Медия без
политическа реклама

Зеленски реагира остро срещу липсата на енергийно ембарго за Русия

Ако доставките спрат, газовите резерви на Германия ще стигнат до края на лятото, изчисли немският регулатор

12 Апр. 2022Обновена
EPA/BGNES

"ЕС обсъжда вече шестия пакет санкции срещу Русия, но и до момента не е известно дали вносът на петрол ще попадне под ембарго", заяви украинският президент Зеленски във видеоконференция с депутати от Литва.  

"Дори след масовите убийства в Буча и други градове някои страни в ЕС не могат да вземат решение кога ще ограничат съществено вноса на руски енергоносители", заяви Зеленски, цитиран от УНИАН.

"Стотици европейски компании и банки не само продължават да работят на руския пазар, но и демонстрират откровено пренебрежение към призива да престанат да финансират чрез данъците си военната машина на РФ", добави той. 

"Европейският съюз харчи стотици милиони евро за внос на нефт от Русия, което със сигурност допринася за финансирането на тази война. Трябва да спрем финансирането. Колкото по-скоро това се случи, толкова по-добре“, заяви вчера външният министър на Ирландия Саймън Коуни на срещата на външните министри на ЕС в Люксембург.

Колегите му от Нидерландия и Литва също казаха, че търсят начини за въвеждане на ембарго на руски нефт, който е една четвърт от вноса на суров петрол в ЕС.

Петролното ембарго  зависи както от техническите детайли на обхвата и времето за поетапно въвеждане на подобен ход, така и от подкрепата на 27-те държави членки. Енергийната зависимост варира в широки граници в целия блок, страни като България например почти изцяло зависят от руския петрол. Унгария пък заяви, че няма да подкрепи ембарго. Позицията на Германия по въпроса ще бъде ключова, защото тя е най-голямата икономика в ЕС. Външният министър на страната Аналена Бербок при пристигането си в Люксембург призова за координиран план за прекратяване на вноса на изкопаеми горива от Русия. Според дипломати от ЕС Берлин не подкрепя незабавно ембарго.

Ако доставките на газ от Русия бъдат прекратени, газовите резерви на страната ще стигнат до края на лятото. Това твърди Клаус Мюлер, ръководител на Германската мрежова федерална агенция, в интервю за „Ди Цайт“. "Ако утре няма повече доставки на газ от Русия, Германия все още разполага с други източници. А също и хранилища, които вече са малко по-добре запълнени, отколкото преди три-четири седмици. В момента имаме достатъчно газ до края на лятото или началото на есента. Но аз правя всичко възможно, за да не се стига до такава ситуация", подчерта Мюлер, цитиран от БГНЕС. Той припомни, че Германия разполага с план за действие в случай на прекъсване на руските енергийни доставки.

Германското министерство на икономиката подготви изменения в закона за енергийната сигурност, според които при остра криза и в краен случай властите ще имат право да прехвърлят под временно управление и дори да национализират енергийните компании. Това съобщи във вторник медийната група Funke, позовавайки се на проекта за изменения и цитирана от медиите. „В случаите, когато управлението на доверието или други по-леки средства, като алтернативно придобиване, изглеждат недостатъчни, може незабавно да последва национализация“, се казва в документа. Освен това измененията предвиждат, че в ситуация на енергийна криза прекратяването на договори с потребителите ще бъде по-трудно.

 

Още по темата