Гневно отворено писмо разпространиха най-големите съюзи на кинодейците, в което се обявиха срещу готвените от народни представители от всички групи промени в Закона за филмовата индустрия. С тях се въвежда механизъм за предоставяне на държавна помощ за производство на телевизионни филми и сериали. Така значителни публични средства вместо за подпомагане на българското кино ще отидат за финансиране на телевизионно съдържание, предназначено за излъчване основно в програмите на големите телевизионни оператори, заявяват от филмовата общност.
“Ние, представителите на обединената българска филмова общност, категорично не сме съгласни с публикуваните на страницата на Народното събрание предложения за промени в проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за филмовата индустрия (ЗИД на ЗФИ), направени съвместно, при безпринципно политическо съглашателство, от народни представители от парламентарните групи на ГЕРБ, БСП, ДПС и “Воля“, с които се въвежда механизъм за предоставяне на държавна помощ за производство на телевизионни филми и сериали“, се казва в писмото.
В него се твърди още, че значителни публични средства, които в първоначалния законопроект бяха предвидени за подпомагане на българското кино, се пренасочват за финансиране на телевизионно съдържание, предназначено за излъчване основно в програмите на големите телевизионни оператори. Това обстоятелство било видимо от предложението за въвеждане на изискване продуцентите да бъдат допускани да кандидатстват за финансиране само при условие, че са сключили договор с голям доставчик на медийни услуги - с 1 млн. активни потребители или със средногодишен аудиторен дял в праймтайм най-малко 10 на сто.
"Още веднъж потвърждаваме позицията си, че уредбата на държавното подпомагане за телевизионните формати няма място в Закона за филмовата индустрия. Това ще бъде прецедент в Европейския съюз. Натискът на телевизионните оператори, (които десетилетия не отделят никакви средства за българско филмопроизводство, въпреки наличието на 3 такова изискване в Закона за радио и телевизия) в крайна сметка ще доведе до намаление на средствата за българско кино за сметка на финансирането на телевизионно съдържание, предназначено за програмата на големите телевизии. Отстъпление от защитата на националното ни филмопроизводство вече беше направено с въвеждането на схемата за държавна помощ чрез възстановяване на разходи, където основни бенефициенти отново ще бъдат чужди компании", обясняват кинодейците.
Според тях с поправките се въвеждат дискриминационни условия към продуцентите на български филми, обвързвайки допускането им до финансиране с комерсиалния успех на продуцираните от тях филми.
Авторите на писмото смятат, че липсата на проведено обществено обсъждане на предлаганите значителни законодателни промени, които фундаментално изменят философията на сега действащия ЗФИ, представлява грубо нарушение на законодателната процедура, детайлно уредена в ЗНА, а нормата на чл. 28, ал. 4 ЗНА, според която непровеждането на оценка за въздействието е пречка за разглеждане на съответния законопроект, е напълно пренебрегната.
Приоритет на държавната политика в областта на филмовата индустрия вече не е българското кино, а комерсиалното производство на телевизионни филми и сериали, предназначени за излъчване изключително в каналите на големите частни телевизионни оператори.
Настояваме за спиране на промените в Закона за филмовата индустрия и оттегляне на законопроекта, пишат авторите.
Отвореното писмо е от Милко Лазаров, председател на Съюза на българските филмови дейци, Павел Веснаков, председател на Българската асоциация на кинорежисьорите, и шефовете на още 11 професионални и творчески сдружения