Автогол реши футболната класика Франция - Германия

Парашутист, греда и VAR белязаха още победата на "петлите" за старт на Евро 2020

16 Юни 2021Обновена
Германският бранител Матс Хумелс (№5) се отправя съкрушен към центъра на терена, след като си е отбелязал автогол при центриране на френския ляв бек Люка Ернандес (№21), който празнува със съотборниците си Адриан Рабио (№14) и Килиан Мбапе (№10).

Световният шампион Франция победи Германия с 1:0 в Мюнхен и оправда имиджа си на фаворит №1 за европейската титла по футбол. Въпреки цялата мощ, с която разполага в атака обаче, тимът на "петлите" спечели двубоя благодарение на автогол. В грешник за "маншафта" се превърна завърналият се в отбора след 3-годишно изгнание централен защитник Матс Хумелс, насочил топката неспасяемо в мрежата зад капитана Мануел Нойер при центриране на Люка Ернандес в 20-ата мин.

По ирония на съдбата именно Хумелс бе автор на единствения гол при победата на Бундестима с 1:0 срещу французите в 1/4-финала от Мондиал `14, приключил с четвъртата световна титла на германците. Днешният му автогол беше общо трети от началото на Евро 2020 и така още в първия кръг от груповата фаза беше изравнен абсолютният рекорд за най-много попадения в собствената врата в рамките на един шампионат на Стария континент. Той беше поставен по време на Евро `16 във Франция.

Куриозите на ст. "Алианц Арена" започнаха още преди първия съдийски сигнал. Докато играчите на двата тима се подреждаха по терена за началото на мача, на тревата с парашут се приземи екоактивист от "Грийнпийс", протестиращ срещу нефтените компании. Охраната бързо го изведе от стадиона, но посланието му беше видяно от около 14 000 зрители по трибуните и милиони пред ТВ екраните: "Изритайте петрола", гласеше то.

OMG!!! Zum Glück ist nichts passiert… Schockstarre… pic.twitter.com/FYcZQFilT9

— Florian Plettenberg (@Plettigoal) June 15, 2021

В началните минути Германия наложи териториално надмощие, но Франция създаде първите чисти положения, пропуснати от Пол Погба и Килиан Мбапе още преди да е изтекъл и четвърт час. И съвсем скоро французите откриха резултата въпреки натиска на германците - след изпълнение на тъч Погба намери с диагонален пас нахлуващия отляво в наказателно поле Ернандес, който пусна топката успоредно на голлинията и в опита си да я изчисти Хумелс я прати в горния ляв ъгъл на вратата.

До края на първото полувреме "маншафтът" пропиля няколко хубави възможности да изравни, като с пропуски се отличиха Томас Мюлер, Тони Кроос и Илкай Гюндоган. След почивката неформалните домакини (според програмата на Евро 2020 домакин на срещата в Мюнхен бе Франция) наложиха тотален натиск, но така и не намериха решение срещу прагматичната игра на световните шампиони.

Дори напротив - само малшансът лиши французите от по-изразителна победа. Първо в 52-рата мин. Адриан Рабио уцели греда, а в последния половин час два гола на "петлите" - на Мбапе в 66-ата мин. и на Карим Бензема в 85-ата, бяха отменени заради засади, втория път с помощта на VAR.

Germany suffer defeat in their opening game at the EURO finals for the first time... #EURO2020 pic.twitter.com/xJ6WKeDsGv

— UEFA EURO 2020 (@EURO2020) June 15, 2021

За Германия това беше историческа първа загуба на старта на европейско първенство при 13-ото участие на Бундестима на финалите на континенталния шампионат. Франция пък записа шести пореден мач срещу германците, в който не губи - след онзи 1/4-финал на световното първенство в Бразилия "сините" постигнаха 4 победи и 2 равенства във футболната класика срещу съседите си.

В следващите мачове от група F на Евро 2020 Германия ще се изправи срещу европейския шампион Португалия, а Франция ще има за съперник аутсайдера в потока Унгария. И двата двубоя са тази събота (19 юни).