Англия - Германия на "Уембли" в 1/8-финал на Евро 2020

Кристиано Роналдо изравни световния рекорд за най-много голове с националния отбор

24 Юни 2021Обновена
Авторът на спасителния гол за Германия Леон Горецка (вляво) изразява любовта си към феновете на "Алианц Арена", докато съотборниците му Кевин Фоланд (№9) и Йошуа Кимих (№6) са изпаднали в екстаз шест минути преди края на двубоя с Унгария в Мюнхен.

Футболната класика Англия - Германия ще бъде гвоздеят в 1/8-финалите на Евро 2020. Бундестимът се промъкна през иглени уши до елиминациите на XVI шампионат на Стария континент, избягвайки второ поредно фиаско на голям международен форум след отпадането си в груповата фаза на Мондиал `18 в Русия.

В щур финален ден в група F тази вечер селекцията на Йоахим Льов се добра до равенство 2:2 срещу Унгария на ст. "Алианц Арена" в Мюнхен. Така "маншафтът" запази второто си място в крайното класиране, след като другият двубой - между европейския шампион Португалия и световния шампион Франция, приключи при същия резултат на ст. "Пушкаш Арена" в Будапеща.

⏰ RESULT ⏰

AND BREATHE! 😅

🇩🇪 Havertz & Goretzka net as Germany come from behind to qualify
🇭🇺 Hungary eliminated after dramatic game in Munich

🤔 Best player on show?#EURO2020

— UEFA EURO 2020 (@EURO2020) June 23, 2021

През по-голяма част от игралите се паралелно мачове германците заемаха последно място във виртуалното класиране и бяха с единия крак вън от турнира. Причина за това беше, че унгарците два пъти повеждаха в резултата в столицата на Бавария - чрез Адам Салай в 11-ата мин. и Андраш Шефер в 68-ата (след като само две минути по-рано Кай Хаверц беше успял да изравни за 1:1).

Същевременно Кристиано Роналдо вкара два гола от дузпи за португалците в 31-вата и 60-ата мин., а между тях Карим Бензема отбеляза два пъти за "петлите" - от дузпа в добавеното време на първата част и две минути след почивката. За 36-годишния капитан на "мореплавателите" това бяха попадения №108 и №109 за националния отбор, с които той изравни световния рекорд на иранеца Али Даеи, отбелязал толкова голове за родината си (1993-2006).

🔝 All-time top international goalscorers:

⚽️1⃣0⃣9⃣ Ali Daei 🇮🇷
⚽️1⃣0⃣9⃣ Cristiano Ronaldo 🇵🇹 #EURO2020 pic.twitter.com/NRx7rCLqMC

При това развитие Франция щеше да завърши на първа позиция, Португалия - на втора, Унгария - на трета, а Германия - сензационно на последната четвърта. Германците се спасиха от резила в 84-тата мин. благодарение на изравнителен гол на Леон Горецка. Втората позиция в група F означава сблъсък на 1/8-финалите с победителя в група D - Англия. Супердербито ще се състои на 29 юни (вторник) в меката на европейския футбол - ст. "Уембли" в Лондон.

Като победител в група F Франция ще срещне на 1/8-финалите третия от група А Швейцария, а към фазата на директните елиминации продължава и Португалия като един от четирите най-добри отбора на трето място. Съперник на иберийците ще бъде победителят в група В Белгия.

⏰ RESULT ⏰

🇵🇹 Ronaldo hits double as Portugal go through
🇫🇷 Benzema nets first goals since 2015

🤔 Fair result? #EURO2020

След първи два безлични мача по-рано днес Испания пък напомни за най-славните си дни на футболния терен и гарантира участието си в 1/8-финалите на Евро 2020. В последния кръг от група Е европейските шампиони от 2008 и 2012 г. разгромиха Словакия с 5:0 в Севиля, заемайки второ място в крайното класиране и изхвърляйки съперника си от турнира.

Безценна помощ на "ла фурия" оказаха и самите словаци, които си отбелязаха два автогола - за първото и последното попадение в двубоя. Резултатът беше открит в 30-ата мин., когато вратарят Мартин Дубравка заби топката във вратата си с волейболно изпълнение в опит да я избие, след като тя бе отскочила вертикално от напречната греда след далечен изстрел на Пабло Сарабия.

📸 Martin Dúbravka own goal puts Spain ahead ⚽️#EURO2020 pic.twitter.com/eIx4S6ik8y

В 71-вата мин. пък Юрай Куцка оформи финалната разлика, отклонявайки топката в собствената си врата след удар с глава на Пау Торес. Междувременно се бяха разписали Аймерик Лапорт в добавеното време на първото полувреме, Сарабия в 56-ата мин. и Феран Торес в 67-ата. Алваро Мората пък пропусна дузпа при 0:0 още в 9-ата мин.

Новите два автогола бяха седмият и осмият от началото на XVI европейско първенство, с което беше увеличен абсолютният рекорд в историята на шампионатите. Досега най-много автоголове бяха отбелязани на Евро `16 - три.

⏰ RESULT ⏰

🇪🇸 Spain through; equal EURO record win margin
🇸🇰 Slovakia suffer heavy defeat in Seville

🤔 How good is this @SeFutbol side? #EURO2020

В другия двубой от финалния ден в групата лидерът Швеция надделя над Полша с 3:2 и удържа първото място в крайното класиране. "Тре кронур" поведе с 2:0 с две попадения на Емил Форсберг (2, 59), а "дружина полска" изравни с два гола на капитана Роберт Левандовски (61, 84), който по-рано в мача уцели и два пъти греда с два поредни изстрела с глава от малкото наказателно поле. Решаващия гол отбеляза Виктор Клаесон в четвъртата минута от добавеното време.

Така на 1/8-финалите Швеция ще играе с третия от група С Украйна, а Испания ще се изправи срещу втория от група D Хърватия. Словакия и Полша приключват участие в груповата фаза.