русия, Беларус, САЩ, Германия, Полша, Словения и Норвегия. 26 затворници са били докарани в Турция със седем самолета: два от тях са пристигнали от Съединените щати, а по един - от Германия, Полша, Словения, Норвегия и Русия. Руската Федерална служба за сигурност (ФСС) потвърди размяната. Джейк Съливан, съветник на президента на САЩ, потвърди, че преговорите за този обмен са започнали много отдавна и в началния си вариант сред освободените се е предвиждало да бъде и Алексей Навални.  
 

Руснаците са предали 16 души, а са получили 10, включително 2 деца

Рано този следобед на летище Есенбога в Анкара Русия е предала 16 души - 3-ма от тях ще заминат за САЩ, а останалите 13 пътуват за Берлин - сред тях са политически затворнициопозиционни активисти, журналисти, бивши ръководители на щаба на Навални, твърдят турски източници. Американците ще летят за САЩ, а политическите затворници заминават за Берлин.

Русия освободи репортера на WSJ Еван Гершкович и бившия американски морски пехотинец Пол Уилън в рамките на размяната на осъдени, съобщава Bloomberg. На свобода е и опозиционният активист Владимир Кара-Мурза, както и други руски опозиционери, съобщава още Bloomberg. Очаква се в 19.00 ч. местно време в Берлин да се проведе пресконференция на освободени руски политически затворници, съобщава SOTA. Канцлерът Шолц вероятно ще се срещне лично с политически затворници от Русия. Москва е освободила журналистката от татарско-башкирската служба на Радио Свобода Алсу Курмашева.  Миналата седмица Върховният съд на Татарстан я осъди на 6,5 години затвор по статия за „фалшиви новини“ за руската армия. Трима от тях - Гершкович, Уилън и Курумашева летят за САЩ, потвърди президентът на САЩ Джо Байдън. Той позира със семействата на Гершкович, Уилън и Курумашева и Кара-Мурза.

Русия освободи още опозиционния лидер Иля Яшин, правозащитникът Олег Орлов, бившите ръководители на регионалните щабове на Алексей Навални Лилия Чанишева и Ксения Фадеева, художникът Александра Скочиленко,  18-годишният Кевин Лик. В списъка още са още: Андрей Пивоваров (политик, бивш ръководител на "Отворена Русия". Срещу него е образувано наказателно дело по член за извършване на дейност на нежелана организация.), Дитер Воронин (руски и германски гражданин, шеф на руската фирма за политически консултации "Ресост"), Вадим Останин (шеф на регионален щаб на Навални), Патрик Шьобел (задържан на Пулково с марихуана) и Герман Мойжес (адвокат, идеолог на велодвижението в Русия, германски и руски гражданин).

Беларус освободи германският гражданин Рико Кригер, който бе осъден за тероризъм и бе помилван от президента Лукашенко.

ФСС пусна видео от качването на част от освободените в самолет:

В замяна Русия е получила поне 10 души /включително две деца/, осъдени в различни западни държави. Те са свързани с руското разузнаване.

Към Русия се прибраха и бяха посрещнати лично от Владимир Путин: 

Артьом и Анна Дулцеви, които бяха осъдени в Словения. Дулцеви са служители на руското външно разузнаване, които са работили под имената Лудвиг Гиш и Мария Роза-Майер Муньос. Семейство Дулцеви има деца на 8 и 11 години, които се прибраха с родителите си в Москва. 
Вадим Красиков - излежаваше доживотна присъда в Германия за убийството на чеченския радикал Зелимхан Хангошвили
Михаил Микушин (агент на ГРУ, задържан в Норвегия докато се представял за бразилеца Жосе Асис Джиаммариа);
Павел Рубцов (агент на ГРУ задържан на 27 февруари 2022 г. на полско-украинската граница, докато се представя за испанския журналист Пабло Гонсалес);
Вадим Конощенко (контрабанда и нарушаване на санкциите, арестуван в САЩ)
Владислав Клюшин (осъден за хакерство и търговия с вътрешна информация), излежава. присъдите си в САЩ
Роман Селезньов, задържан от американските разузнавателни агенции през 2014 г. на Малдивите и по-късно осъден на 14 и 27 години за киберпрестъпления и измами

В Москва устроиха тържествено посрещане на разменените затворници. На летището те бяха посрещнати с почести и лично от руския президент Владимир Путин,  шефа на ФСС Александър Бортников, шефа на Службата за външно разузнаване Сергей Наришкин и министъра на отбраната Андрей Белоусов. 

„Искам да ви благодаря за вашата вярност към клетва, дълг и родина, която никога не сте забравили. Всички ще бъдат предложени за държавни награди. Ще се видим пак. Да поговорим за вашето бъдеще. Сега просто искам да ви поздравя за завръщането ви”, каза Путин.

Последвайте ни и в google news бутон