6 от 6: "Байерн" мина на парад през групите в ШЛ

"Ливърпул" пое глътка въздух, а "Тотнъм" и "Айнтрахт" спечелиха рулетката на път към 1/8-финалите

02 Ноем. 2022
Камерунецът Ерик-Максим Чупо-Мотинг празнува гола си във вратата на "Интер", с който подпечата шестата поредна победа на "Байерн" от началото на сезона в Шампионската лига.

Германският футболен колос "Байерн" (Мюнхен) стана единственият отбор, който успя да спечели всичките си шест мача от груповата фаза на Шампионската лига този сезон. В заключителния кръг от група С хегемонът на Бундеслигата срази италианския гранд "Интер" с 2:0 у дома и приключи по перфектен начин похода си към 1/8-финалите в най-силния европейски клубен турнир.

Отдавна подсигурили участието си в елиминациите напролет, баварците излязоха в експериментален състав, но въпреки това имаха пълно превъзходство над гостите от Милано. По едно попадение в средата на всяко полувреме отбелязаха френският централен бранител Бенжамен Павар и камерунският централен нападател Ерик-Максим Чупо-Мотинг.

В протоколния втори двубой от потока резервите на "Барселона" надиграха "Виктория" (Пилзен) с 4:2 като гости в Чехия и напуснаха ШЛ с чест. Каталунците завършиха на трета позиция и ще опитат силите си в елиминациите на Лига Европа.

В група А "Ливърпул" пое глътка въздух покрай трагично развиващия се сезон за тима в английската Премиър лийг и спечели дербито на върха с 2:0 срещу "Наполи". Мърсисайдци отбелязаха и двата гола в самия край на мача благодарение на две добавки от голлинията след изпълнения на корнери - на Мохамед Салах в 85-ата мин. и на влезлия като резерва Дарвин Нунес в 8-ата минута на добавеното време.

Второто попадение беше дълго разглеждано от VAR заради съмнения за засада на уругваеца. По-рано в мача системата за видео асистенция на съдиите отмени гол на "Наполи" при 0:0 заради милиметри в непозволена позиция на Лео Йостигор. Поражението сложи край на серията на италианците от 27 мача без загуба, започнала още в края на миналия сезон. Неаполитанци бяха спечелили последните си 13 мача във всички турнири.

Най-голямата драма очаквано се разигра в група D, където преди последния кръг и четирите тима имаха шанс за първите две места. За пореден път и двата мача приключиха с еднакъв резултат, при това постигнат по един и същи начин.

На почивката "Спортинг" (Лисабон) и "Олимпик" (Марсилия) водеха като домакини съответно срещу "Айнтрахт" (Франкфурт) и "Тотнъм", но в крайна сметка гостите се наложиха с 2:1 след обрат през второто полувреме. Вследствие на рулетката англичаните спечелиха групата, а германците завършиха втори и също продължават напред в ШЛ. Трети останаха португалците, които отиват в ЛЕ, а французите се сбогуваха с евротурнирите.

Развръзката в група В пък се оказа съвсем разочароваща за "Атлетико" (Мадрид). Испанският тим не успя да задържи дори третата позиция, след като загуби последния си мач с 1:2 като гост срещу "Порто" и приключи участието си в евротурнирите този сезон.

В елиминациите на Лига Европа напролет ще се прехвърли "Байер" (Леверкузен), който в другия ранен мач тази вечер завърши 0:0 у дома срещу "Брюж" и задмина "дюшекчиите" в крайното класиране. Като победител в потока приключи "Порто", с точка повече от "Брюж", който също ще играе в 1/8-финалите.

ШАМПИОНСКА ЛИГА 2022/2023 - VI КРЪГ

ГРУПА A

"Ливърпул" - "Наполи" 2:0 (Салах 85, Нунес 90+8)

"Рейнджърс" - "Аякс" 1:3 (Тавърниър 86-д; Бергхойс 4, Кудус 29, Франсиско Консейсао 89)

Крайно класиране: 1. "Наполи" (15 т.); 2. "Ливърпул" (15 т.); 3. "Аякс" (6 т.); 4. "Рейнджърс" (0 т.)

ГРУПА B

"Порто" - "Атлетико" (Мадрид) 2:1 (Тареми 5, Еустакио 24; Маркано 90+5-авт)

"Байер" (Леверкузен) - "Брюж" 0:0

Крайно класиране: 1. "Порто" (12 т.); 2. "Брюж" (11 т.); 3. "Байер" (5 т.); 4. "Атлетико" (5 т.)

ГРУПА C

"Байерн" (Мюнхен) - "Интер" 2:0 (Павар 32, Чупо-Мотинг 72)

"Виктория" (Пилзен) - "Барселона" 2:4 (Хори 51-д, 63; Алонсо 6, Феран Торес 44, 54, Торе 75)

Крайно класиране:  1. "Байерн" (18 т.); 2. "Интер" (10 т.); 3. "Барселона" (7 т.); 4. "Виктория" (0 т.)

ГРУПА D

"Спортинг" (Лисабон) - "Айнтрахт" (Франкфурт) 1:2 (Артур Гомеш 39; Камада 62-д, Коло Муани 72)

"Олимпик" (Марсилия) - "Тотнъм" 1:2 (Мбемба 45+2; Лангле 54, Хьойберг 90+5)

Крайно класиране:  1. "Тотнъм" (11 т.); 2. "Айнтрахт" (10 т.); 3. "Спортинг" (7 т.); 4. "Олимпик" (6 т.)